Քաղաքական գիտությունների դոկտոր, Մոսկվայի միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտի (МГИМО) պրոֆեսոր Վիկտոր Սողոմոնյանը փետրվարի 22-ից մարտի 7-ը Երեւանում կազմակերպել էր հատուկ դասընթաց լրագրողների եւ խմբագիրների համար երկու ուղղություններով՝ «Լրագրողական վարպետություն» եւ «Գործարար լրագրություն»:
Հրավիրված դասախոսներն էին МГИМО-ի Միջազգային ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի դեկան Յարոսլավ Սկվորցովը, МГИМО-ի Միջազգային ժուռնալիստիկայի ամբիոնի պրոֆեսոր Մաքսիմ Պոլյակովը, ՌԲԿ-ի «ՏԵԿ/Ինդուստրիա» բաժնի խմբագիր Տիմոֆեյ Դզյադկոն, ՌԲԿ հեռուստաալիքի կառավարիչ տնօրեն Իլյա Դորոնովը, «Կոմերսանտ»-ի թղթակից Վլադիմիր Սոլովյովը, «Դոժդ» հեռուստաընկերության թղթակից Ալեքսանդր Աթասունցեւը։
Իլյա ԴորոնովըԼուսանկարը` Վ.Սողոմոնյանի արխիվից
Մեդիամաքսի հետ զրույցում Վիկտոր Սողոմոնյանն ամփոփել է հատուկ դասընթացի արդյունքները եւ նախանշել ապագա ծրագրերը:
Գաղափարն ու իրականացումը
Արդեն մի քանի տարի է, ինչ կարդում եմ «Քաղաքական իմաստների փոխակերպումները ժամանակակից ԶԼՄ-ների համակարգում» հատուկ դասընթացը МГИМО-ում եւ ռուսաստանյան այլ բուհերում: Այս ոլորտում իմ կատարած հետազոտությունները հիմք հանդիսացան 2022 թվականին հրատարակված «Քաղաքականությունը որպես սյուժե» գրքիս համար:
Ինչ-որ փուլում որոշեցի կիսվել գիտելիքներով եւ փորձով Հայաստանում մեդիա ոլորտի մասնագետների հետ եւ պայմանավորվեցի հրավիրյալ դասախոսների հետ, ովքեր ապահովեցին դասընթացի ամբողջականությունը:
Մասնակիցները եւ թեմաները
Ընդհանուր առմամբ դասընթացին մասնակցեց մոտ 40 մարդ։
Ինձ համար սկզբունքորեն կարեւոր էր, որ դասընթացը մասնակիցների համար անվճար լինի, քանի որ նախկինում Հայաստանում չէին իրականացվել կրթական ծրագրեր, որոնց շրջանակներում գործող լրագրողներն ու խմբագիրները կքննարկեին ոչ միայն բուն լրագրողական թեմաներ։ Օրինակ, դասախոսություններիցս մեկը կոչվում է «Ի՞նչ է առասպելը»:
Վլադիմիր ՍոլովյովըԼուսանկարը` Վ.Սողոմոնյանի արխիվից
Կամ գործընկերների հետ քննարկել ենք Ֆիլմորի «ֆրեյմային սեմանտիկան», որի սկզբունքները լրագրության մեջ կիրառելով, գրագետ հարցազրույց կարող է վարել ոչ բացառիկ տաղանդներ չունեցող լրագրողը։
Պահանջարկը, հետադարձ կապը եւ ֆեյքերի «տեղորոշումը»
Ուրախությամբ պետք է փաստեմ, որ մեր առաջարկած մոդելը պահանջված էր մասնակիցների կողմից։ Նրանք շատ լավ պատկերացրեցին, որ այսօր լրագրությունը շատ ավելի լայն հասկացություն է, քան դրա «դասական» ձեւակերպումը:
Լուսանկարը` Վ.Սողոմոնյանի արխիվից
Գիտական գաղափարի փորձարկումը գիտնականի եւ հետազոտողի համար հեշտ փուլ չէ։ Դու որոշակի գաղափարով մտնում ես «խելացի լսարան» եւ պետք է պատրաստ լինես նրան, որ գաղափարդ կարող է բավականաչափ համոզիչ չլինել: Լավագույն արդյունքն այն է, երբ ստանում ես գաղափարի հավանությունը շատ օգտակար ճշգրտումներով: Հենց այդպես էլ եղավ։ Ես ներկայացնում էի որոշակի կառուցվածք՝ ընթացքում ստանալով հետաքրքիր եւ արժեքավոր «ճշգրտումներ»։
Ինչ վերաբերում է իմ «բացահայտումներին», ապա պարզվեց, որ անգամ ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետների շրջանավարտները այնքան էլ լավ չէին հասկանում ու պատկերացնում, թե ինչ է տեղեկատվությունը։ Պատճառն այն է, որ ուսումնական ծրագրում տեղեկատվության տեսությունը վատ է ներկայացված կամ ընդհանրապես ներկայացված չէ։ Օրինակ՝ «ի՞նչ է իրադարձությունը» հարցին պատասխանելիս որոշ մասնակիցները բնազդաբար ճիշտ էին պատասխանում, բայց սա այն դեպքն է, երբ այս թեմայի վերաբերյալ գիտելիքները լայնորեն հասանելի են: Հաղորդակցության տեսությունը մշակվել է Շենոնի եւ Ուիվերի կողմից անցյալ դարի 40-ականների վերջին եւ դրանից հետո բազմիցս հրատարակվել եւ լրացվել էր։ Այնտեղ կան չափազանց պարզ եւ հասկանալի օրինակներ։
Վիկտոր ՍողոմոնյանըԼուսանկարը` Վ.Սողոմոնյանի արխիվից
Խոսեցինք նաեւ այն մասին, թե ինչպես կարելի է հայտնաբերել ֆեյքերին եւ որտեղ փնտրել դրանք. ճիշտ այնպես, ինչպես սնկերն աճում են խոնավ միջավայրում, ֆեյքերն ապրում են որոշակի տեղեկատվական միջավայրում:
Տհաճ միջադեպը
Մարտի 7-ին ռուսաստանյան News Media մեդիա հոլդինգի հիմնադիր Արամ Գաբրելյանովը պետք էր կարդար «Օպերատիվ տեղեկացում» թեմայով վերջին վարպետության դասը, սակայն Երեւանի օդանավակայանում նրան թույլ չտվեցին մուտք գործել Հայաստանի տարածք, որպես փաստարկ նշելով այն, որ նրա անունը ընդգրկված է «անցանկալի անձանց» ցուցակում։
Սակայն հարցն այն է, որ Գաբրելյանովը եւ՛ Ռուսաստանի, եւ՛ Հայաստանի քաղաքացիություն ունի, եւ, հետեւաբար, նրան չէին կարող արգելել երկիր մտնել։
Իհարկե, շատ տհաճ նստվածք մնաց, հատկապես հաշվի առնելով այն, որ մեր հյուրը եկել էր տիկնոջ հետ եւ ընդամենը 24 ժամով։
Դպրոց կլինի
Հատուկ դասընթացի արդյունքում որոշեցի Երեւանում հիմնել ինտեգրված հաղորդակցությունների եւ լրագրողական վարպետության մշտական գործող դպրոց։
Ինտեգրված հաղորդակցությունները տեքստերի, էկրանային արվեստի, կինոյի, սոցիալական ցանցերի եւ սինթեզ է: Հրավիրված մասնագետները վարպետության դասեր կանցկացնեն առանձին ոլորտներում։ Գաղափար կա հրավիրել նաեւ ճանաչված կինոպրոդյուսերների եւ սցենարիստների, ովքեր կաշխատեն նրանց հետ, ովքեր իրենց ապագան կինոյում են տեսնում։

Виктор Согомонян откроет в Ереване школу интегрированных коммуникаций и журналистского мастерства - Mediamax.am
3844 просмотров
Виктор Согомонян откроет в Ереване школу интегрированных коммуникаций и журналистского мастерства
Фото: архив В. Согомоняна
Илья Доронов
Владимир Соловьев
Доктор политических наук, профессор Московского государственного института международных отношений (МГИМО) Виктор Согомонян организовал с 22 февраля по 7 марта в Ереване специальный курс для журналистов и редакторов армянских СМИ по двум направлениям: «Журналистское мастерство» и «Деловая журналистика».
Приглашенными лекторами выступили декан факультета международной журналистики МГИМО Ярослав Скворцов, профессор кафедры международной журналистики МГИМО Максим Поляков, редактор отдела «ТЭК/Индустрия» РБК Тимофей Дзядко, управляющий директор телеканала РБК-ТВ Илья Доронов, корреспондент «Коммерсант» Владимир Соловьев, корреспондент телеканала «Дождь» Александр Атасунцев.
Илья Доронов Илья Доронов
В беседе с Медиамакс Виктор Согомонян подвел итоги спецкурса и обозначил планы на будущее.
Идея и реализация
Уже несколько лет я читаю в МГИМО и других российских вузах спецкурс «Трансформации политических смыслов в системе современных масс-медиа». Мои исследования в этой области легли в основу опубликованной в 2022 году книги «Политика как сюжет».
На каком-то этапе я решил поделиться своими знаниями и наработками с профессионалами масс-медиа в Армении и договорился с приглашенными лекторами, которые обеспечили целостность курса.
Участники и темы
В общей сложности слушателями курса выступили около 40 человек.
Для меня было принципиально важным сделать курс бесплатным для участников, поскольку ранее в Армении не проводилось образовательных программ, в рамках которых действующие журналисты и редакторы обсуждали бы не сугубо журналистские темы. К примеру, одна из моих лекций называлась «Что такое миф?».
Владимир Соловьев Владимир Соловьев
Или мы обсуждали с коллегами фреймовую семантику Филлмора, имплементируя принципы в журналистику которой достойное интервью может провести человек, который не является исключительно талантливым журналистом.
Востребованность, обратная связь и «локация» фейков
С радостью должен констатировать, что предложенная нами модель оказалась очень востребованной. Наши слушатели очень хорошо себе представили, что сегодня журналистика - намного шире того, что принято вкладывать в это понятие.
Апробация научной идеи – непростой этап для ученого и исследователя. Ты заходишь с определенной идеей в «умную аудиторию» и должен быть готов к тому, что идея окажется недостаточно убедительной. Лучший результат- когда ты получаешь одобрение идеи с корректировками, очень полезными для автора. Ровно так и произошло. Я объяснял некую структуру и в процессе получал интересные и ценные «правки» к ее изложению.
Что касается моих «открытий», то оказалось, что даже выпускники факультетов журналистики не очень хорошо понимали и представляли, что такое информация. Причина в том, что теория информации в учебной программе представлена плохо или не представлена вовсе. К примеру, отвечая на вопрос «что такое событие?», некоторые участники давали интуитивно верные ответы, но это тот случай, когда знания на эту темы широко доступны. Теория коммуникации разработана Шенноном и Уивером в конце 40-х годово прошлого года и с тех пор многократно публиковалась и дополнялась. Там потрясающе простые и понятные примеры.
Мы говорили и о том, как обнаружить фейки и где именно их искать - как грибы растут во влажной среде, так и фейки обитают в определенной информационной среде.
Ложка дегтя
7 марта заключительный мастер-класс на тему «Оперативное информирование» должен был читать основатель российского медиа-холдинга News Media Арам Габрелянов, однако в ереванском аэропорту ему было отказано во въезде на территорию Армению. В качестве аргумента привели то, что его имя фигурирует в списке «нежелательных лиц».
Однако нюанс в том, что у Габрелянова есть гражданство как России, так и Армении и, следовательно, ему нельзя было запрещать въезд в страну.
Конечно, остался очень неприятный осадок, особенно с учетом того, что наш гость приезжал супругой и всего на 24 часа.
Будет школа
По итогам спецкурса я принял решение основать в Ереване постоянно действующую школу интегрированных коммуникаций и журналистского мастерства.
Интегрированные коммуникации - это синтез текстов, экранного искусства, кино, социальных сетей и нарративов. Приглашенные специалисты будут проводить мастер-классы по отдельным направлениям. Есть также идея приглашать известных известных кинопродюсеров и сценаристов, которые будут работать с теми, кто видит свое будущее в кино.