Պարզաբանում. Հայերը Երկրորդ աշխարհամարտում - Mediamax.am
Պարզաբանում խորագրի հերթական հրապարակումը նվիրված է հայ ժողովրդի մասնակցությանը Հայրենական Մեծ պատերազմում:
1. Քանի՞ հայկական դիվիզիա կար խորհրդային զորքերի կազմում:
Պատերազմի սկզբում (1941թ. հունիսից 1942թ. հունվար) Սովետական Հայաստանում ձեւավորվեց ազգային 6 դիվիզիա: Առաջինը ռազմաճակատ մեկնեց 390-րդ դիվիզիան, որը 1942թ. մայիսին, մասնակցելով Կերչի պաշտպանությանը, գրեթե ամբողջությամբ ջախջախվեց, զոհվեց նաեւ նրա հրամանատար Սիմոն Զաքյանը:
Իր ուղին Բեռլինում ավարտած միակ հայկական զորամիավորումը 89-րդ Թամանյան դիվիզիան է, որն իր անունը ստացել էր Թաման թերակղզու համար մղվող մարտերում գործած սխրանքների համար:
Դեռեւս 1922թ. ձեւավորված 76-րդ հայկական հրաձգային դիվիզիան, որը հսկում էր հայ-թուրքական սահմանը, պատերազմը սկսվելուն պես նետվեց մարտի եւ հաջողություններ ունեցավ հատկապես Ստալինգրադի ճակատամարտում, իսկ 261-րդ հրաձգային դիվիզիան մնաց պաշտպանելու հայ-թուրքական սահմանը:
Մարտական փայլուն ուղի անցան նաեւ հայկական 408-րդ եւ 409-րդ դիվիզիաները: Վերջինս հաղթականորեն հասավ մինչեւ Չեխիա ու Ավստրիա:
2. Ովքե՞ր էին Սովետական Հայաստանի հերոսները:
Հայերը Խորհրդային Միության ժողովուրդների շարքում չորրորդն էին ռազմաօդային ուժերի, ռազմածովային նավատորմի գեներալների ու հրետանային զորքերի սպաների կազմում եւ վեցերորդը՝ ԽՍՀՄ հերոսների ցանկում: Խորհրդային Միության հերոսի կոչման արժանացավ 106 հայորդի, 80 հազարը պարգեւատրվեց մեդալներով եւ շքանշաններով:
Պատերազմի բոլոր ճակատներում ռազմական գործողությունների նախագծմանն ուղղակիորեն մասնակցում էր ավելի քան 60 հայ հրամանատար: Սովետական միության մարշալ Հովհաննես Բաղրամյանը, ավիացիայի մարշալ Արմենակ Խամփերյանցը, զրահատանկային զորքերի գլխավոր մարշալ Համազասպ Բաբաջանյանը, ԽՍՀՄ նավատորմի ծովակալ Հովհաննես Իսակովը սովետական բանակի ամենակարկառուն դեմքերից էին: Նելսոն Ստեփանյանը ԽՍՀՄ կրկնակի հերոսի կոչում ստացած 6 ռազմածովային օդաչուներից էր:
3. Ի՞նչ կորուստներ կրեցին հայերը պատերազմում:
1920թ. Հայաստանի բնակչությունը 700 հազար էր: Մինչեւ պատերազմի սկիզբը այն հասել էր 1,5 մլն-ի, սակայն շարունակում էր մնալ ամենափոքրը Խորհրդային Միության կազմում (ԽՍՀՄ բնակչության 1,1%-ը): Չնայած այս հանգամանքին՝ 1941-1945 թթ. սովետական բանակ զինակոչվեց շուրջ 500 հազար հայ, նրանցից յուրաքանչյուր երկրորդը ռազմաճակատից ետ չեկավ: Սովետական Հայաստանի հայերի կորուստները կարելի է համեմատել պատերազմում ամերիկյան կողմի կորուստների հետ` ավելի քան 300 հազար մարդ:
4. Ինչպե՞ս էր գործում Սփյուռքը հակաֆաշիստական ճամբարում:
Ֆաշիզմի դեմ պայքարում իր ներդրումն է ունեցել նաեւ Սփյուռքը. ԱՄՆ-ում, Ֆրանսիայում, Սիրիայում, Լիբանանում, Իրաքում, Եգիպտոսում, Ռումինիայում, Կիպրոսում, Հորդանանում եւ այլ երկրներում ստեղծված հայկական կազմակերպությունները ռազմական օգնություն էին տրամադրում խորհրդային զորքերին:
1943թ. Էջմիածնում դրամահավաքի համընդհանուր կոչի արդյունքում ստեղծվեց «Սասունցի Դավիթ» տանկային շարասյունը, որը հիմնականում կազմավորվել էր սփյուռքահայերի ներդրումների հաշվին:
Ավելի քան 30 հազար հայ կռվում էր դաշնակիցների զորքերում, նրանցից 20 հազարը` ամերիկյան եւ կանադական ուժերի կազմում:
Հայերն աչքի ընկան նաեւ Ֆրանսիայի Դիմադրության շարժման ընթացքում, որի հիմնադիրներից մեկը Միսաք Մանուշյանն էր, որի մասին հիշում է Շառլ Ազնավուրը իր «Անցած օրեր» գրքում.
«Նախքան դիմադրության հերոս դառնալը Միսաք Մանուշյանը հայկական համայնքում հատկապես ճանաչված էր իր բանաստեղծություններով: 1944թ. Մանուշյանն ու իր խումբը ձերբակալվեցին Գեստապոյի կողմից: Միսաքի կինը` Մելինեն, խուճապահար թաքնվեց մեր տանը: Մենք անհանգիստ սպասում էինք լուրերի, դրանք վերջնականորեն վատը դուրս եկան, քանի որ այդ դիմադրականները, որոնց գերմանացիներն անվանում էին «ահաբեկիչներ», գնդակահարվեցին»:
Միսաք Մանուշյանը հետմահու ստացավ Ֆրանսիայի ազգային հերոսի կոչում:
5. Ինչո՞ւ էին հայերը կռվում նաեւ Գերմանիայի կողմից:
Գերմանական բանակը Երկրորդ աշխարհամարտի ընթացքում գերեվարված հայերից կազմավորում է Հայկական լեգիոնը: Այս տարիներին տեղեկություններ են պահպանվել Գարեգին Նժդեհի, Դրաստամատ Կանայանի եւ գերմանական կողմի համագործակցության մասին:
«Գերմանիայում հայերի ոչ արիական ծագման մասին պաշտոնական հարց հարուցվեց,- գրում է այդ շրջանում Բուլղարիայում գտնվող Գարեգին Նժդեհը: - Վերջապես, որպես հակահայկական սադրանքների արդյունք, Բեռլինում պաշտոնապես հայտարարվեց, թե հայերը վերջնականապես անցել են Գերմանիայի թշնամիների կողմը, ու եթե պարզվի, որ բոլոր հայերը հակագերմանական տրամադրություն ունեն, ապա գերմանական կառավարությունը հայերի նկատմամբ կկիրառի առավելագույնս խիստ միջոցներ: Գերմանիայի դեսպանն ու բուլղարական իշխանությունները խորհուրդ տվեցին որեւէ մեկին Բեռլին ուղարկել, որպեսզի նա տեղում անհրաժեշտ բացատրություններ տա եւ հայերին ազատի հրեաների ճակատագրին արժանանալուց: Բուլղարա-հայկական կոմիտեի եւ Սոֆիայի հայերի ցանկությամբ, ես մեկնեցի Բեռլին»:
Պատերազմական գործողությունների՝ հօգուտ ֆաշիստական ճամբարի ընթանալու դեպքում հայկական այս ուժերը մտադիր էին մտնել Երեւան` ապահովելու հայ ժողովրդի անվտանգությունն արեւմուտքից ներխուժող թուրքերի դեմ:

Объяснение: Армяне во Второй Мировой войне - Mediamax.am
9 мая исполняется 70 лет победе в Великой Отечественной войне. Очередная публикация в рубрике «Объяснение» посвящена участию  и достижениям армянского народа в этой войне.
1. Сколько армянских дивизий входило в состав советских войск?
В начале войны (с июня 1941 года до января 1942-го) в Советской Армении было сформировано 6 дивизий. Первой отправилась на фронт 390-я дивизия, которая в мае 1942 года, участвуя в обороне Керчи, была почти полностью разбита. Погиб и командир дивизии Симон Закян.
Единственным армянским соединением, дошедшим до Берлина, стала 89-я Таманская дивизия, которая получила свое название за героические действия в ходе сражения за Таманский полуостров.
Сформированная еще в 1922 г. 76-я армянская стрелковая дивизия, которая контролировала армяно-турецкую границу, была отправлена на фронт и отличилась, в частности, в Сталинградской битве. 261-я стрелковая дивизия осталась на страже армяно-турецкой границы.
Блестящий боевой путь прошли 408-я и 409-я армянские дивизии. Последняя прошла победным маршем до Чехии и Австрии.
2. Кто из армян отличился во Второй Мировой войне?
Армяне заняли четвертое место среди советских народов по количеству генералов военно-воздушных и военно-морских сил и офицеров артиллерийских войск и шестое место по количеству Героев СССР. Звания героя Советского Союза были удостоены 106 армян, 80 тысяч удостоились орденов и медалей.
Более 60 армянских командиров принимали непосредственное участие в планировании военных действий на всех фронтах.  Маршал Советского Союза Иван (Ованес) Баграмян, маршал авиации Арменак Ханферянц, главный маршал бронетанковых войск Амазасп Бабаджанян, адмирал флота СССР Иван (Ованес) Исаков входили в число наиболее ярких представителей Вооруженных сил СССР. Нельсон Степанян стал одним из шести летчиков, ставших дважды Героями СССР.
3. Какие потери понесли армяне в ходе войны?
В 1920 г. население Армении составляло 700 тыс. человек. До начала войны оно достигало 1,5 млн, однако страна по-прежнему имела наиболее малочисленное население среди республик СССР (1,1% населения СССР).
Несмотря на это обстоятельство, в 1941-1945 гг. в советскую армию было призвано порядка 500 тыс. армян, и каждый второй не вернулся домой. Потери Советской Армении можно сопоставить с потерями США - более 300 тыс. человек.
4. Как действовала Диаспора в странах антифашистского лагеря?
В борьбу с фашизмом свой вклад внесла также армянская диаспора.
Созданные в США, Франции, Сирии, Ливане, Ираке, Египте, Румынии, Кипре, Иордане и других странах армянские организации оказывали военную помощь советским войскам.
В 1943 г. в Эчмиадзине после всеобщего призыва к сбору денег была создана танковая колонна «Давид Сасунский», созданная в основном на средства армян диаспоры.
Более чем 30 тыс. армян сражались в рядах союзников, 20 тыс. из них – в составе американских и канадских войск.
Армяне отличились также в ходе Движения сопротивления во Франции, сооснователем которого был Мисак Манушян, упомянутый в книге Шарля Азнавура «Прошедшие дни»:
«До того как стать героем сопротивления, Мисак Манушян был особенно известен среди армянской общины своими стихотворениями. В 1944 г. Манушян со своей группой был арестован со стороны Гестапо. Жена Мисака, Мелине, в панике скрылась у нас дома. Мы беспокоились, ожидая вестей, а они оказались окончательно дурными, так как эти участники сопротивления, которых немцы называли террористами, были расстреляны».
Мисаку Манушяну посмертно было присуждено звание Национального героя Франции.
5. Как живут участники Великой Отечественной войны сегодня?
По информации главы Комитета ветеранов войны Петроса Петросяна, в настоящее время в Армении проживает 1091 ветеран Великой Отечественной войны. По данным на 1 мая текущего года, почетная пенсия ветеранов составляет 50 тыс. драмов вместо прежних 25 тысяч. Также государство ежегодно выделяет 6 млн драмов на организацию отдыха ветеранов в санаториях.