Հունիսի 6-ին Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում (ՀԱՀ) տեղի է ունեցել Մեդիա լաբի պաշտոնական բացումը: Լաբորատորիայի միջոցով համալսարանում նպատակ ունեն խթանելու Հայաստանում քաղաքացիական դիսկուրսը՝ ամրապնդելով ժողովրդավարական մշակույթը եւ չեզոքացնելով մեդիադաշտ ներթափանցած ապատեղեկատվությունը:
Մեդիա լաբի ստեղծումը հնարավոր է դարձել շնորհիվ ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) «Ամերիկյան դպրոցներ եւ հիվանդանոցներ արտասահմանում» (ASHA) ծրագրի դրամաշնորհի, որը համալսարանը շահել էր 2021 թվականի հոկտեմբերին:
Մեդիա լաբորատորիայի պաշտոնական բացմանը ներկա էին Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի նախագահ Դոկտոր Բրյուս Պողոսյանը, ՀԱՀ հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ դոկտոր Լոուրենս Փիթսը, խորհրդի անդամները, դեկանները, պրոֆեսորադասախոսական կազմը, ՀԱՀ համայնքի անդամները և ԱՄՆ ՄԶԳ հայաստանյան առաքելության տնօրեն Ջոն Ալելոն։
Շնորհավորելով բոլոր ներկաներին համալսարանի պատմության մեջ առանձնահատուկ իրադարձության առիթով՝ դոկտոր Պողոսյանը ներկայացրել է այն առաջնային նպատակները, որոնք դրված են մեդիա լաբորատորիայի ստեղծման հիմքում:
«Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի Մեդիա լաբը առաջատար սարքավորումների եւ գործիքների կիրառմամբ ծառայելու է որպես միջոց՝ մատնանշելու մեդիա ազդեցության այն թիրախային ուղղությունները, որոնք առանցքային են ոլորտի համար: Լաբորատորիան խթանելու է հիմնավոր եւ վստահելի մոտեցումների համատեղ ստեղծումը՝ նվազեցնելու մեդիադաշտ ներթափանցած ապատեղեկատվությունը, որը խարխլում է ժողովրդավարությունն ու ժողովրդավարական արժեքները, նպաստում Հայաստանի դեմ մղվող հիբրիդային պատերազմին, մինչեւ անգամ կասկածի տակ դնում օբյեկտիվ ճշմարտությունը»,-ընդգծել է համալսարանի նախագահը:
Նա հավելել է, որ Մեդիա լաբը ծառայելու է նաեւ որպես հարթակ հասարակության տարբեր խմբերի միջեւ հանրային փոխադարձ վստահության, հանդուրժողականության ու ապրումակցման զարգացման համար:
Ժամանակակից սարքավորումներով հագեցած լաբորատորիան բաղկացած է մի քանի սենյակներից եւ ստուդիաներից, որոնք տալիս են բազմազան մեդիա արտադրանք ստեղծելու հնարավորություններ: Այն առաջարկում է նաեւ լավագույն պայմանները Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան ֆինանսավորմամբ եւ Վաշինգթոնի պետական համալսարանի հետ համագործակցությամբ ՀԱՀ-ում առաջիկայում մեկնարկող «Լրագրության գերազանցության կենտրոն»-ի (Center of Excellence in Journalism) եւ դրան առընթեր լրագրության մագիստրոսական ծրագրի (Master of Arts in Journalism) համար:
Դոկտոր Պողոսյանի խոսքով՝ Մեդիա լաբը ոչ միայն ծառայելու է ՀԱՀ-ի համայնքի անդամների քաղաքացիական ներգրավվածության բարձրացմանը, այլեւ ընդլայնելու է կապերն եւ համագործակցությունները ինչպես հայաստանյան, այնպես էլ արտերկրի համալսարանների եւ հետազոտական կենտրոնների հետ:
Համալսարանի նախագահը ՀԱՀ-ի ամբողջ համայնքի անունից երախտագիտություն է հայտնել ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությանը Մեդիա լաբի ստեղծմանն աջակցելու եւ մշտապես համալսարանի կողքին լինելու համար:
Իր հերթին, ԱՄՆ ՄԶԳ հայաստանյան առաքելության տնօրեն Ջոն Ալելոն առանձնահատուկ ընդգծել է համալսարանի թիմի պատրաստակամությունն ու նվիրումը՝ գաղափարն իրականություն դարձնելու հարցում: Նա նաեւ կարեւորել է Մեդիա լաբի գործունեության մեկնարկը հենց ներկա դժվար ժամանակներում:
«Մենք բոլորս շատ լավ գիտենք, թե վերջին շրջանում ինչ մարտահրավերների միջով է անցել եւ դեռ շարունակում է անցնել Հայաստանը: Այդ դժվարությունների մեծ մասը սնվում են ապատեղեկատվությունից, հաճախ նաեւ բացահայտ ստերից: Լրագրողական էթիկայի եւ ուսանողներին, պրոֆեսորադասախոսական կազմին ու քաղհասարակությանը միավորելու շնորհիվ քննադատաբար վերլուծելով այն, ինչ տեղի է ունենում եւ ստանալով ճշգրիտ տեղեկատվություն, հնարավոր կդառնա այնպիսի որոշումների կայացումը, որը ազդեցություն կունենա ոչ միայն ներկայի, այլեւ այս հրաշալի երկրի ապագայի վրա»,- նշել է նա՝ ընդգծելով, որ դա հնարավոր է միայն որպես քաղհասարակություն պատասխանատվություն ստանձնելու պարագայում:
Նախքան պաշտոնական բացումը՝ Մեդիա լաբն արդեն իսկ սկսել էր իր գործունեությունը. մեդիա արտադրանքի առաջնեկը «Focous Series» պոդքասթների շարքն է: Մեդիա լաբի թիմը խոստանում է առաջիկայում հանդես գալ մի շարք հետաքրքիր ծրագրերով եւ շարունակաբար զարգացնել լաբորատորիան՝ առաջադրված նպատակներին լավագույնս ծառայելու համար:

Fostering civil discourse: American University of Armenia announces the opening of Media Lab - Mediamax.am
3140 views
Fostering civil discourse: American University of Armenia announces the opening of Media Lab
On June 6, the grand opening of the Media Lab took place at the American University of Armenia (AUA). Through the Lab, the University aims to promote civil discourse in Armenia, strengthen democratic culture, and curtail the misinformation pervading the media landscape.
The creation of the Media Lab was made possible thanks to a grant from the Office of American Schools and Hospitals Abroad (ASHA) of the U.S. Agency for International Development (USAID) awarded to AUA in October 2021.
The grand opening of the Media Lab was attended by AUA President Dr. Bruce Boghosian, Chairman of the AUA Board of Trustees Dr. Lawrence Pitts, trustees, deans, faculty, members of the AUA community, and USAID Mission Director John Allelo.
Congratulating all those present on this unique occasion in the University's history, Dr. Boghosian presented the primary goals that serve as the foundation for the creation of the Media Lab.
“Through cutting-edge equipment and tools, the AUA Media Lab will serve as a medium for pinpointing targeted areas of media intervention most crucial for the industry. The Lab will promote the co-creation of well-grounded and reliable approaches to curtail pervasive misinformation and disinformation that pervade the media landscape, undermining democracy and democratic values, contributing to the hybrid war being waged against Armenia, and calling into question even the very existence of objective truth,” he emphasized.
Dr. Boghosian added that the Lab will also serve as a platform for fostering public trust, tolerance, and empathy between and among various communities.
Equipped with modern tools, the Lab consists of several rooms and studios that provide opportunities to create diverse media products. It also offers the best conditions for the future operation of the Center of Excellence in Journalism and the accompanying Master of Arts in Journalism program funded by the U.S. Embassy in Yerevan.
According to Dr. Boghosian, the Media Lab will not only promote civic engagement among the members of the AUA community, but also expand institutional linkages and collaborations with other local and international universities and research centers.
On behalf of the entire AUA community, the president of the University expressed his gratitude to USAID for supporting the creation of the Media Lab and for always standing by AUA's side.
In turn, USAID Mission Director John G. Allelo emphasized the commitment and dedication of the University’s team to turning the idea into a reality. He also highlighted the importance of launching the Media Lab in these difficult times for Armenia.
“No one knows better than all of us here the challenges that Armenia has faced recently and will continue to face. A large part of those challenges are fueled by misinformation and disinformation, and outright lies in many cases. Having journalistic ethics and providing opportunities for students, faculty, and civil society to come together to critically analyze what is happening and obtain accurate information to share with the audience will enable decision-making that will impact not only today, but also the future of this wonderful country,” he noted, underlining that this will only be possible through citizens taking on responsibility as members of civil society.
Prior to the official opening, the Media Lab had already started its activities, with the first being  the “Focus Series” podcast. The Media Lab team promises to offer a number of interesting projects in the near future and to continuously develop the Lab to best serve the stated goals.