Երեւան: Մեդիամաքս: Հայ Յեղափոխական Դաշնակցությունը ողջունել է Հայաստան-Թուրքիա արձանագրությունները չեղարկելու մասին Հայաստանի նախագահի որոշումը։
«2009թ. հոկտեմբերի 10-ին ստորագրված արձանագրություններն առ ոչինչ հայտարարելը վաղուց սպասված քայլ էր։ Ի սկզբանե Հ.Յ.Դաշնակցությունը վճռականորեն հանդես է եկել այդ արձանագրությունների դեմ՝ նկատի ունենալով դրանցում առկա մի շարք անընդունելի դրույթները եւ շահարկման տեղիք տվող ձեւակերպումները։ Ժամանակը ցույց տվեց, որ մեր մտահոգությունները տեղին էին: Թուրքիան Հայոց Ցեղասպանության 100-ամյակի նախաշեմին ընդամենը մարտավարական խնդիր էր լուծում՝ միաժամանակ փորձելով նախապայմաններ առաջադրել։
Հավատացած ենք, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը անհրաժեշտություն է, սակայն այն պետք է տեղի ունենա քաղաքակիրթ աշխարհի արժեհամակարգին համապատասխան եւ որեւէ պարագայում չպետք է վտանգի մեր ազգային-պետական շահերը եւ հայ ժողովրդի անժամանցելի իրավունքները»,- ասված է ՀՅԴ հայտարարության մեջ։

Yerevan /Mediamax/. The Armenian Revolutionary Federation (ARF) has welcomed the Armenian President’s decision to annul the Armenia-Turkey protocols.
“The annulment of the protocols, which were signed on 10 October 2009, is a long-awaited action. The Armenian Revolutionary Federation has stood against these protocols from the very beginning, knowing that it contains several unacceptable points and wording open to manipulation. Time has proven that our concerns were founded. Turkey was simply solving a strategic issue ahead of the Centennial of the Armenian Genocide, simultaneously trying to impose preconditions.
We firmly believe that normalization of Armenian-Turkish relations is a must, but it should take place in accordance with the system of values of the civilized world and should not endanger our national and state interests and the timeless rights of Armenian people,” reads the statement by ARF.