Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ասել է, որ առանց ագրեսորին մատնացույց անելու հնարավոր չէ դասեր քաղել ու առաջ շարժվել:
Այդ մասին նախագահն ասել է՝ պատասխանելով «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» երկրորդ գլոբալ համաժողովի պատվիրակների հարցերին:
«Երեկ ես ընդունել եմ ՌԴ արտգործնախարար Լավրովին, ում ներկայացրել եմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված լայնածավալ հարձակման արդյունքում ստեղծված իրավիճակից հետո մեր դիրքորոշումը:
Ռուսաստանը, որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկիր, ակտիվ ներգրավված է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացում: Տարիներ շարունակ մենք այդ գործընթացի պատասխանատու մասնակիցն ենք եղել, փորձել ենք գտնել փոխընդունելի որոշումներ, լինել կառուցողական: Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանի կողմից 1994թ. հրադադարի համաձայնագիրը կոպտորեն ոտնահարելը բանակցային գործընթացը մղեց հեռու մի կողմ: Մենք համոզված ենք եղել, որ իսկապես այդ հարցը կարող է լուծվել բացառապես փոխզիջումների հիման վրա, խաղաղ ճանապարհով, բայց այսօր ունենք այլ իրավիճակ: Ոտնահարվել են զինադադարի եւ դրա ամրապնդման մասին համաձայնագրերը, արհամարհվել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրներ Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի եւ Ֆրանսիայի նախագահների համատեղ 5 հայտարարությունները, կատարվել են ռազմական սահմռկեցուցիչ հանցագործություններ. ու մենք հիմա ասում ենք բոլորին՝ մատնացու՛յց արեք ագրեսորին, մատնացու՛յց արեք, որ դասեր քաղվեն ու հնարավոր լինի առաջ շարժվել»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:

Yerevan/Mediamax/. Armenian President Serzh Sargsyan said today that it’s impossible to learn lessons and move forward without pointing out the aggressor.
The President stated this answering the questions of delegates of the second Against the Crime of Genocide Global Forum.
“I received yesterday Russian Foreign Minister Lavrov, to whom I presented the position we hold after the situation that resulted from Azerbaijan’s large-scale military actions.
As an OSCE Minsk Group Co-Chair state, Russia is actively involved in the process of peaceful settlement of NK issue. We have been a responsible participant of that process for years, tried to find solutions acceptable for all sides, and be construcrive. Obviously, the negotiation process was thrown aside by Azerbaijan grossly violating the Ceasefire Agreement of 1994.
We were convinced that the issue can be solved only by compromises, in a peaceful way, but we have a different situation today. Agreements of ceasefire regime and its strengthening were trampled, 5 joint statements of OSCE Minsk Group Co-Chair states’ – Russia, USA and France – Presidents were ignored, and horrible war crimes were commited. We say today to everyone, point out the aggressor, do it so we can learn lessons and move forward,” said Serzh Sargsyan.