Քոչարյան. «Լինելու է քսակների կռիվ՝ զոռբայության մթնոլորտում» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը գնահատական է տվել նախընտրական պայքարին եւ ապրիլի 2-ին կայանալիք ընտրություններին:
«Ես վաղուց խոստացել էի հարցազրույց տալ, թեեւ ոգեւորիչ որեւէ բան ասելու հիմք չէի տեսնում: Անկեղծ ասած, անցած օրերի ընթացքում փորձել եմ պատասխաններ գրել ու արձագանքել մի քանի արդիական հարցերի: Սակայն ներքին դիմադրությունս այնքան մեծ էր, որ ես չուզեցի շարունակել: Քաջատեղյակ լինելով առկա իրողություններին, ընթացիկ քաղաքական գործընթացի մանրամասները մեկնաբանելու, առավել եւս՝ դրանց մեջ մտնելու ոչ մի ցանկություն չունեմ:
Շարունակում եմ 2015թ. սահմանադրական փոփոխությունները մեծ սխալ համարել՝ Հայաստանի համար երկարատեւ բացասական հետեւանքներով: Նոր ընտրական օրենսգիրքն իր ռեյտինգային /տարածքային/ քվեարկության համակարգով էլ ավելի է խթանելու մեր ընտրական գործընթացներին բնորոշ ամենավատ դրսեւորումները: Ըստ էության, մեծամասնական ընտրակարգի տրամաբանությունը ակնհայտորեն գերակշռում է համամասնականին: Միջկուսակցական պայքարը ստորադասվում է անձերի պայքարին՝ գրեթե զրոյացնելով խորհրդարանական համակարգի ներքո ընտրապայքարի ծավալման գովաբանված առավելությունները: Այդպիսով, այս ընտրություններում գաղափարական պայքարը որեւէ նշանակություն չի ունենալու: Դա են փաստում նաեւ հրապարակված տարածքային ցուցակները: Ակնհայտ է, որ լինելու է քսակների կռիվ՝ զոռբայության մթնոլորտում: Հատկապես, որ բազմաթիվ ընտրողներ այնպիսի ծանր սոցիալական վիճակում են հայտնվել, որ ըստ ամենայնի, պատրաստ չեն մերժել փողը ու թերեւս կմասնակցեն ձայների աճուրդին:
Ցավոք, դժվար չէ կռահել, թե ինչ պտուղներ կտա այս ամենը», - հայտնել է Ռոբերտ Քոչարյանը իր ոչ պաշտոնական կայքում հրապարակված տեսակետում:

“It will be a war of wallets amid boorishness,” says Kocharyan - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Former President of Armenia Robert Kocharyan came forward today with his estimation of the pre-election situation in the country and the upcoming elections on April 2.
“I promised to give an interview a long time ago, although I saw no reason to say something inspirational. To be honest, I tried to come up with some answers to the most relevant questions for several days. But my inner struggle was too strong, and I stopped working on the interview. I have a full understanding of the reality and no desire to comment on current political processes, let alone partake in them.
I still consider the constitutional changes of 2015 a big mistake with long-term negative consequences for Armenia. The new Electoral Code with its system of regional voting will become the catalyst of the worst features of our election system. As a matter of fact, the logic of majority election will obviously dominate the proportional system.
Competition between parties is pushed behind by the interpersonal fight, which will bring to a naught all the praised advantage points of pre-election disputes in the format of parliament model. Thus, the ideological campaign will have no meaning in these elections. The party lists are the best proof of that. It will be a fight of wallets amid boorishness. Moreover, many voters found themselves in such a poor social situation that most likely, they will take money and enter the vote auction.
Unfortunately, it’s easy to guess what that will bring,” Kocharyan stated in the opinion, published today on his unofficial website.