Հայ-ռուսական դաշինքը «անփոխարինելի է», ասել է ՀՀ նախագահը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ասել է, որ հայ-ռուսական ռազմական դաշինքը «անփոխարինելի է այս տարածաշրջանում կայունությունը պահպանելու համար»:
«Որեւէ ռազմական դաշինք չի կարող հիմնված լինել միայն հույզերի վրա: Այս դաշինքը հիմնված է փոխադարձաբար հստակ գիտակցված ընդհանուր շահերի եւ անհրաժեշտության վրա», - ասել է նախագահը՝ ելույթ ունենալով Զինված ուժերի ղեկավար կազմի օպերատիվ հավաքի մասնակիցների առջեւ:
«Հայաստանը շարունակելու է բարեխղճորեն կատարել իր բոլոր դաշնակցային պարտավորությունները ինչպես հայ-ռուսական դաշինքի, այնպես էլ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի շրջանակներում: ՀԱՊԿ շրջանակներում տեղի են ունենում իրադարձություններ, գործողություններ, ելույթներ, որոնք մեր սրտով չեն, բայց ՀԱՊԿ անդամ որեւէ երկրի ղեկավարի կամ ներկայացուցչի գործողությունը, կամ ելույթը, կամ ընդհանրապես պահվածքը մեզ համար երբեք չեն կարող հիմք հանդիսանալ խոսելու այն մասին, որ Հայաստանի անդամակցությունը ՀԱՊԿ-ին արդեն սպառել է անհրաժեշտությունը: Սա ուղղակի անթույլատրելի է», - նկատել է Սերժ Սարգսյանը:
«Միաժամանակ, մենք շարունակելու ենք աշխույժ դրական օրակարգ ձեւավորել ՆԱՏՕ-ի եւ դրա անդամ պետությունների հետ՝ միջազգային խաղաղության եւ անվտանգության հետագա ամրապնդման նպատակով: Այս բոլորը կարեւոր գործոններ են Թուրքիայի անբարյացակամ, եթե չասենք՝ թշնամական, քաղաքականությունը Հայաստանի հանդեպ չեզոքացնելու համար», - ասել է Հայաստանի նախագահը:

Yerevan/Mediamax/. President of Armenia Serzh Sargsyan said today that Armenian-Russian military alliance is “irreplaceable in sustaining stability of this region”.
“No military alliance can be based on emotions. This alliance is based on mutual, clearly understood common interests and necessity,” Armenian President said, delivering a speech at the operative meeting of the Armenian Armed Forces senior staff and high-ranking officials.
“Armenia will continue to properly fulfill all responsibilities within the frames of Armenian-Russian alliance, as well as Collective Security Treaty Organization. There have been events, actions and speeches within the frames of CSTO recently, which we do not like, but no action, speech or even behavior by any leader or representative of any CSTO state can ever put the necessity of Armenian membership in doubt. That is just unacceptable,” Serzh Sargsyan said.
“At the same time we are going to continue forming a dynamic positive agenda with NATO and its member states, aimed at fostering international peace and security. All these actions will help us to eliminate the unfriendly if not hostile policy, adopted by Turkey,” Armenian President said.