Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՊՀ երկրների դիտորդական առաքելության ղեկավար Սերգեյ Լեբեդեւն այսօր Երեւանում հայտարարել է, որ ապրիլի 2-ին կայացած խորհրդարանական ընտրություններն անցել են «հանգիստ, թափանցիկ եւ կազմակերպված»։
«Ընտրություններն անցկացվել են Սահմանադրությանն ու Ընտրական օրենսգրքին համապատասխան: Ապահովվել է ընտրողների ընտրական իրավունքի կիրառումը»,-ասել է նա։
ԱՊՀ դիտորդական առաքելության ղեկավարի գնահատմամբ՝ կիրառված տեխնիկական նորամուծություններն ընտրական գործընթացն «ավելի բաց ու թափանցիկ են դարձրել»:
«Այդուհանդերձ, դրանք մի փոքր բարդացրին ընտրական գործընթացը, հատկապես տարեցների համար, սակայն լուրջ խնդիրներ չեն առաջացրել»,- ասել է Սերգեյ Լեբեդեւը՝ հավելելով, որ թափանցիկության առումով «Հայաստանը գերազանցել է անգամ արեւմտյան որոշ երկրների»։
Անդրադառնալով ընտրությունների ընթացքում վարչական ռեսուրսի կիրառման վերաբերյալ ահազանգերին՝ Սերգեյ Լեբեդեւն ասել է, որ դրանք նորմայի սահմաններում են եղել։
«Բոլոր երկրներում է այդպես։ Պետական գործիչներն այդ ընթացքում չեն կարող դադարեցնել իրենց գործունեությունն ու օրինակ՝ չերեւալ հեռուստացույցով»,- նշել է ԱՊՀ դիտորդական առաքելության ղեկավարը:

CIS observers call elections in Armenia “open and transparent” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Head of the CIS observation mission Sergey Lebedev stated in Yerevan today that the parliamentary elections, held on April 2, passed in a "calm, transparent and organized” way.
“The elections were held in accordance with the Constituion and Electoral Code. The voters were ensured the exercise of their rights,” he said.
According to the Head of CIS observation mission, the new equipment “made the voting process more open and transparent”.
“Although the equipment complicated the process a little, especially for the elders, there were no serious incidents,” Sergey Lebedev said, adding that in terms of transparency “Armenia surpassed even some Western countries”.
Touching upon the reports on administrative pressure during the elections, Sergey Lebedev noted it was done within the norm.
“It is the same in all countries. State representatives cannot stop doing their job and, for instance, not appear on television in that period,” remarked Head of CIS observation mission.