Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն այսօր հրապարակել է բաց նամակ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին:
«Ս.թ. փետրվարի 12-ի կեսօրին ես մի նյութ էի ուղարկել iLur կայքին եւ «Չորրորդ իշխանություն» օրաթերթին՝ մյուս օրն առավոտյան հրապարակելու նպատակով։ Բայց երբ փետրվարի 12-ի երեկոյան Սերժ Սարգսյանը հանդես եկավ Գագիկ Ծառուկյանի դեմ ուղղված իր հայտնի ելույթով, ես անմիջապես հիշյալ խմբագրություններից ետ կանչեցի այդ նյութը, քանի որ ստեղծված նոր իրավիճակում դրա հրապարակումը բոլորովին այլ կերպ կընկալվեր։ Երկար ծանրութեթեւ անելուց հետո, սակայն, ես եկա այն եզրակացության, որ, անկախ ներքաղաքական զարգացումներից, իրավունք չունեմ հասարակությունից թաքցնել մի կարեւորագույն խնդիր, որն առնչվում է ողջ հայության եւ Հայաստանի ու Լեռնային Ղարաբաղի կենսական շահերին։ Ուստի ուշացած, այնուամենայնիվ, ուզում եմ հասարակության սեփականությունը դարձնել այդ նյութը, որը ես վերնագրել էի «Բաց նամակ Սերժ Սարգսյանին», - գրել է Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը:
Ներկայացնում ենք նամակի ամբողջական տեքստը.
«Նախեւառաջ ներողություն եմ խնդրում առ այն, որ Ձեզ դիմում եմ ոչ թե խորհրդապահական խողովակով, այլ բաց նամակով, ինչը պայմանավորված է երկու պարզ հանգամանքով.
ա. Այլ կերպ Ձեզ հետ հաղորդակցվելու պարագայում, նկատի առած մեր լուրջ քաղաքական տարաձայնությունները, իմ քայլը, որի էությունը կպարզեմ ստորեւ, զերծ չէր մնա զանազան կասկածներ ու ասեկոսեներ հարուցելու վտանգից։
բ. Նամակիս շարժառիթը վերաբերում է համազգային եւ համապետական նշանակություն ունեցող մի այնպիսի կարեւորագույն խնդրի, ինչպիսին է 100-ամյա տարելիցի առթիվ Հայոց ցեղասպանության հարցը միջազգային ասպարեզում հավուր պատշաճի ներկայացնելու խնդիրը, որն, իմ պատկերացմամբ, վեր պետք է լինի ներքաղաքական հարաբերությունների ցանկացած նկատառումից։
Երեկ ես մամուլի միջոցով իմ մտահոգություններն էի արտահայտել «Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի համահայկական հռչակագրի» բովանդակության վերաբերյալ (iLur.am, «Չորրորդ իշխանություն». 11.02.2015), ընդգծելով նրա վերախմբագրման եւ միջազգային իրավունքի նորմերին եւ պետությունների ու ժողովուրդների համակեցության սահմանված կանոններին համապատասխանեցման անհրաժեշտությունը, քանի որ, իմ կարծիքով, այդ խայտառակ փաստաթղթի պատճառով Հայաստանը ոչ միայն չէր շահի միջազգային հանրության համակրանքը, այլեւ կկորցներ անգամ բարեկամ պետությունների աջակցությունը։
Այժմ, արդ, միայն մտահոգություն արտահայտելը բավարար չհամարելով, ուզում եմ հանդես գալ նաեւ գործնական առաջարկով, այն է՝ Ձեր նախընտրած ժամկետներում եւ պայմաններում դեմ առ դեմ հանդիպել Ձեզ հետ՝ այդ խնդրի շուրջ մտքերի փոխանակման նպատակով։ Իսկ որպեսզի այդ հանդիպումը, հանուն գործի շահի, արդյունավետ լինի, կարծում եմ նաեւ, որ արժե մտածել մի խորհրդակցական հանձնաժողով ստեղծելու մասին, որի խնդիրը լինի Ցեղասպանության հարցում Հայաստանի Հանրապետության դիրքորոշման վերջնական հստակեցումը։ Այդ հանձնաժողովի աշխատանքի արդյունքում, ըստ այդմ, պետք է ծնվի Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի հռչակագրի բնագրի հիման վրա ստեղծված մի նոր շրջաբերական ուղերձ, որը Հայաստանի Հանրապետության նախագահի անունից պետք է հղվի ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարին, ԵԱՀԿ գործող նախագահին, Եվրամիության նախագահին եւ աշխարհի բոլոր պետությունների ղեկավարներին։ Հետեւաբար՝
1. Ուղերձը պետք է լիովին համապատասխանի ՄԱԿ-ի խարտիային, Հելսինկյան հռչակագրին եւ Հայաստանի կողմից միջազգային կոնվենցիաներով ստանձնած պարտավորություններին.
2. Չպետք է հակասի Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությանը.
3. Տուրք չպետք է տա երբեմնի պետականազուրկ ազգի ավանդական մոտեցումներին.
4. Որեւէ կերպ չպետք է վնասի Հայաստանի առջեւ կանգնած կարեւորագույն խնդիրների լուծմանը, այն է՝ հայ-թուրքական հարաբերությունների եւ Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը։
Ինքնըստինքյան հասկանալի է, որ առաջարկվող խորհրդակցական հանձնաժողովի կազմում պետք է ընդգրկվեն այնպիսի անձինք, ովքեր արդեն իսկ ապացուցել են, որ ունակ են վեր կանգնելու ավանդական պատկերացումներից եւ իրերը դիտելու Հայաստանի պետական շահերի ու ժամանակակից աշխարհի որդեգրած սկզբունքների դիտանկյունից։ Ես կհուշեի այդ չափանիշներին համապատասխանող հետեւյալ անձանց անունները. Հայաստանից՝ Բաբկեն Արարքցյան, Վազգեն Մանուկյան, Գագիկ Հարությունյան, Վանո Սիրադեղյան, Վարդան Օսկանյան, Ստեփան Դեմիրճյան, Արման Գրիգորյան, Ռուբեն Շուգարյան, Ալեքսանդր Արզումանյան, Աշոտ Ոսկանյան, Արա Սահակյան, Ռուբեն Վարդանյան, Աշոտ Սարգսյան, Հրանտ Տեր-Աբրահամյան, Կտրիճ Սարդարյան. Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներից՝ Ժիրայր Լիպարիտյան, Խաչիկ Թոլոլյան, Ռուբեն Ադալյան, Արա Սանջյան, Համբիկ Սարաֆյան, Րաֆֆի Ուրֆալյան. Ֆրանսիայից՝ Արման Սարյան, Ժիրայր Մալխասյան, Միշել Մարյան, Րաֆֆի Գալֆայան. Թուրքիայից՝ Լեւոն Զեքիյան, Արգենտինայից՝ Ռուբեն Մոզյան։ Սրանք իմ ճանաչած մարդիկ են։ Ձեր կողմից Դուք կարող եք ավելացնել նոր անուններ։
Որպես գաղափարի մտահղացող, ես պատրաստ եմ նաեւ անձամբ մասնակցել հանձնաժողովի աշխատանքներին, փույթ չէ, թե «ոխերիմ բարեկամներս» ինչպես կմեկնաբանեն իմ անսպասելի քայլը։ Կարեւորն այս պատասխանատու խնդրում պետական եւ համազգային մակարդակով սխալ թույլ չտալն է։ Մնացած ամեն ինչ չնչին է ու երկրորդական։
Մեկ էլ, հնարավոր է, Ձեզ այսպիսի անակնկալ մատուցեմ Ղարաբաղյան կարգավորման խնդրում բարդություններ առաջանալու պարագայում։ Երբ վտանգվում է իմ ազգի եւ պետության ապագան, ես ձեռքերս ծալած չեմ կարող նստել եւ ցանկացած դուռ կբախեմ»։

Тер-Петросян предложил президенту Армении принять обращение по случаю 100-летия Геноцида - Mediamax.am
8691 просмотров
Тер-Петросян предложил президенту Армении принять обращение по случаю 100-летия Геноцида
Первый президент Армении Левон Тер-Петросян
Ереван/Медиамакс/. Первый президент Армении Левон Тер-Петросян опубликовал сегодня открытое письмо президенту Армении Сержу Саргсяну.
«Днем 12 февраля я отправил материал сайту iLur и газете «Чоррорд ишханутюн», чтобы он был опубликован на следующий день. Но когда вечером 12 февраля Серж Саргсян выступил со своей известной речью против Гагика Царукяна, я незамедлительно отозвал материал из указанных редакций, так как в создавшейся ситуации он был бы воспринят совершенно иначе. После долгих размышлений, однако, я пришел к выводу, что независимо от внутриполитических событий, я не имею права скрывать от общества важнейшую проблему, которая относится к жизненно важным интересам всего армянства, Армении и Нагорного Карабаха. Так что, с небольшой задержкой, но хотелось бы представить обществу материал, который я озаглавил «Открытое письмо Сержу Саргсяну», - пишет Левон Тер-Петросян.
Представляем полный текст письма:
«Прежде всего прошу прощения за то, что обращаюсь к Вам не по секретным каналам, а открытым письмом. Это обусловлено двумя простыми обстоятельствами:
а) В случае обращения к Вам иными путями, с учетом наших серьезных политических разногласий, мой шаг, суть которого разъясню ниже, неизбежно вызвал бы угрозу появления сомнений и слухов.
б) Мотив моего обращения относится к настолько важному вопросу, имеющему общегосударственное и общенациональное значение, каковым является проблема надлежащего представления вопроса 100-летней годовщины Геноцида армян на международном уровне. А этот вопрос, как мне представляется, должен ставиться превыше любых внутриполитических соображений.
Вчера я посредством прессы выразил свое беспокойство относительно содержания «Всеармянской декларации к 100-летию Геноцида» (iLur.am, «Чоррорд ишханутюн», 11.02.2015), подчеркнув необходимость ее правки в соответствии с нормами международного права и установленных правил сосуществования государств и народов, так как, по моему мнению, из-за этого позорного документа Армения не только не добилась бы симпатии международной общественности, но и лишилась бы даже поддержки дружественных стран.
Не думая, что достаточно просто выразить беспокойство, хочу выступить с практическим предложением: давайте встретимся лицом к лицу в выбранное Вами время и на удобных Вам условиях, чтобы обменяться мнениями по этому вопросу. А чтобы эта встреча, в интересах дела, была эффективной, думаю, стоит подумать о создании консультационной комиссии, задачей которой будет окончательная конкретизация позиции Республики Армения по вопросу Геноцида армян. В результате работы этой комиссии должно появиться новое обращение, созданное на основе оригинальной Декларации к 100-летию Геноцида, которое будет адресовано от имени президента Армении генсеку ООН, действующему председателю ОБСЕ, председателю Евросоюза и главам всех государств мира.
Следовательно:
1. Обращение должно полностью соответствовать Хартии ООН, Хельсинской декларации и обязательствам Армении, взятым в рамках международных конвенций.
2. Оно не должно противоречить Конституции Республики Армения.
3. Не должно служить традиционным представлениям некогда лишенного государственности народа.
4. Никоим образом не должно наносить ущерба решению важнейших проблем Армении: армяно-турецкие отношения, урегулирование Карабахского конфликта.
Само собой разумеется, что в состав предложенной консультационной комиссии должны войти такие лица, которые уже доказали, что могут быть выше традиционных представлений и оценивать явления с точки зрения государственных интересов Армении и принципов современного мира. Я готов подсказать несколько имен. Из Армении: Бабкен Араркцян, Вазген Манукян, Гагик Арутюнян, Вано Сирадегян, Вардан Осканян, Степан Демирчян, Арман Григорян, Рубен Шугарян, Александр Арзуманян, Ашот Восканян, Ара Саакян, Рубен Варданян, Ашот Саргсян, Грант Тер-Абрамян, Ктрич Сардарян. Из США: Жирайр Липаритян, Хачик Тололян, Рубен Адалян, Ара Санджян, Амбик Сарафян, Раффи Урфалян. Из Франции: Арман Сарян, Жирайр Малхасян, Мишель Марян, Раффи Галфаян. Из Турции: Левон Зекиян. Из Аргентины: Рубен Мозян. Это те люди, которых знаю я. Вы можете добавить своих кандидатов.
Как инициатор идеи, я готов лично участвовать в работах комиссии, и неважно, как оценят этот неожиданный шаг мои «кровные друзья». Важно не допустить ошибку в этом ответственном вопросе на государственном и общенациональном уровне. Все остальное вторично и незначительно.
Возможно, я преподнесу Вам еще один подобный сюрприз в случае возникновения сложностей в урегулировании Карабахского вопроса. Когда появляется угроза моему народу и государству, я не могу сидеть сложа руки и готов стучать в любые двери».