Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ քաղաքական հարցերը բռնությամբ կամ զենքով լուծելն անընդունելի է:
Նախագահի մամուլի ծառայության հաղորդագրության համաձայն, Սերժ Սարգսյանն այդ մասին ասել է օգոստոսի 27-ին՝ «Բազե-2016» հավաքի մասնակիցների հետ հանդիպմանը:
«Հասարակության տարբեր խավեր, այդ թվում նաեւ երիտասարդության տարբեր շերտեր որեւէ երեւույթի նկատմամբ ունենում են տարբեր կարծիքներ, եւ սա շատ բնական է: Անընդունելին այն է, երբ քաղաքական պայքարի կամ այդպիսի վեճերի ընթացքում փորձում են հարցերը լուծել բռնությամբ կամ վատթարագույնը՝ զենքով», - ասել է ՀՀ նախագահը:
Նրա համոզմամբ, բռնությունը որեւէ մեկին չի ուժեղացնում, այն միայն ու միայն թուլացնում է:
«Այսպես ասած, հեղափոխական տրամադրությունները շատ պարագաներում բնորոշ են նաեւ երիտասարդներին, որովհետեւ այդ ռոմանտիզմը գալիս է նաեւ անփորձությունից: Սա միշտ պետք է հաշվի առնել: Քաղաքական պայքարը շատ նորմալ է, եւ մեր երիտասարդները մեկ անգամ չէ, որ հասարակության իրավունքների պաշտպանության համար դուրս են եկել քաղաքական պայքարի, այդ թվում նաեւ փողոցային: Սա նորմալ է: Աննորմալ է, երբ մարդիկ կամ կազմակերպություններ ու ծառայություններ փորձում են պղտորել մարդկանց գիտակցությունը, միտքը՝ ելնելով իրենց սեփական շահերից»,-նշել է նախագահը:

Solving problems by violence is unacceptable, says Armenian President - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian President Serzh Sargsyan said that it is unacceptable to solve political issues by violence or use of arms.
According to Armenian presidential press service, Serzh Sargsyan made this statement at the meeting with “Baze-2016” youth camp participants on August 27.
“Different groups of the society, including the youth, have different views on any subject, which is completely normal. The unacceptable is that some people try to solve issues during a disagreement by violence or use of arms in the worst case,” Armenian President said.
He is certain that violence makes no one stronger, but only makes people weaker.
“So to say, revolutionary attitude is often characteristic for young people, as that kind of romantic view comes from inexperience. This should always be taken into account. Political struggle is normal, and this is not the first time for our young people to begin a political fight for defense of the public’s rights, taking to the streets as well. That is normal. The abnormal is that some people or organizations try to poison people’s conscience and minds to achieve their own goals,” President noted.