Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը պատասխանել է ՀՀ նախկին Նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի բաց նամակին:
Պատասխանի մեջ մասնավորապես ասված է.
«Շնորհակալ եմ սույն թվականի փետրվարի 17-ին ինձ հասցեագրված բաց նամակում արտահայտած Ձեր մտահոգության համար: Միանգամից ասեմ, որ կտրականապես մերժում եմ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի համահայկական հռչակագրի վերաբերյալ Ձեր որակումները: Մերժում եմ ոչ միայն այն պատճառով, որ այն անկախությունից ի վեր ընդունված առաջին փաստաթուղթն է, որը հեղինակվել է հայությունը ներկայացնող գրեթե բոլոր կառույցների եւ համայնքների ներկայացուցիչների կողմից՝ իսկապես դառնալով ազգային միասնականության յուրօրինակ խորհրդանիշ, այլեւ որ դրա մշակման գործընթացի մասնակիցների թվում բազմաթիվ են փաստաթղթում խաչվող ոլորտների լրջագույն մասնագետներ աշխարհի բոլոր ծայրերից, մարդիկ, որոնց պրոֆեսիոնալիզմին ես վստահում եմ:
Ուստի ակնհայտ է, որ ՀՀ Սահմանադրության կամ միջազգային իրավական փաստաթղթերի հետ հռչակագրի՝ հնարավոր հակասությունների եւ նման այլ հարցերի վերաբերյալ Ձեր ակնարկները հիմնավորված համարել չեմ կարող:
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովը ստեղծման պահից գործել է բոլորին միավորելու, բոլոր կարծիքները հաշվի առնելու առաջնային սկզբունքով: Թե՛ մինչեւ ապրիլի 24-ն ընկած ժամանակահատվածում, թե՛ դրանից հետո դեռ հնչելու են բազմաթիվ ուղերձներ, մշակվելու են բազմաթիվ հայտարարություններ, գրվելու են բազմաթիվ նամակներ եւ իրականացվելու են ամենատարբեր նախաձեռնություններ: Եթե դեռեւս կան կարծիքներ ու առաջարկներ, որոնք այս կամ այն պատճառով ժամանակին չեն դրվել միասնական քննարկումների սեղանին, ապա, միեւնույն է, չպետք է դուրս թողնվեն միասնականության այդ հարթակից եւ պետք է հաշվի առնվեն: Այս առումով համարում եմ, որ Ձեր առաջարկները եւս պետք է քննարկվեն: Դուք նշում եք, որ դրա համար դեմ առ դեմ հանդիպման կարիք կա: Խնդիր չեմ տեսնում: Ավելին, կարծում եմ, որ իբրեւ նման հանդիպման անհնարինության փաստարկ Ձեր կողմից բերված պատճառաբանություններն ամենեւին տեղին չեն:
Երբ համարեք, որ Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների շուրջ առանձազրույցի կարիք եւ ցանկություն այնուամենայնիվ ունեք, պատրաստ եմ համապատասխան հրավեր ուղարկել»:

Серж Саргсян готов встретиться с Тер-Петросяном - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян ответил на открытое письмо экс-президента Левона Тер-Петросяна.
В ответе, в частности, говорится:
«Благодарю Вас за беспокойство, выраженное в адресованном мне открытом письме от 17 февраля текущего года. Сразу же скажу, что категорически отвергаю Вашу характеристику Всеармянской декларации к 100-летию Геноцида армян. Отвергаю не только потому, что после провозглашения независимости это первый документ, принятый при участии представителей почти всех армянских организаций и общин и ставший своеобразным символом национального единения, но и потому, что в ее разработке приняли участие многие серьезнейшие эксперты из разных уголков мира, люди, профессионализму которых я доверяю.
Очевидно, что я не могу считать обоснованными Ваши намеки на возможные противоречия между Декларацией и Конституцией Армении или другими международным документами.
Важнейшим принципом работы Государственной комиссии, занимающейся координацией мероприятий, приуроченных к 100-летию Геноцида армян, с момента ее создания был принцип объединения всех и учета всех мнений. Как в период до 24 апреля, так и после этого будет принято множество обращений, заявлений, писем, будут осуществляться самые разные инициативы. Если есть еще мнения и предложения, которые по тем или иным причинам не появились на общем столе обсуждений в свое время, то и они не должны оставаться вне единой платформы, а должны быть учтены. В этом плане я считаю, что Ваши предложения также должны быть рассмотрены. Вы отмечаете, что для этого необходимо встретиться лицом к лику. Я не вижу проблем.
Когда Вы посчитаете, что все же есть необходимость в личной встрече для обсуждения мероприятий к 100-летию Геноцида армян, я готов отправить Вам соответствующее приглашение».