Կառավարությունը հավանություն տվեց Հայաստանի՝ ԵՏՄ-ին միանալու պայմանագրին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կառավարությունն այսօրվա նիստում հավանություն է տվել  Հայաստանի Հանրապետության՝ «Եվրասիական տնտեսական միության մասին» 2014 թ-ի մայիսի 29-ի պայմանագրին միանալու մասին» պայմանագրի նախագծին:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, կառավարության նիստում ներկայացնելով պայմանագրի նախագիծը՝ ֆինանսների փոխնախարար Սուրեն Կարայանն ասել է, որ դրանով ՀՀ-ն միանում է ԵՏՄ-ի մասին պայմանագրին, ինչպես նաեւ Մաքսային միության եւ Միասնական տնտեսական տարածքի իրավապայմանագրային բազայի ձեւավորման շրջանակներում կնքված եւ ԵՏՄ իրավունքի մաս կազմող այլ միջազգային պայմանագրերին:
«Հայաստանը դառնում է ԵՏՄ անդամ պայմանագրի ուժի մեջ մտնելու պահից: Պայմանագրով նախատեսվում են նաեւ Մաքսային միության եւ միասնական տնտեսական տարածքում ընդունված որոշումների կատարման, Առեւտրի Համաշխարհային կազմակերպության հետ  հարաբերությունների կարգավորման եւ վեճերի կարգավորման հարցերը»,- ասել է փոխնախարարը:
Սուրեն Կարայանի խոսքերով, պայմանագրի հավելվածով սահմանված է այն ապրանքների ցանկը, որոնց հանդեպ Հայաստանի կողմից անցումային շրջանում կիրառվելու են ԵՏՄ-ի միասնական մաքսային սակագներից տարբերվող ներմուծման այլ մաքսատուրքեր:
«Քանի որ Հայաստանը ընդհանուր սահման չունի ԵՏՄ անդամ պետությունների հետ, եւ ապրանքների ու տրանսպորտային միջոցներ տեղաշարժն իրականացվելու է երրորդ երկրների տարածքով, ապա պայմանագրին կից հավելվածով սահմանվում են նաեւ այդ տարանցիկ փոխադրումների առանձնահատկությունները»,- նշել է Սուրեն Կարայանը:
ՀՀ վարչապետը 3 օր է տրամադրել պայմանագրի նախագծի թարգմանության համար: Բոլոր նախարարություններին հանձնարարական է տրվել ուսումնասիրել պայմանագիրն ըստ իրենց ոլորտների հետ կապված առանձնահատկությունների:
Պայմանագրի ուժի մեջ մտնելու պահից ԵՏՄ մարմինների ակտերը եւ որոշումները ենթակա են կիրառման Հայաստանի տարածքում:
Պայմանագիրն ենթակա է վավերացման եւ ուժի մեջ է մտնում դրա համար անհրաժեշտ ներպետական ընթացակարգերը կողմերի կողմից ավարտելու մասին վերջին գրավոր ծանուցումը դիվանագիտական ուղիներով ավանդապահի կողմից ստանալու օրվանից, բայց ոչ շուտ, քան ԵՏՄ-ի մասին պայմանագրի ուժի մեջ մտնելու հաջորդող օրը (2015թ. հունվարի 2):

Правительство одобрило договор о вступлении Армении в ЕАЭС - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Правительство Армении одобрило на сегодняшнем заседании проект договора «О присоединении Республики Армения к договору о Евразийском экономическом союзе» от 29 мая 2014 года.
Как сообщает Медиамакс, представляя на заседании правительства проект договора, замминистра финансов Армении Сурен Караян сказал, что, таким образом, Армения присоединяется к договору о ЕАЭС, а также другим международным договорам,  заключенным в рамках формирования договорно-правовой базы Таможенного союза и Единого экономического пространства.
«Армения становится членом ЕАЭС с даты вступления в силу договора (2 января 2015 года). Договор предусматривает также выполнение решений, принятых на территории Таможенного союза и Единого экономического пространства, решение споров и урегулирование отношений с Всемирной торговой организацией»,- сказал замминистра.
По словам Сурена Караяна, приложением договора установлен список тех товаров, к которым в течение переходного периода со стороны Армении будут применяться таможенные пошлины, отличающиеся от ставок, установленных в ЕАЭС.
«Поскольку у Армении нет общей границы со странами-членами ЕАЭС, и перемещение товаров и транспортных средств будет осуществляться через территорию третьих стран, в приложении договора устанавливаются также особенности этих транзитных перевозок»,- отметил Сурен Караян.
С момента вступления в силу договора акты и решения органов ЕАЭС подлежат применению на территории Армении.