Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՊՀ երկրների դիտորդական առաքելության ղեկավար Սերգեյ Լեբեդեւն այսօր Երեւանում հայտարարել է, որ ապրիլի 2-ին կայացած խորհրդարանական ընտրություններն անցել են «հանգիստ, թափանցիկ եւ կազմակերպված»։
«Ընտրություններն անցկացվել են Սահմանադրությանն ու Ընտրական օրենսգրքին համապատասխան: Ապահովվել է ընտրողների ընտրական իրավունքի կիրառումը»,-ասել է նա։
ԱՊՀ դիտորդական առաքելության ղեկավարի գնահատմամբ՝ կիրառված տեխնիկական նորամուծություններն ընտրական գործընթացն «ավելի բաց ու թափանցիկ են դարձրել»:
«Այդուհանդերձ, դրանք մի փոքր բարդացրին ընտրական գործընթացը, հատկապես տարեցների համար, սակայն լուրջ խնդիրներ չեն առաջացրել»,- ասել է Սերգեյ Լեբեդեւը՝ հավելելով, որ թափանցիկության առումով «Հայաստանը գերազանցել է անգամ արեւմտյան որոշ երկրների»։
Անդրադառնալով ընտրությունների ընթացքում վարչական ռեսուրսի կիրառման վերաբերյալ ահազանգերին՝ Սերգեյ Լեբեդեւն ասել է, որ դրանք նորմայի սահմաններում են եղել։
«Բոլոր երկրներում է այդպես։ Պետական գործիչներն այդ ընթացքում չեն կարող դադարեցնել իրենց գործունեությունն ու օրինակ՝ չերեւալ հեռուստացույցով»,- նշել է ԱՊՀ դիտորդական առաքելության ղեկավարը:

Наблюдатели из СНГ назвали выборы «открытыми и прозрачными» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Руководитель наблюдательской миссии СНГ Сергей Лебедев заявил сегодня в Ереване, что парламентские выборы 2 апреля были «спокойными, прозрачными и организованными».
«Выборы прошли в соответствии с Конституцией и Избирательным кодексом. Была обеспечена реализация избирательного права голосовавших», - сказал он.
По оценке руководителя наблюдательской миссии СНГ, примененные технические новшества сделали избирательный процесс «более открытым и прозрачным».
«Тем не менее, они немного осложнили процесс голосования, особенно для пожилых людей, хотя серьезных нарушений зафиксировано не было», - сказал Сергей Лебедев, добавив, что в плане прозрачности «Армения превосходит даже некоторые западные страны».
Говоря о сообщениях, касающихся использования административного ресурса в ходе выборов, Сергей Лебедев сказал, что оно не превысило обычного уровня.
«Так бывает во всех странах. Государственные деятели не могут в этот период прекратить свою деятельность и, например, не появляться на телевидении», - отметил глава наблюдательской миссии СНГ.