Նիկոլ Փաշինյանը եւ Դոնալդ Թրամփը 2018 թվականի ՆԱՏՕ-ի Բրյուսելի գագաթնաժողովում
2024թ. հուլիսի 13-ին տեղի ունեցած մահափորձից հետո ԱՄՆ նախկին նախագահ եւ նախագահի թեկնածու Դոնալդ Թրամփը համաշխարհային մամուլի ուշադրության կենտրոնում է: «Պարզաբանում» խորագրում ներկայացնում ենք դրվագներ Թրամփի եւ նրա վարչակազմի անդամների եւ Հայաստանի փոխգործակցությունից:
«Լավ բաներ»՝ Ալիեւի մասին
2016 թվականին ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփն ասել էր, որ «շատ լավ բաներ է լսել» Ադրբեջանի նախագահի Իլհամ Ալիեւի մասին: Ադրբեջանի նախագահի մամուլի ծառայության հաղորդագրության համաձայն, ԱՄՆ նոր ղեկավարն այդ մասին ասել էր նոյեմբերի 17-ին Իլհամ Ալիեւի հետ հեռախոսազրույցում, որը կայացել էր վերջինիս նախաձեռնությամբ:
Իլհամ Ալիեւն ասել էր, որ Ադրբեջանն ու ԱՄՆ-ն «հսկայական ներուժ» ունեն հարաբերությունների ամրապնդման համար:
Հարավային Կովկասի գիտակի նշանակումն ու ազատումը
2017 թվականի մարտին Brookings Institution-ի փորձագետ Ֆիոնա Հիլին առաջարկվեց զբաղեցնել ԱՄՆ նախագահի հատուկ օգնականի եւ Ազգային անվտանգության Խորհրդում Ռուսաստանի եւ Եվրոպայի հարցերով ավագ տնօրենի պաշտոնը։
Հիլը այն եզակի ամերիկյան փորձագետներից է, ով լավ ծանոթ է Հարավային Կովկասի տարածաշրջանին։
Ֆիոնա Հիլը Ֆիոնա Հիլը
2015թ. հունիսին Ֆիոնա Հիլը երկու գործընկերների հետ համատեղ հրապարակել էր «Վստահության խաղեր. Ադրբեջան, Եվրոպական խաղեր եւ Արեւմուտք» հոդվածը, որում վերլուծել էր Բաքվի եւ արեւմտյան գործընկերների հարաբերությունների վատթարացման պատճառները։ Հոդվածում, մասնավորապես, ասվում էր, որ Բաքվի ընկալմամբ, Արեւմուտքի կտրուկ արձագանքը եւ պատժամիջոցները Ղրիմը Ռուսաստանին միացնելուց հետո,  «կտրուկ տարբերվել է բավականին պասիվ միջազգային արձագանքից՝ Ադրբեջանի տարածքի գրեթե մեկ հինգերորդը Հայաստանի կողմից սատարվող ուժերի կողմից օկուպացման վերաբերյալ»։
Ֆիոնա Հիլը պաշտոնից հեռացավ 2019 թվականի օգոստոսին:
Հայաստանում ԱՄՆ նախկին դեսպանների ոդիսականը՝ դրվագ առաջին
2017թ. հունվարին Հայաստանում ԱՄՆ նախկին դեսպան Ջոն Հեֆերնը նշանակվել էր Եվրոպայի ու Եվրասիայի հարցերով ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնականի պաշտոնակատար: Նա փոխարինեց Վիկտորիա Նուլանդին՝ դառնալով այն պաշտոնյաներից մեկը, ովքեր պատասխանատու են Եվրոպայի եւ Եվրասիայի տարածաշրջաններում, ներառյալ Հարավային Կովկասում ամերիկյան քաղաքականության մշակման եւ իրականացման համար:
2017 թվականի օգոստոսին Foreign Policy ամսագրի կայքը՝ վկայակոչելով գործող եւ նախկին վարչակազմի իր աղբյուրները, գրում էր, որ Հեֆերնին «դուրս են մղում» Եվրոպայի ու Եվրասիայի հարցերով ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխօգնականի պաշտոնից:
Ջոն Հեֆերնը Ջոն Հեֆերնը
Հուլիսին Դոնալդ Թրամփը առաջադրել էր Ուեսս Միտչելի թեկնածությունը ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով օգնականի պաշտոնի համար: Foreign Policy-ն գրում էր, որ Ուեսս Միտչելի նշանակումից հետո Ջոն Հեֆերնը պետք է վերադառնար պետքարտուղարի օգնականի գլխավոր տեղակալի պաշտոնին եւ դառնար նորանշանակ պաշտոնյայի առանցքային թիմակիցը, սակայն նրան «դուրս են մղում»:
«Սա եւս մեկ օրինակ է, թե ինչպես է վարչակազմը վարվում մեր ամենատաղանդավոր եւ իրական ինստիտուցիոնալ գիտելիքներ ունեցող դիվանագետների հետ», - Foreign Policy-ին ասել էր Պետքարտուղարության նախկին աշխատակից, որը ցանկացել է անանուն մնալ:
Հայաստանում ԱՄՆ նախկին դեսպանների ոդիսականը՝ դրվագ երկրորդ
2019 թվականին սկանդալի կիզակետում էր հայտնվել Կիեւոմ ԱՄՆ դեսպան Մարի Յովանովիչը, որը 2008-2011թթ. զբաղեցնում էր Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանի պաշտոնը:
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի որդին՝ Դոնալդ Թրամփ-կրտսերը, կոչ էր արել փոխարինել Մարի Յովանովիչին, ում նա անվանել է պետության ներկա ղեկավարի դեմ գործող «Օբամայի դեսպան»։
Մինչ այդ Ուկրաինայի գլխավոր դատախազ Յուրի Լուցենկոն սենսացիոն խոստովանություն էր արել այն մասին, որ 2016 թ. ամռանը Մարի Յովանովիչը նրան հանձնել էր «դեսպանատան ընկերների» ցանկը, որոնց դեմ ոչ մի քրեական գործ չի կարող հարուցվել:
Մարի Յովանովիչը Մարի Յովանովիչը
ԱՄՆ նախկին գլխավոր դատախազ Ջո ԴիԳենովան էլ Fox News հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում ասել էր, որ «Մարի Յովանովիչը վատ է արտահայտվել ԱՄՆ նախագահի մասին ուկրաինական պաշտոնյաների հետ զրույցներում եւ կոչ է արել նրանց չլսել Թրամփին եւ չմտահոգվել վերջինիս քաղաքականությամբ, քանի որ նրան իմպիչմենթի են ենթարկելու»։
Շնորհավորանք Փաշինյանին
2018 թվականի մայիսին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը շնորհավորել էր Նիկոլ Փաշինյանին՝ Հայաստանի վարչապետ ընտրվելու կապակցությամբ:
«Անհամբերությամբ սպասում եմ մեր համագործակցությանը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բազմաթիվ բնագավառներում, այդ թվում՝ առեւտրային կապերի, ժողովրդավարական ինստիտուտների եւ տարածաշրջանային անվտանգության ամրապնդման ոլորտներում»,- ասված էր Դոնալդ Թրամփի ուղերձում:
Թրամփի եւ Փաշինյանի չկայացած հանդիպումը
2018 թվականի հուլիսին ԱՄՆ Կոնգրեսի Հայկական հարցերով խմբի ղեկավարները ստորագրահավաք էին սկսել ԱՄՆ նախագահին ուղղված նամակի տակ, որում Դոնալդ Թրամփին առաջարկում էին հանդիպել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, երբ վերջինս սեպտեմբերին կայցելի Նյու Յորք՝ ՄԱԿ-ի Գլխավոր Վեհաժողովի աշխատանքին մասնակցելու նպատակով:
Սեպտեմբերին ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանն ասել էր, որ Փաշինյանի ու Թրամփի «հանդիպման առիթներ դեռ կլինեն»։
«Նիկոլ Փաշինյանի՝ ԱՄՆ կատարած այցի ընթացքում նպատակ կար հանդիպում կազմակերպել: Այն տեղի չունեցավ կողմերի օրակարգերի սղության պատճառով»,-հայտնել էր ԱԳՆ խոսնակը:
Թրամփի փաստաբանի այցի չեղարկումը
2019 թվականի սեպտեմբերին Նյու Յորքի նախկին քաղաքապետ, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի փաստաբան, Giuliani Security and Safety ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ Ռուդի Ջուլիանին չեղարկել էր իր այցը Երեւան, որտեղ պետք է մասնակցեր Եվրասիական գործընկերության միջազգային համաժողովին:
Ջուլիանին մասնավոր այցով Հայաստանում էր եղել 2018 թվականի հոկտեմբերին եւ հանդիպել էր ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Դավիթ Տոնոյանի հետ:
«Հիմար չլինել» եւ «սատանա» չդառնալ
2019 թվականի հոկտեմբերին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանին հասցեագրված նամակում վերջինիս կոչ էր արել «հիմար չլինել» (Dont' be a fool!): ԱՄՆ նախագահը ուղարկել էր հոկտեմբերի 9-ին, երբ Թուրքիան Սիրիայի տարածքում սկսեց ռազմական գործողությունը քրդերի դեմ:
Մի քանի օր անց ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն ասել էր, որ Միացյալ Նահանգներն անհրաժեշտության դեպքում կարող են ռազմական ուժ գործադրել Թուրքիայի դեմ Սիրիայում:
«Մենք խաղաղությունը նախընտրում ենք պատերազմին: Սակայն եթե ռազմական գործողության կարիք լինի, նախագահ Թրամփը լիովին պատրաստ է նախաձեռնել այդ գործողությունը», - ասել էր ԱՄՆ պետքարտուղարը CNBC-ին տված հարցազրույցում:
Թրամփի եւ Էրդողանի հարաբերությունների եւ «անպարկեշտ գործարքների» մասին իր գրքում գրել էր ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով նախկին խորհրդական Ջոն Բոլթոնը:
2020թ. հոկտեմբերի 1-ը կոչը
Ռուսաստանի, ԱՄՆ եւ Ֆրանսիայի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինը, Դոնալդ Թրամփը եւ Էմանյուէլ Մակրոնն 2020թ. հոկտեմբերի 1-ին ընդունված համատեղ հայտարարության մեջ կոչ էին արել անհապաղ դադարեցնել մարտական գործողությունները Լեռնային Ղարաբաղում:
«Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարներին կոչ ենք անում անհապաղ պարտավորվել բարեխղճորեն եւ առանց նախապայմաններ առաջ քաշելու վերականգնել բովանդակային բանակցությունները ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների աջակցությամբ», - ասված էր փաստաթղթում, որն անարդյունք եղավ:
Բայդենի կոչը
2020 թվականի հոկտեմբերի 14-ին ԱՄՆ նախագահի թեկնածու Ջո Բայդենը հանդես էր եկել հայտարարությամբ Լեռնային Ղարաբաղի իրադարձությունների վերաբերյալ, որում, մասնավորապես, ասել էր, որ Թրամփի վարչակազմը պետք է հստակ հայտնի Ադրբեջանին, որ չի հանդուրժելու այս հակամարտության ռազմական լուծում պարտադրելու Բաքվի ջանքերը:
«Այն պետք է հասկացնի Հայաստանին, որ Լեռնային Ղարաբաղը շրջապատող շրջանները չեն կարող անորոշ ժամանակ գրավված մնալ եւ որ հրադադարի կնքումից անմիջապես հետո պետք է սկսվեն արժանահավատ բանակցությունները հակամարտության տեւական լուծման շուրջ: Վերջապես, ԱՄՆ վարչակազմը պետք է վերջ տա Անկարայի համար դայակի դեր տանելը եւ ինչպես Թուրքիային, այնպես էլ Իրանին ասի, որ հեռու մնան այս հակամարտությունից: Թուրքիայի կողմից Ադրբեջանին զենքի տրամադրումը, ինչպես նաեւ ռազմական լուծումը խրախուսող ռազմաշունչ հռետորաբանությունը անպատասխանատու պահվածք է»,- ասել էր Բայդենը:
«Մենք կօգնենք հայերին»
2020թ. հոկտեմբերի 23-ին Դոնալդ Թրափմն ասել էր.
«Մենք աշխատում ենք Հայաստանի հետ: Մենք Հայաստանի հետ շատ լավ հարաբերություններ ունենք: Նրանք շատ լավ մարդիկ են, շատ նվիրված: Եվ տեսնենք, թե ինչ կլինի: Կարծում եմ, լավ առաջընթացի ենք հասել: Այս երկրում շատ մարդիկ ունենք, որոնք Հայաստանից են եկել: Նրանք շատ լավ մարդիկ են եւ մենք կօգնենք նրանց»:
Փաշինյանի հարցերը Պոմպեոյին
2020թ. հոկտեմբերի 26-ին Նիկոլ Փաշինյանը պատմել էր ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոյի հետ հեռախոսազրույցի մասին:
Նա ասել էր, որ Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի եւ ԱՄՆ նախագահներն ամենայն անկեղծությամբ ուզում են այդ հրադադարը հաստատվի, իրենց անունն են դնում այդ ջանքերի տակ:
«Միացյալ Նահանգների դեպքում այս հարցն ավելի է սրվում, որովհետեւ այնտեղ հիմա նախընտրական արշավ է, եւ խոսքը, ըստ էության, գնում է միջազգային իրավիճակի վրա ազդելու նախագահ Թրամփի կարողության մասին»,- ասել էր Նիկոլ Փաշինյանը:

Nikol Pashinyan and Donald Trump at the 2018 NATO Summit in Brussels
After the assassination attempt of July 13, 2024, former US president and presidential candidate Donald Trump is again in the center of attention of the world press. In the “Key” section we present episodes from the interaction between Trump and the members of his administration and Armenia.
“Good things” about Aliyev
In 2016, the newly elected US President Donald Trump said that he “heard very good things” about the President of Azerbaijan, Ilham Aliyev. According to the news release of Azerbaijani presidential press service, Trump said this in a telephone conversation with Ilham Aliyev on November 17, which took place at the latter’s initiative.
Ilham Aliyev said that the two countries “have great potential” to boost bilateral ties.
Appointment and dismissal of the expert on the South Caucasus
In 2017 Brookings Institution Senior Research Fellow Fiona Hill was offered to take the position of Special Assistant to the U.S. President and Senior Director for Europe and Russia at the National Security Council.
Hill was one of the few American experts who had solid knowledge of the South Caucasus region.
In November 2004 Fiona Hill stated that the South Caucasus did not have a common agenda, which could contribute to the joint development of the region’s countries.
Fiona Hill Fiona Hill
In June 2015, Fiona Hill and two colleagues published an article titled “Confidence Games: Azerbaijan, the European Olympics and the West” which analyzed the reasons of cooling in relations between Baku and Western partners. In particular, the article stated that “for Azerbaijan, the West’s forceful response and sanctions against Moscow after its annexation of Crimea stands in sharp contrast to the muted international reactions to the decades-long occupation by Armenian-backed forces of nearly one-fifth of Azerbaijan’s territory.”
The authors of that article noted that “measures towards resolving the Nagorno-Karabakh conflict should be developed and backed by real incentives that boost the benefits of peace for both sides” in order to restore trust between Azerbaijan and the West.
Fiona Hill left the position in August 2019.
The odyssey of former US ambassadors to Armenia - episode one
In January 2017, the former US ambassador to Armenia John Heffern was appointed acting US Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs. He replaced Victoria Nuland, becoming one of the officials responsible for the development and implementation of American policy in the European and Eurasian regions, including the South Caucasus.
In August 2017, the website of Foreign Policy magazine, citing its sources in the current and former administrations, wrote that Heffern is being “pushed out” of his job as Principal Deputy Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs.
John Heffern John Heffern
In July of 2017 U.S. President Donald Trump nominated A. Wess Mitchell to be an Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs. Foreign Policy wrote that Heffern would have then returned to his permanent assignment as Principal Deputy Assistant Secretary for European Affairs, serving as a key lieutenant to Mitchell, but he “is being forced out”.
“It’s just another indication of the administration hollowing out top talent with real institutional knowledge,” one former State Department official, who spoke on condition of anonymity, told Foreign Policy.
The odyssey of former US ambassadors to Armenia - episode two
In 2019, Marie Yovanovitch, the US ambassador to Kyiv, appeared at the center of the scandal. From 2008-2011 Yovanovitch served as US Ambassador to Armenia.
The son of US President Donald Trump, Donald Trump Jr., called for the replacement of Marie Yovanovitch, whom he called “Obama’s ambassador” acting against the current head of state.
Before that, the Prosecutor General of Ukraine, Yuriy Lutsenko, made a sensational confession in the summer of 2016, saying that Marie Yovanovitch handed him a list of “friends of the embassy” against whom no criminal case can be initiated.
Marie Yovanovitch Marie Yovanovitch
Former US Attorney General Joe diGenova also said in an interview with Fox News that “Marie Yovanovitch spoke badly about the US president in conversations with Ukrainian officials and called on them not to listen to Trump and not to worry about his policies, as he will be impeached.”
Congratulations to Pashinyan
In May 2018 President of the United States Donald Trump congratulated Nikol Pashinyan on his election as Prime Minister of Armenia.
“I look forward to working with you on the many areas of mutual interest for our two countries, including strengthening trade ties, democratic institutions, and regional security,” Donald Trump’s message read.
The failed meeting between Trump and Pashinyan
In July 2018, the leaders of the Congressional Caucus on Armenian Issues started collecting signatures for a letter to US President, encouraging Donald Trump to meet with Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan during the United Nations summit in New York in September.
Spokesperson for Armenia’s Foreign Ministry Tigran Balayan said that Pashinyan and Trump “will have other occasions to meet.”
“We wanted to organize a meeting during Nikol Pashinyan’s visit to the United States, but the schedules of the parties were too packed,” Balayan said.
Cancellation of Trump’s lawyer’s visit
In September 2019, Rudy Giuliani, former mayor of New York, US President Donald Trump’s lawyer, chairman of the board of directors of Giuliani Security and Safety Company, canceled his trip to Yerevan, where he was supposed to participate in the Eurasian Partnership International Conference.
Giuliani was on a private visit to Armenia in October 2018 and met with the Acting Minister of Defense of Armenia Davit Tonoyan.
“Don’t be a fool!” and not be a “devil”
In October 2019, US President Donald Trump, addressed a letter to Turkish President Recep Erdogan, urging him not to be “a fool.” The US president sent the letter on October 9, when Turkey launched offensive against the Kurds in Syria.
A few days later, US Secretary of State Mike Pompeo said that the United States could use military force against Turkey in Syria if necessary.
“We prefer peace to war. However, if military action is needed, President Trump is fully ready to initiate that action,” the US Secretary of State said in an interview with CNBC.
John Bolton, the former national security adviser otof the US President, wrote about the relationship between Trump and Erdogan and “obscene deals” in his book.
The call of October 1, 2020
Presidents of Russia, USA and France Vladimir Putin, Donald Trump and Emmanuel Macron,  in a joint statement adopted on October 1, 2020, called for an immediate cessation of hostilities in Nagorno-Karabakh.
“We call on the leaders of Armenia and Azerbaijan to immediately commit, in good faith and without any preconditions, to resuming the negotiations on the settlement with the mediation of the OSCE Minsk Group co-chairs,” the statement read but to no avail.
Biden’s call
On October 14, 2020, US presidential candidate Joe Biden made a statement regarding the developments in Nagorno-Karabakh, in which he said, in particular, that the Trump administration must clearly tell Azerbaijan that it would not tolerate Baku’s efforts to impose a military solution to this conflict.
“It must make clear to Armenia that regions surrounding Nagorno-Karabakh cannot be occupied indefinitely and that credible negotiations on a lasting resolution of the conflict must commence immediately once a ceasefire is concluded. Finally, it must stop coddling Ankara and tell both Turkey and Iran to stay out of this conflict. Turkey’s provision of arms to Azerbaijan and bellicose rhetoric encouraging a military solution are irresponsible,” Biden said.
“We are going to help Armenians”
On October 23, 2020 Donald Trump said:
“We work with Armenia. We have very good relations with Armenia. They are very nice people, very dedicated. We’ll see what happens. I think there is excellent progress. We have a lot of people living in this country from Armenia. They are great people and we are going to help them.”
Pashinyan’s questions to Pompeo
On October 26, 2020, Nikol Pashinyan spoke about his phone conversation with US Secretary of State Mike Pompeo.
He said that the leaders of Russia, France and USA sincerely wanted the ceasefire to be established and put their names under those efforts.
“In case of the United States, the issue is getting more urgent due to the election campaign there, and it is actually about President Trump’s ability to influence the international situation,” said Nikol Pashinyan.