Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը պատասխանել է ՀՀ նախկին Նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի բաց նամակին:
Պատասխանի մեջ մասնավորապես ասված է.
«Շնորհակալ եմ սույն թվականի փետրվարի 17-ին ինձ հասցեագրված բաց նամակում արտահայտած Ձեր մտահոգության համար: Միանգամից ասեմ, որ կտրականապես մերժում եմ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի համահայկական հռչակագրի վերաբերյալ Ձեր որակումները: Մերժում եմ ոչ միայն այն պատճառով, որ այն անկախությունից ի վեր ընդունված առաջին փաստաթուղթն է, որը հեղինակվել է հայությունը ներկայացնող գրեթե բոլոր կառույցների եւ համայնքների ներկայացուցիչների կողմից՝ իսկապես դառնալով ազգային միասնականության յուրօրինակ խորհրդանիշ, այլեւ որ դրա մշակման գործընթացի մասնակիցների թվում բազմաթիվ են փաստաթղթում խաչվող ոլորտների լրջագույն մասնագետներ աշխարհի բոլոր ծայրերից, մարդիկ, որոնց պրոֆեսիոնալիզմին ես վստահում եմ:
Ուստի ակնհայտ է, որ ՀՀ Սահմանադրության կամ միջազգային իրավական փաստաթղթերի հետ հռչակագրի՝ հնարավոր հակասությունների եւ նման այլ հարցերի վերաբերյալ Ձեր ակնարկները հիմնավորված համարել չեմ կարող:
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովը ստեղծման պահից գործել է բոլորին միավորելու, բոլոր կարծիքները հաշվի առնելու առաջնային սկզբունքով: Թե՛ մինչեւ ապրիլի 24-ն ընկած ժամանակահատվածում, թե՛ դրանից հետո դեռ հնչելու են բազմաթիվ ուղերձներ, մշակվելու են բազմաթիվ հայտարարություններ, գրվելու են բազմաթիվ նամակներ եւ իրականացվելու են ամենատարբեր նախաձեռնություններ: Եթե դեռեւս կան կարծիքներ ու առաջարկներ, որոնք այս կամ այն պատճառով ժամանակին չեն դրվել միասնական քննարկումների սեղանին, ապա, միեւնույն է, չպետք է դուրս թողնվեն միասնականության այդ հարթակից եւ պետք է հաշվի առնվեն: Այս առումով համարում եմ, որ Ձեր առաջարկները եւս պետք է քննարկվեն: Դուք նշում եք, որ դրա համար դեմ առ դեմ հանդիպման կարիք կա: Խնդիր չեմ տեսնում: Ավելին, կարծում եմ, որ իբրեւ նման հանդիպման անհնարինության փաստարկ Ձեր կողմից բերված պատճառաբանություններն ամենեւին տեղին չեն:
Երբ համարեք, որ Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների շուրջ առանձազրույցի կարիք եւ ցանկություն այնուամենայնիվ ունեք, պատրաստ եմ համապատասխան հրավեր ուղարկել»:

Serzh Sargsyan ready to meet with Levon Ter-Petrosyan
“Thank you for the concerns you expressed in your February 17 open letter. I should directly say that I do not accept your evaluation of the Pan-Armenian Declaration on the Armenian Genocide. I do not accept it not because of its being the first document adopted after the independence and authored by the representatives of almost all structures and communities representing all Armenians and thus, truly being a unique symbol of national consolidation, but because a number of most professional experts of the spheres crossing the document, experts from all corners of the world were involved in the development process. These are people whose vocational skills I trust.
Hence, I obviously do not find your remarks on the possible conflicting aspects of the Declaration with the Armenian Constitution or international legal documents and other similar remarks grounded.
Since its establishment, the State Commission on the Coordination of the events for the commemoration of the Armenian Genocide Centennial has been adhering to the principle of uniting everyone and considering everyone’s opinions. Before April 24 and after it a number of addresses will be voiced, a number of statements will be developed, a number of letters will be written and various initiatives will be carried out. If there are still opinions and proposals that have for some reason not been jointly discussed, they should not be left out of that platform of unity and should be taken into account. In this regard, I believe your proposals should also be discussed. You noted there is a need for a tête-à-tête meeting to this end. I don’t mind it. Moreover, I find your reasons why such a meeting is impossible inappropriate.
Whenever you think there is a need for a private talk on Armenian Genocide Centennial events and whenever you do want it, I am ready to send a relevant invitation”.