Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ասել է, որ առանց ագրեսորին մատնացույց անելու հնարավոր չէ դասեր քաղել ու առաջ շարժվել:
Այդ մասին նախագահն ասել է՝ պատասխանելով «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» երկրորդ գլոբալ համաժողովի պատվիրակների հարցերին:
«Երեկ ես ընդունել եմ ՌԴ արտգործնախարար Լավրովին, ում ներկայացրել եմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված լայնածավալ հարձակման արդյունքում ստեղծված իրավիճակից հետո մեր դիրքորոշումը:
Ռուսաստանը, որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկիր, ակտիվ ներգրավված է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացում: Տարիներ շարունակ մենք այդ գործընթացի պատասխանատու մասնակիցն ենք եղել, փորձել ենք գտնել փոխընդունելի որոշումներ, լինել կառուցողական: Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանի կողմից 1994թ. հրադադարի համաձայնագիրը կոպտորեն ոտնահարելը բանակցային գործընթացը մղեց հեռու մի կողմ: Մենք համոզված ենք եղել, որ իսկապես այդ հարցը կարող է լուծվել բացառապես փոխզիջումների հիման վրա, խաղաղ ճանապարհով, բայց այսօր ունենք այլ իրավիճակ: Ոտնահարվել են զինադադարի եւ դրա ամրապնդման մասին համաձայնագրերը, արհամարհվել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրներ Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի եւ Ֆրանսիայի նախագահների համատեղ 5 հայտարարությունները, կատարվել են ռազմական սահմռկեցուցիչ հանցագործություններ. ու մենք հիմա ասում ենք բոլորին՝ մատնացու՛յց արեք ագրեսորին, մատնացու՛յց արեք, որ դասեր քաղվեն ու հնարավոր լինի առաջ շարժվել»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:

Серж Саргсян анонсировал ужесточение переговорной позиции Армении - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян сказал сегодня, что без указания истинного агрессора невозможно делать выводы и двигаться вперед.
Об этом президент сказал, отвечая на вопросы участников второго глобального форума «Против преступления геноцида».
«Вчера я принял министра иностранных дел РФ Лаврора, которому представил нашу позицию после развязанного Азербайджаном широкомасштабного наступления.
Россия как сопредседатель Минской группы ОБСЕ активно вовлечена в процесс мирного урегулирования Карабахского конфликта. Многие годы мы были ответственным участником этого процесса, старались найти взаимоприемлемые решения, пытались быть конструктивными. Очевидно, что грубое нарушение перемирия 1994 года со стороны Азербайджана отбросит переговоры далеко в сторону.
Мы были уверены, что этот вопрос действительно может быть решен исключительно в результате компромисса, мирным путем, но сегодня у нас иная ситуация. Нарушены соглашения о перемирии и его укреплении, проигнорированы 5 совместных заявлений президентов стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ – России, США и Франции, совершены страшные военные преступления. И теперь мы говорим всем: укажите  агрессора, чтобы были сделаны выводы и можно было двигаться вперед», - сказал Серж Саргсян.