Երեւան: Մեդիամաքս: Հայ Յեղափոխական Դաշնակցությունը ողջունել է Հայաստան-Թուրքիա արձանագրությունները չեղարկելու մասին Հայաստանի նախագահի որոշումը։
«2009թ. հոկտեմբերի 10-ին ստորագրված արձանագրություններն առ ոչինչ հայտարարելը վաղուց սպասված քայլ էր։ Ի սկզբանե Հ.Յ.Դաշնակցությունը վճռականորեն հանդես է եկել այդ արձանագրությունների դեմ՝ նկատի ունենալով դրանցում առկա մի շարք անընդունելի դրույթները եւ շահարկման տեղիք տվող ձեւակերպումները։ Ժամանակը ցույց տվեց, որ մեր մտահոգությունները տեղին էին: Թուրքիան Հայոց Ցեղասպանության 100-ամյակի նախաշեմին ընդամենը մարտավարական խնդիր էր լուծում՝ միաժամանակ փորձելով նախապայմաններ առաջադրել։
Հավատացած ենք, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը անհրաժեշտություն է, սակայն այն պետք է տեղի ունենա քաղաքակիրթ աշխարհի արժեհամակարգին համապատասխան եւ որեւէ պարագայում չպետք է վտանգի մեր ազգային-պետական շահերը եւ հայ ժողովրդի անժամանցելի իրավունքները»,- ասված է ՀՅԴ հայտարարության մեջ։

АРФД приветствовала аннулирование протоколов - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Партия «Дашнакцутюн» приветствовала решение президента Армении об аннулировании армяно-турецких протоколов.
«Аннулирование подписанных 10 октября 2009 года протоколов - долгожданный шаг. Изначально партия «Дашнакцутюн» выступала решительно против этих протоколов, учитывая ряд неприемлемым положений и спорных формулировок. Время показало, что наши опасения были оправданы - в преддверии 100-летия Геноцида армян Турция всего лишь решала тактическую задачу.
Мы уверены, что нормализация армяно-турецких отношений является необходимостью, однако она должна произойти в соответствии с системой ценностей цивилизованного мира и ни при каких обстоятельствах не должна ставить под угрозу наши национальные и государственные интересны и права армянского народа»,- говорится в заявлении «Дашнакцутюн».