Փաշինյան՝ «ԱԺ-ն պետք է վարչապետ ընտրի ժողովրդի թեկնածուին» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Պատգամավոր, «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ Ազգային Ժողովը պետք է առաջիկա մեկ շաբաթվա ընթացքում վարչապետ ընտրի «ժողովրդի թեկնածուին»:
Ելույթ ունենալով Հանրապետության հրապարակում կայացած հանրահավաքում,  Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ երբ ապրիլի 22-ի առավոտյան Սերժ Սարգսյանը կիսատ թողեց իրենց հանդիպումը եւ հեռացավ, «այդ պահից ինձ համար հասկանալի էր, որ նաեւ այլեւս հեռացել է նաեւ Հայաստանի վարչապետի պաշտոնից»:
«Այսօր Հայաստանում կա նոր իշխանություն, որի անունն է Հայաստանի Հանրապետության ժողովուրդ», - ասել է Փաշինյանը:
«Երբ ինձ խցում սկսեցին այցելել ամենաբարձրաստիճան պաշտոնյաները, ես հասկացա, որ թավշյա հեղափոխությունը հաղթել է: Այսօր առավոտյան ինձ առաջարկում էին համաձայնել, որ Սերժ Սարգսյանը հեռանա հոկտեմբերին: Երկու ժամից առաջարկեցին, որ հեռանա մեկ ամսից: Ավելի ուշ առաջարկեցին, որ Սերժ Սարգսյանը հրաժարական տա ապրիլի 25-ին: Ես լսեցի բոլոր առաջարկները եւ արեցի սեփականը՝ ձեր անունից. նա պետք է հրաժարական տա 2 ժամվա ընթացքում, եւ նա դա արեց», - պատմել է պատգամավորը:
Նա հիշեցրել է, որ Սերժ Սարգսյանի հեռացումը իրենց օրակարգի առաջին կետն էր միայն:
«Քայլ երկրորդ՝ ԱԺ-ն պետք է վարչապետ ընտրի ժողովրդի թեկնածուին, եւ դա պետք է տեղի ունենա առաջիկա մեկ շաբաթվա ընթացքում, որից հետո կձեւավորվի ժամանակավոր կառավարություն: Այնուհետեւ հնարավոր ամենաշուտ ժամկետներում պետք է կայանան արտահերթ ԱԺ ընտրություններ», - ասել է Փաշինյանը:
Նա տեղեկացրել է, որ ապրիլի 25-ին, ժամը 11:00-ին կշարունակի իշխանության անցնում փոխանցման շուրջ բանակցությունները վարչապետի պաշտոնակատար Կարեն Կարապետյանի հետ: «Հույս ունեմ, որ ՀՀԿ վերնախավը միանշանակ եւ անվերապահ կճանաչի ժողովրդական թավշյա հեղափոխության հաղթանակը: Այն չի կարող կիսատ մնալ», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
«Եթե Սերժ Սարգսյանը եւ ՀՀԿ-ն հույս ունեն, որ այս ամենի արդյունքում իրենք շարունակելու են ստվերային կառավարում իրականացնել, հորդորում եմ րոպե առաջ մոռանալ այդ միտքը: Ժողովուրդը հաղթել է եւ այդ հաղթանակը պետք է ճանաչվի անվերապահորեն», - ասել է ԱԺ պատգամավորը:

Пашинян: «Парламент должен избрать премьером «народного кандидата» - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Депутат, руководитель фракции «Елк» Никол Пашинян заявил сегодня, что в течение ближайшей недели Национальное Собрание Армении должно избрать премьер-министром «кандидата от народа».
Выступая на митинге на площади Республики, Никол Пашинян заявил, что когда 22 апреля утром Серж Саргсян ушел с их встречи, «для меня стало ясно, что он отныне покинул и пост премьер-министра Армении».
«Сегодня в Армении есть новая власть, которая именуется народом Республики Армения»,- добавил Пашинян.
«Когда в камере меня стали навещать высокопоставленные лица, я понял, что бархатная революция победила. Сегодня утром мне предлагали согласиться, чтобы Серж Саргсян ушел в октябре. Через два часа предложили, чтобы он ушел через месяц, Позже предложили, чтобы Серж Саргсян подал в отставку 25 апреля. Я выслушал все эти предложения и сделал собственное предложение - от вашего имени: он должен подать в отставку в течение 2 часов, и он сделал это»,- рассказал депутат.
Он напомнил, что отставка Сержа Саргсяна была лишь первым пунктом их повестки.
«Шаг второй: Национальное Собрание должно избрать премьер-министром кандидата от народа, и это должно произойти в течение ближайшей недели, после чего будет сформировано временное правительство. Затем в кратчайшие возможные сроки должны состояться внеочередные выборы в Национальное Собрание»,- заявил Пашинян.
Он сообщил, что 25 апреля в 11:00 часов продолжит переговоры вокруг передачи власти без потрясений с исполняющим обязанности премьер-министра Кареном Карапетяном.
«Надеюсь, что элита РПА однозначно и безоговорочно признает победу народной бархатной революции. Она не может остаться незавершенной»,- заявил Никол Пашинян.
«Если Серж Саргсян и РПА надеются, что в результате всего этого они продолжат осуществлять теневое управление, призываю как можно скорее откаказаться от этой мысли. Народ победил, и эта победа должна быть признана безоговорочно»,- заявил Пашинян.