Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ քաղաքական հարցերը բռնությամբ կամ զենքով լուծելն անընդունելի է:
Նախագահի մամուլի ծառայության հաղորդագրության համաձայն, Սերժ Սարգսյանն այդ մասին ասել է օգոստոսի 27-ին՝ «Բազե-2016» հավաքի մասնակիցների հետ հանդիպմանը:
«Հասարակության տարբեր խավեր, այդ թվում նաեւ երիտասարդության տարբեր շերտեր որեւէ երեւույթի նկատմամբ ունենում են տարբեր կարծիքներ, եւ սա շատ բնական է: Անընդունելին այն է, երբ քաղաքական պայքարի կամ այդպիսի վեճերի ընթացքում փորձում են հարցերը լուծել բռնությամբ կամ վատթարագույնը՝ զենքով», - ասել է ՀՀ նախագահը:
Նրա համոզմամբ, բռնությունը որեւէ մեկին չի ուժեղացնում, այն միայն ու միայն թուլացնում է:
«Այսպես ասած, հեղափոխական տրամադրությունները շատ պարագաներում բնորոշ են նաեւ երիտասարդներին, որովհետեւ այդ ռոմանտիզմը գալիս է նաեւ անփորձությունից: Սա միշտ պետք է հաշվի առնել: Քաղաքական պայքարը շատ նորմալ է, եւ մեր երիտասարդները մեկ անգամ չէ, որ հասարակության իրավունքների պաշտպանության համար դուրս են եկել քաղաքական պայքարի, այդ թվում նաեւ փողոցային: Սա նորմալ է: Աննորմալ է, երբ մարդիկ կամ կազմակերպություններ ու ծառայություններ փորձում են պղտորել մարդկանց գիտակցությունը, միտքը՝ ելնելով իրենց սեփական շահերից»,-նշել է նախագահը:

Решать вопросы насилием недопустимо, сказал президент Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян сказал, что недопустимо решать политические вопросы путем насилия или оружия.
Как сообщает пресс-служба президента, Серж Саргсян сказал об этом 27 августа на встрече с участниками молодежного лагеря «Базе-2016».
«Разные слои населения, в том числе разные группы молодежи, придерживаются разных мнений относительно явлений, и это естественно. Но недопустимо, когда в ходе политической борьбы или споров делаются попытки решать вопросы насилием или еще хуже - оружием», - сказал президент Армении.
Он выразил убеждение, что насилие никого не делает сильнее.
«Так называемые революционные настроения во многих случаях присущи молодежи, потому что романтизм исходит из неопытности. Это нужно учитывать всегда. Политическая борьба – нормальное явление, и наша молодежь неоднократно вступала в политическую борьбу для защиты общественных прав, в том числе, выходила на улицы. Это нормально. Ненормально, когда люди или организации пытаются замутнить сознание людей, их мысли, исходя из собственных интересов», - отметил президент.