Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն ասել է, որ Հայաստանում ստեղծված իրավիճակը համար պետք են «արմատական ռեֆորմներ», այլապես «երկիրը ապրելու է ասես վառոդի տակառի վրա»:
«Պետք են արմատական ռեֆորմներ, մարդիկ պետք է քաղաքական մրցակցություն տեսնեն երկրում եւ փոփոխությունների հնարավորություն՝ լեգիտիմ ընտրական գործընթացի, այլ ոչ թե պետական հիմնարկներ գրավելու եւ պատանդներ վերցնելու միջոցով», - ասել է Ռոբերտ Քոչարյանը «Ազատություն» ռադիոկայանին տված բացառիկ հարցազրույցում:
Խոսելով Հայաստանի իրավիճակի մասին, նախկին նախագահն ասել է. «Ցավոք, ոչ մի հուսադրող բան ասել չեմ կարող»:
Նա նկատել է, որ «մեր վիճակագրությունն այլեւս չի արտացոլում իրական տնտեսական իրավիճակը, իսկ կառավարությունը դադարել է ձեւակերպել եւ ձեւավորել տնտեսական քաղաքականությունը»:
Հարցազրույցի հիմնական թեման ԼՂ կարգավորման գործընթացն է:
Խոսելով «Մադրիդյան սկզբունքների» մասին, Ռոբերտ Քոչարյանն ասել է հետեւյալը.
«Ակնհայտ է, որ «Մադրիդյան սկզբունքներն» իրենց նախկին տեսքով արդեն չեն համապատասխանում նոր իրողություններին եւ վերանայման կարիք ունեն: Առաջին հերթին՝ անվտանգության երաշխիքների ուժեղացման համատեքստում, հանրաքվեի ժամկետների ճշգրտմամբ եւ դրա կապակցմամբ՝ տարածքների վերադարձի հետ: Օրինակ, համաձայնագրի անբաժանելի մաս կարող են դառնալ. ռազմական բալանսի վերականգնումը, կողմերի եւ միջազգային հանրության կոշտ եւ վերահսկվող պարտավորությունները այդ բալանսի պահպանման մասով առնվազն 25 տարի ժամկետով»:
Նախկին նախագահը նաեւ հայտարարել է, որ «դատելով հակամարտող կողմերի պաշտոնյաների հայտարարություններից, ինչպես նաեւ մերձիշխանական ԶԼՄ-ների բազմաթիվ հրապարակումներից, կողմերի մոտ զիջումների գնալու պատրաստակամությունը խիստ անհամաչափ է»:
«Հայկական կողմի մոտ այդ պատրաստակամությունը չափից դուրս շեշտադրված է, միեւնույն ժամանակ, Ադրբեջանում մեզ համար սկզբունքային հարցերի վերաբերյալ զիջումների գնալու նույնիսկ ակնարկներ չկան: Այս իրավիճակը վրդովեցնում է հասարակությանը Հայաստանում եւ Արցախում, բացասական սպասումներ առաջացնում բանակցություններից եւ կարող է պարտվողական տրամադրությունների պատճառ դառնալ», - ասել է Ռոբերտ Քոչարյանը:

Роберт Кочарян заявил о необходимости «фундаментальных реформ» - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Бывший президент Армении Роберт Кочарян заявил, что для решения существующих в стране проблем нужны «фундаментальные реформы», в противном случае «страна будет жить как на пороховой бочке».
«Нужны фундаментальные реформы, люди должны видеть политическую конкуренцию в стране и возможность перемен через легитимный выборный процесс, а не посредством штурма госучреждений и захвата заложников», - заявил Роберт Кочарян в интервью радиостанции «Свобода».
Говоря о ситуации в Армении, экс-президент отметил: «К сожалению, ничего обнадёживающего сказать не могу».
«Наша статистика перестала отражать реальную ситуацию в экономике, а правительство – формулировать и формировать экономическую политику. Социальные сети сегодня самый объективный индикатор как настроений людей, так и сложившейся социально политической ситуации в стране. Уже несколько лет в обществе наблюдается интенсивное накопление негативных настроений, сегодня они уже зашкаливают, причём идёт их очевидная радикализация. Это не может не отражаться на инвестиционной активности, покупательских настроениях, миграции, а значит и экономике в целом», - заявил Роберт Кочарян.
Главной темой интервью является процесс урегулирования карабахского конфликта.
«Очевидно, что «мадридские принципы» в прежнем виде уже не соответствуют новым реалиям и нуждаются в пересмотре. В первую очередь – в контексте усиления гарантий безопасности, в уточнении сроков референдума и привязке к нему возврата территорий. К примеру, неотъемлемой частью соглашения могли бы быть: восстановление военного баланса, жёсткие и контролируемые обязательства сторон и международного сообщества на сохранение этого баланса как минимум на 25 лет», - сказал экс-президент.
Роберт Кочарян также заявил, что «судя по заявлениям должностных лиц сторон конфликта, а также многочисленным публикациям в околовластных СМИ, готовность к уступкам у сторон конфликта сильно ассиметрична».
«У армянской стороны эта готовность чрезмерно акцентирована, при этом в Азербайджане не высказывается даже намёка на какие-либо уступки по принципиальным для нас вопросам. Эта ситуация будоражит общество в Армении и Карабахе, вызывает негативные ожидания от переговоров, и может стать источником пораженческих настроений», - сказал Роберт Кочарян.