Հայ-ռուսական դաշինքը «անփոխարինելի է», ասել է ՀՀ նախագահը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ասել է, որ հայ-ռուսական ռազմական դաշինքը «անփոխարինելի է այս տարածաշրջանում կայունությունը պահպանելու համար»:
«Որեւէ ռազմական դաշինք չի կարող հիմնված լինել միայն հույզերի վրա: Այս դաշինքը հիմնված է փոխադարձաբար հստակ գիտակցված ընդհանուր շահերի եւ անհրաժեշտության վրա», - ասել է նախագահը՝ ելույթ ունենալով Զինված ուժերի ղեկավար կազմի օպերատիվ հավաքի մասնակիցների առջեւ:
«Հայաստանը շարունակելու է բարեխղճորեն կատարել իր բոլոր դաշնակցային պարտավորությունները ինչպես հայ-ռուսական դաշինքի, այնպես էլ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի շրջանակներում: ՀԱՊԿ շրջանակներում տեղի են ունենում իրադարձություններ, գործողություններ, ելույթներ, որոնք մեր սրտով չեն, բայց ՀԱՊԿ անդամ որեւէ երկրի ղեկավարի կամ ներկայացուցչի գործողությունը, կամ ելույթը, կամ ընդհանրապես պահվածքը մեզ համար երբեք չեն կարող հիմք հանդիսանալ խոսելու այն մասին, որ Հայաստանի անդամակցությունը ՀԱՊԿ-ին արդեն սպառել է անհրաժեշտությունը: Սա ուղղակի անթույլատրելի է», - նկատել է Սերժ Սարգսյանը:
«Միաժամանակ, մենք շարունակելու ենք աշխույժ դրական օրակարգ ձեւավորել ՆԱՏՕ-ի եւ դրա անդամ պետությունների հետ՝ միջազգային խաղաղության եւ անվտանգության հետագա ամրապնդման նպատակով: Այս բոլորը կարեւոր գործոններ են Թուրքիայի անբարյացակամ, եթե չասենք՝ թշնամական, քաղաքականությունը Հայաստանի հանդեպ չեզոքացնելու համար», - ասել է Հայաստանի նախագահը:

Армяно-российский союз «незаменим», сказал президент - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян сказал сегодня, что армяно-российский военный союз «незаменим для обеспечения стабильности в этом регионе».
«Ни один военный союз не может быть основан только на эмоциях. Этот союз базируется на четко осознанных с обеих сторон общих интересах и нуждах», - сказал президент, выступая перед участниками оперативного собрания командного состава Вооруженных сил Армении.
«Армения продолжит добросовестно выполнять свои союзнические обязательства в рамках как армяно-российского союза, так и Договора о коллективной безопасности. В рамках ОДКБ происходят события, действия, выступления, которые нам не по душе, но  действия или поведение руководителя или представителя той или иной страны ОДКБ никогда не станет для нас основанием заявлять, что членство Армении в ОДКБ исчерпало себя», - заметил Серж Саргсян.
«Одновременно мы продолжим активно формировать позитивную повестку с НАТО и странами-членами альянса для дальнейшего укрепления международного мира и безопасности. Все эти факторы важны для нейтрализации недоброжелательной, если не сказать враждебной политики Турции по отношению к Армении», - сказал глава государства.