Էմանյուել Մակրոնն ու Վլադիմիր Պուտինը
Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում հատվածներ Le Figaro թերթի «Մակրոն-Պուտին. թափանցում ենք նրանց հեռախոսային խոսակցությունների գաղտնիքի մեջ» հոդվածից՝ ։
1.    Ինչպե՞ս է տեղի ունենում զրույցը եւ ի՞նչ է «ութոտնուկը»:
Նախ՝ կապ են հաստատում խորհրդականները. «Իմ նախագահը ցանկանում է խոսել քոնի հետ»:
Դրանից հետո հաստատվում է օրակարգը, եւ քարտուղարությունները սկսում են աշխատանքը։
Պաշտպանված գծով զանգ կազմակերպելու համար հատուկ կապի կենտրոնը Ելիսեյան պալատը կապում է Կրեմլի հետ։ Նշանակված ժամին Էմանյուել Մակրոնը գնում է «ոսկե դահլիճ»՝ հինգ խորհրդականների ուղեկցությամբ։ Նրա սեղանին դրված է «ութոտնուկ» հեռախոսը: «Պարոն նախագահ, Կրեմլը կապի մեջ է»։ Զրույցը սկսվում է։
Փարիզում հերթով աշխատում են երկու թարգմանչուհի։ Մտքում պահելով Էմանյուել Մակրոնի եւ Վլադիմիր Պուտինի բանակցությունների ողջ պատմությունը՝ դրանք ապահովում են երկխոսության սահուն ընթացքը եւ ճշգրտությունը։ Հաշվի առնելով քննարկվող թեմաների կարեւորությունը, յուրաքանչյուր բառ կարեւոր է, եւ ամենափոքր թերհասկացումը կարող է հետեւանքներ ունենալ:
2.    Ի՞նչ լեզվով են հաղորդակցվում առաջնորդները:
Երբեմն Էմանյուել Մակրոնն իրեն թույլ է տալիս ռուսերեն ողջունել Վլադիմիր Պուտինին, երբեմն վերջինս էլ պատասխանում է նրան ֆրանսերենով, սակայն մնացած քննարկումը կայանում է մայրենի լեզվով։
Մակրոնն ու Պուտինը միմյանց դիմում են «դու»-ով։ «Ոչ թե այն պատճառով, որ սիրում են միմյանց, այլ որովհետեւ պարբերաբար հանդիպում են: Բացի դրանից, դա որոշակի մտերմություն է ստեղծում»,- նշում է Le Figaro-ն։
3.    Որքա՞ն լավ են նրանք հասկանում միմյանց:
Բազմաթիվ հանդիպումների ու քննարկումների շնորհիվ Էմանյուել Մակրոնը սովորել է հասկանալ իր զրուցակցին, նրա խոսքերը, մտածելակերպն ու հոգեվիճակը, գրում է Le Figaro-ն։
Էմանյուել Մակրոնը Էմանյուել Մակրոնը
Հոդվածում ասվում է, որ Պուտինը զանգահարել էր Մակրոնին ԴԺՀ-ի եւ ԼԺՀ-ի ճանաչման մասին պաշտոնական ելույթից 25 րոպե առաջ։ «Քանի որ մենք ճանաչում ենք միմյանց եւ կանոնավոր շփվում ենք, ես կցանկանայի քեզ նախապես զգուշացնել»,- ասել էր Ռուսաստանի նախագահը։
Երբ Պուտինը հեռախոսազրույցի ժամանակ ցուցադրեց Ուկրաինան «դենացիֆիկացիայի» ենթարկելու իր ցանկությունը, Էմանյուել Մակրոնն ընդհատեց նրան՝ հիշեցնելով, որ այլ կերպ է ընկալում իրավիճակը։ Նա երբեմն հեգնական ոճով մատնանշում էր, որ Եվրոպայում ծայրահեղ աջ շարժումներին աջակցողի կողմից «դենացիֆիկացիայի» կոչը, մեղմ ասած, անտեղի է:
«Երբեմն Մակրոնը նույնիսկ բարձրացնում էր տոնայնությունը. «Դու լուրջ սխալ ես գործում. Ուկրաինան նացիստական ռեժիմ չէ, դա սուտ է»: Սակայն ավելի հաճախ երկխոսությունն ընթանում է բարձր դիվանագիտության կոդավորված լեզվով»,- գրում է Le Figaro-ն։

Владимир Путин и Эманюэль Макрон
Предлагаем вашему вниманию отрывки из статьи Le Figaro «Макрон-Путин: проникаем в тайну их телефонных разговоров», представленные в виде вопросов и ответов.
Как происходит разговор и что такое «осьминог»?
Сначала связываются советники глав государств: «Мой президент хочет поговорить с твоим».
После этого сверяется повестка дня и секретариаты двух лидеров готовятся к работе.
Для организации звонка по защищенной линии специальный узел связи связывает Елисейский дворец с Кремлем. В назначенное время Эммануэль Макрон отправляется в «золотой зал» в сопровождении пяти советников. На его столе расположен телефонный аппарат «осьминог». «Господин президент, Кремль на связи». Беседа начинается.
В Париже по очереди работают две переводчицы. Держа в голове всю историю переговоров между Эмманюэлем Макроном и Владимиром Путиным, они обеспечивают бесперебойное течение диалога и его точность. Учитывая важность обсуждаемой темы, каждое слово имеет значение, и малейшее недопонимание может привести к драматическим последствиям.
На каком языке общаются лидеры?
Иногда Эмманюэль Макрон позволяет себе приветствовать Владимира Путина по-русски, а тот иногда отвечает ему по-французски, но все остальное обсуждение проходит на их родных языках.
Они обращаются друг к другу на «ты». «Не потому, что они нравятся друг другу, а потому, что они регулярно встречаются. К тому же это создает некую близость», - отмечает Le Figaro.
Насколько хорошо они понимают друг друга?
Благодаря многочисленным встречам и дискуссиям Эмманюэль Макрон научился понимать своего собеседника, его слова, его образ мыслей и душевное состояние, пишет Le Figaro.
Эманюэль Макрон Эманюэль Макрон
В статье говорится, что Путин звонил Макрону за четверть часа до официального выступления о признании ДНР и ЛНР. «Поскольку мы знаем друг друга и регулярно общаемся, я хотел бы тебя предупредить, - сказал российский президент.
Когда президент России начал по телефону демонстрировать свое желание «денацифицировать» Украину, Эмманюэль Макрон прервал его, напоминая ему, что у него совсем другой взгляд на ситуацию. Иногда в ироническом тоне он указывал на то, что призыв к «денацификации» от того, кто поддерживает ультраправые движения в Европе, кажется по меньшей мере неуместным.
«Иногда Макрон даже повышал тон: «Ты совершаешь серьезную ошибку: Украина - это не нацистский режим, это неправда». Но чаще всего диалог ведется на закодированном языке высокой дипломатии», - пишет Le Figaro.