Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն այսօր հրապարակել է բաց նամակ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին:
«Ս.թ. փետրվարի 12-ի կեսօրին ես մի նյութ էի ուղարկել iLur կայքին եւ «Չորրորդ իշխանություն» օրաթերթին՝ մյուս օրն առավոտյան հրապարակելու նպատակով։ Բայց երբ փետրվարի 12-ի երեկոյան Սերժ Սարգսյանը հանդես եկավ Գագիկ Ծառուկյանի դեմ ուղղված իր հայտնի ելույթով, ես անմիջապես հիշյալ խմբագրություններից ետ կանչեցի այդ նյութը, քանի որ ստեղծված նոր իրավիճակում դրա հրապարակումը բոլորովին այլ կերպ կընկալվեր։ Երկար ծանրութեթեւ անելուց հետո, սակայն, ես եկա այն եզրակացության, որ, անկախ ներքաղաքական զարգացումներից, իրավունք չունեմ հասարակությունից թաքցնել մի կարեւորագույն խնդիր, որն առնչվում է ողջ հայության եւ Հայաստանի ու Լեռնային Ղարաբաղի կենսական շահերին։ Ուստի ուշացած, այնուամենայնիվ, ուզում եմ հասարակության սեփականությունը դարձնել այդ նյութը, որը ես վերնագրել էի «Բաց նամակ Սերժ Սարգսյանին», - գրել է Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը:
Ներկայացնում ենք նամակի ամբողջական տեքստը.
«Նախեւառաջ ներողություն եմ խնդրում առ այն, որ Ձեզ դիմում եմ ոչ թե խորհրդապահական խողովակով, այլ բաց նամակով, ինչը պայմանավորված է երկու պարզ հանգամանքով.
ա. Այլ կերպ Ձեզ հետ հաղորդակցվելու պարագայում, նկատի առած մեր լուրջ քաղաքական տարաձայնությունները, իմ քայլը, որի էությունը կպարզեմ ստորեւ, զերծ չէր մնա զանազան կասկածներ ու ասեկոսեներ հարուցելու վտանգից։
բ. Նամակիս շարժառիթը վերաբերում է համազգային եւ համապետական նշանակություն ունեցող մի այնպիսի կարեւորագույն խնդրի, ինչպիսին է 100-ամյա տարելիցի առթիվ Հայոց ցեղասպանության հարցը միջազգային ասպարեզում հավուր պատշաճի ներկայացնելու խնդիրը, որն, իմ պատկերացմամբ, վեր պետք է լինի ներքաղաքական հարաբերությունների ցանկացած նկատառումից։
Երեկ ես մամուլի միջոցով իմ մտահոգություններն էի արտահայտել «Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի համահայկական հռչակագրի» բովանդակության վերաբերյալ (iLur.am, «Չորրորդ իշխանություն». 11.02.2015), ընդգծելով նրա վերախմբագրման եւ միջազգային իրավունքի նորմերին եւ պետությունների ու ժողովուրդների համակեցության սահմանված կանոններին համապատասխանեցման անհրաժեշտությունը, քանի որ, իմ կարծիքով, այդ խայտառակ փաստաթղթի պատճառով Հայաստանը ոչ միայն չէր շահի միջազգային հանրության համակրանքը, այլեւ կկորցներ անգամ բարեկամ պետությունների աջակցությունը։
Այժմ, արդ, միայն մտահոգություն արտահայտելը բավարար չհամարելով, ուզում եմ հանդես գալ նաեւ գործնական առաջարկով, այն է՝ Ձեր նախընտրած ժամկետներում եւ պայմաններում դեմ առ դեմ հանդիպել Ձեզ հետ՝ այդ խնդրի շուրջ մտքերի փոխանակման նպատակով։ Իսկ որպեսզի այդ հանդիպումը, հանուն գործի շահի, արդյունավետ լինի, կարծում եմ նաեւ, որ արժե մտածել մի խորհրդակցական հանձնաժողով ստեղծելու մասին, որի խնդիրը լինի Ցեղասպանության հարցում Հայաստանի Հանրապետության դիրքորոշման վերջնական հստակեցումը։ Այդ հանձնաժողովի աշխատանքի արդյունքում, ըստ այդմ, պետք է ծնվի Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի հռչակագրի բնագրի հիման վրա ստեղծված մի նոր շրջաբերական ուղերձ, որը Հայաստանի Հանրապետության նախագահի անունից պետք է հղվի ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարին, ԵԱՀԿ գործող նախագահին, Եվրամիության նախագահին եւ աշխարհի բոլոր պետությունների ղեկավարներին։ Հետեւաբար՝
1. Ուղերձը պետք է լիովին համապատասխանի ՄԱԿ-ի խարտիային, Հելսինկյան հռչակագրին եւ Հայաստանի կողմից միջազգային կոնվենցիաներով ստանձնած պարտավորություններին.
2. Չպետք է հակասի Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությանը.
3. Տուրք չպետք է տա երբեմնի պետականազուրկ ազգի ավանդական մոտեցումներին.
4. Որեւէ կերպ չպետք է վնասի Հայաստանի առջեւ կանգնած կարեւորագույն խնդիրների լուծմանը, այն է՝ հայ-թուրքական հարաբերությունների եւ Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը։
Ինքնըստինքյան հասկանալի է, որ առաջարկվող խորհրդակցական հանձնաժողովի կազմում պետք է ընդգրկվեն այնպիսի անձինք, ովքեր արդեն իսկ ապացուցել են, որ ունակ են վեր կանգնելու ավանդական պատկերացումներից եւ իրերը դիտելու Հայաստանի պետական շահերի ու ժամանակակից աշխարհի որդեգրած սկզբունքների դիտանկյունից։ Ես կհուշեի այդ չափանիշներին համապատասխանող հետեւյալ անձանց անունները. Հայաստանից՝ Բաբկեն Արարքցյան, Վազգեն Մանուկյան, Գագիկ Հարությունյան, Վանո Սիրադեղյան, Վարդան Օսկանյան, Ստեփան Դեմիրճյան, Արման Գրիգորյան, Ռուբեն Շուգարյան, Ալեքսանդր Արզումանյան, Աշոտ Ոսկանյան, Արա Սահակյան, Ռուբեն Վարդանյան, Աշոտ Սարգսյան, Հրանտ Տեր-Աբրահամյան, Կտրիճ Սարդարյան. Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներից՝ Ժիրայր Լիպարիտյան, Խաչիկ Թոլոլյան, Ռուբեն Ադալյան, Արա Սանջյան, Համբիկ Սարաֆյան, Րաֆֆի Ուրֆալյան. Ֆրանսիայից՝ Արման Սարյան, Ժիրայր Մալխասյան, Միշել Մարյան, Րաֆֆի Գալֆայան. Թուրքիայից՝ Լեւոն Զեքիյան, Արգենտինայից՝ Ռուբեն Մոզյան։ Սրանք իմ ճանաչած մարդիկ են։ Ձեր կողմից Դուք կարող եք ավելացնել նոր անուններ։
Որպես գաղափարի մտահղացող, ես պատրաստ եմ նաեւ անձամբ մասնակցել հանձնաժողովի աշխատանքներին, փույթ չէ, թե «ոխերիմ բարեկամներս» ինչպես կմեկնաբանեն իմ անսպասելի քայլը։ Կարեւորն այս պատասխանատու խնդրում պետական եւ համազգային մակարդակով սխալ թույլ չտալն է։ Մնացած ամեն ինչ չնչին է ու երկրորդական։
Մեկ էլ, հնարավոր է, Ձեզ այսպիսի անակնկալ մատուցեմ Ղարաբաղյան կարգավորման խնդրում բարդություններ առաջանալու պարագայում։ Երբ վտանգվում է իմ ազգի եւ պետության ապագան, ես ձեռքերս ծալած չեմ կարող նստել եւ ցանկացած դուռ կբախեմ»։

Ter-Petrosyan offers Armenian President to address a message on Genocide Centennial
Yerevan/Mediamax/. First President of Armenia Levon Ter-Petrosyan published an open letter to Armenian President Serzh Sargsyan today.
''I sent an article to iLur website and ''Chorrord Ishkhanutyun'' newspaper dated February 12 to be published next day. But when in the evening of February 12, Serzh Sargsyan addressed his famous speech against Gagik Tsarukyan, I immediately called off the article from the above mentioned editions as it would be perceived in a completely different way in the situation. After long reflections, however, I came to conclusion that irrespective of inner political events, I don't have the right to conceal the gravest problem from the society which concerns vital interests of the whole Armenian people, Armenia and Nagorno Karabakh. So, with a short delay, I'd like to present the material which I titled ''An Open Letter to Serzh Sargsyan'', writes Levon Ter-Petrosyan.
Below is the full text of the letter:
''First of all, I apologize for turning to you not through secret channels but with an open letter. There are 2 reasons for it:
a) If I turned to you in a different way, my step which purpose I'll disclose below would unavoidably evoke a threat of doubts and rumors given our serious political discords.
b) My address was motivated by such a pivotal issue of state and all-national significance as the problem of proper presentation of the Armenian Genocide Centennial on the international level. And this matter, I think, should be put above any inner political reasons.
Yesterday, through the press I expressed my concerns over the content of the “Pan-Armenian Declaration on the Armenian Genocide Centennial” (iLur.am, Chorrord Ishkhanutyun) stressing the necessity to amend it in conformity with the norms of the international law and rules on the coexistence of countries and nations, as I believe this embarrassing document would not only not earn the international community’s sympathy for Armenia but would also deprive it of the support of friendly states.
Since I don’t think that expressing my concerns is enough, I would like to come up with a practical offer – let’s meet tete-a-tete at the time and on terms most suitable for you in order to exchange views on this issue. To have a productive meeting, in the interests of the case, I believe we should consider setting up a consulting commission the main task of which will be the final specification of Armenia’s stance on the Armenian Genocide. The commission’s work should produce a new address devised on the basis of the original Declaration on the Armenian Genocide Centennial, which will be addressed on behalf of the Armenian President to the UN Secretary General, OSCE Chairperson-in-Office, President of the European Union and heads of states around the world.
Accordingly:
1. The address should fully comply with the UN Charter, Helsinki Final Act and Armenia’s commitments undertaken within the framework of international conventions.
2. It should not conflict with the Constitution of the Republic of Armenia.
3. It should not reflect the traditional notion of a nation once deprived of its statehood.
4. In no way it should harm the settlement of the most important issues Armenia faces – Armenian-Turkish relations and NK conflict settlement.
Needless to say that the staff of this consulting commission should be comprised of people who have already proved they can stand above the traditional notions and assess the occurrences from the point of view of Armenia’s state interests and the principles of the modern world. I can name some of them. From Armenia: Babken Ararktsyan, Vazgen Manukyan, Gagik Harutyunyan, Vano Siradeghyan, Vardan Oskanian, Stepan Demirchyan, Arman Grigoryan, Ruben Shugaryan, Alexander Arzumanyan, Ashot Voskanyan, Ara Sahakyan, Ruben Vardanyan, Ashot Sargsyan, Hrant Ter-Abrahamyan, Ktrich Sardaryan. From the U.S. : Zhirayr Liparityan, Khachik Tololyan, Ruben Adalyan, Ara Sanjyan, Hambik Sarafyan, Raffi Urfalyan. From France: Arman Saryan, Zhirayr Malkhasyan, Michele Maryan, Raffi Galfayan. From Turkey: Levon Zekiyan. From Argentina: Ruben Mozyan. These are the people whom I know. You can add your own candidates.
As an initiator of the idea I am ready to take part in the works of the commission, and it doesn't matter how my sudden step will be considered by my “blood friends''. It's important not to make a mistake in this responsible matter on the state and all-national level. All the remaining is secondary and minor.
I will possibly make a similar surprise to you in case of difficulties in the NK peace process. When there is a threat to my people and state I can't be idle and am ready to knock at any door''.