Արդեն տեղեկացրել էինք, որ քաղաքական գիտությունների դոկտոր Վիկտոր Սողոմոնյանը «Ժամանակակից լրատվամիջոցների համակարգում քաղաքական իմաստների ձեւափոխումը» հատուկ դասընթաց է կարդում Մոսկվայի միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտի (МГИМО) Միջազգային լրագրության ֆակուլտետի մագիստրոսների համար:
Ներկայացնում ենք հատվածներ Վիկտոր Սողոմոնյանի երկու դասախոսություններից եւ ելույթների տեսագրությունները:
Առաջ եւ հիմա
Պատկերացրեք, որ այժմ ոչ թե 2019, այլ 2006 թվականն է: Սոցիալական ցանցեր դեռ չկան, դեռեւս չեն ստեղծել հեռախոսներ, որոնց վրա կան լավ տեսախցիկներ, եւ տեղեկատվություն ստանալու համար մենք հիմնականում օգտագործում ենք հեռուստացույցը կամ թերթերը:
Մենք օբյեկտիվացնում էինք աշխարհը խոշոր իրադարձությունների միջոցով: Հեռարձակման ժամանակը եւ, առավել եւս, լուրերի հավաքման ժամանակը խիստ սահմանափակ էին: Հսկայական թիմը հեռախոսների եւ տելետայպի միջոցով ողջ աշխարհից հավաքում էր տեղեկատվություն, ինչը պահանջում էր մեծ ջանքեր եւ ժամանակ: Ոչ միայն տեղեկատվության փոխանցման ուղիներն էին քիչ, այլեւ տեղեկատվություն ստանալու պահը պարտադիր պետք է համընկներ ստացման տարածություն հետ։
Անհրաժեշտ էր ճիշտ ժամանակին ճիշտ տեղում լինել՝ հեռուստացույցի մոտ, ռադիոյի առջև, կամ էլ հասցնել թերթ գնել։
Ընտրության չափանիշները
Ինչո՞ւ էին հենց դա մեզ ցույց տալիս: Ինչո՞ւ էր այդ ամենը կարեւոր, իսկ մնացածը չէր հայտնվում հեռուստացույցի էկրանին կամ թերթերի առաջին էջերում:
Խորհուրդ եմ տալիս կարդալ Ժիլ Դելյոզի «Կինո» հրաշալի գիրքը: Միշել Ֆուկոն ասում էր, որ մի օր ХХ դարը կանվանեն «Դելյոզի դար»։ Ի՞նչ է ասում Դելյոզը այդ գրքում։ Նախքան կինոյի ստեղծումը, մենք որպես գեղարվեստական պատկեր տեսնում էինք միայն «արտոնյալ պահերը»՝ լուսանկարները։ Դելյոզը ձիերի օրինակն է բերում՝ նախկինում մենք տեսնում էինք քառատրոփը միայն արտոնյալ պահերին։ Այն, թե ինչպես են ձիերը սլանում, մենք պատկերում էինք մեր մտքում:
Կինոյի հետ մենք ունեցանք «քառատրոփ», որը կարելի է տեսնել ցանկացած ժամանակ։
Ժամանակակից տեղեկատվության օրինակ
2017 թ. դեկտեմբերի 31-ին Անգելա Մերկելի Instagram-ում հայտնվեց մի նկար, որի կից գրությունը հայտնում էր, որ կանցլերը շուտով հանդես կգա ամանորյա ուղերձով։ Ընդամենը մի քանի տարի առաջ դա ընդհանրապես չէր կարող դիտարկվել որպես տեղեկատվական հաղորդագրություն։ Հասկանո՞ւմ եք՝ նկարում անգամ կանցլերը չկա։ Ահա ժամանակակից տեղեկատվական տարածման առավել պարզ օրինակներից մեկը՝ չկա ոչ իրադարձություն, ոչ փոփոխություն, ընդհանրապես, ոչինչ չի կատարվում: Սակայն մեզ ցույց են տալիս դա, եւ մենք դա սպառում ենք որպես տեղեկատվություն։
Այս շան անունը Բլից է, եւ այն որոշակի դեր է խաղում Մեծ Բրիտանիայի վարչապետի կյանքի մասին տեղեկատվություն ստանալու մեջ: Թերեզա Մեյն իր էջում գրում է, որ մի շան է հանդիպել, երբ առավոտյան զբոսնում է իր նստավայրի մոտ։ Ժամանակակից տեղեկատվության բնորոշ մեկ այլ օրինակ:
Նշանակությունների վերջավոր ոլորտները
Նշանակությունների վերջավոր ոլորտը մի գաղափար է, որը ХХ դարում ներկայացրել էր սոցիոլոգ Շյուլցը եւ զարգացրել էին նրա հետեւորդներ Բերգերը եւ Լուկմանը:
Թատրոնը նշանակությունների վերջավոր ոլորտի լավագույն օրինակն է: Պատկերացրեք, որ եկել եք թատրոն: Ի սկզբանե ունեք ներքին պատկերացում, թե ինչ է տեղի ունենալու բեմում: Դուք հասկանում եք, որ դա պայմանական է, որ ձեր առջեւ կերպարներ են, որոնք բեմից դուրս բոլորովին այլ մարդիկ են։ Այս պայմանականությունների շարքը գոյություն ունի մեր գիտակցության մեջ նախքան ներկայացման մեկնարկը: Նույնը վերաբերում է կինոյին:
Բայց, այնուամենայնիվ, դուք մտնում եք ապրումակցության որոշակի ռեժիմի մեջ, որը բնորոշ է նշանակությունների վերջավոր ոլորտներին։ Ինչո՞ւ են դրանք այդպես կոչվում: Քանի որ այս ոլորտում նշանակությունները չեն կարող դուրս գալ կոնկրետ համատեքստի շրջանակից:
Նկարահանեք այնքան, ինչքան ցանկանում եք
Սմարթֆոնում կա տեսախցիկ, որով դուք կարող եք լուսանկարել այնքան, որքան ցանկանում եք: Ժապավեն չկա, իսկ սմարթֆոնի հիշողությունը շուտ չի լցվի։ Նկարահանիր այն ամենն, ինչ սիրում ես։
Ֆեյսբուքը չունի սահմանափակում այն առումով, որ ինչ-որ բան կարեւոր է, իսկ ինչ-որ բան՝ ոչ, ինչ-որ մեկը կարեւոր է, իսկ ինչ-որ մեկը՝ ոչ, ինչ-որ մեկն ունի միջին կարողություններ, իսկ ինչ-որ մեկը հանճարեղ է, ինչ-որ մեկը, պայմանականորեն ասած, ունի երեք ձեռք, իսկ մյուսը հասարակ մարդ է:
Այդ ամենի հեղափոխականությունն ի սկզբանե չէր զգացվում: Ինչո՞ւ։ Նախ, սկզբում սոցիալական ցանցերն այլընտրանքային հասարակական տարածք չէին: Երկրորդը, հեռախոսով արված նկարը համարվում էր սիրողական մի բան, եւ ոչ ոք հատուկ ուշադրություն չէր դարձնում դրա վրա:
Լուսանկարը` Gustavo Pereira
Բայց հետո ոչ պաշտոնական եւ ճանաչված հանրային տիրույթների կոնվերգենցիա սկսվեց՝ սոցիալական ցանցերի եւ հեռուստատեսության, սոցիալական ցանցերի եւ թերթերի, այնուհետեւ տեղի ունեցավ միաձուլում: Եվ ինչ-որ մի պահի բոլորն ընդունեցին. այն, ինչ նկարահանված է հեռախոսով, արժանի է ուշադրության, եւ ֆեյսբուքում գրանցված ցանկացած մարդ իրավունք ունի դա անել: Իսկ եթե նա այնտեղ նաեւ ինչ-որ բան է գրում, կարող է անգամ հայտնվել հեռուստացույցում։
Այսպիսով, յուրաքանչյուր ոք այսօր ունի իր սեփական թատրոնը՝ բեմի եւ հանդիսատեսի հետ: Արեք այն, ինչ ուզում եք, խաղացեք ձեր ներկայացումներն, արտասանեք ձեր տեքստերը եւ ստացեք ծափահարություններ լայքերի տեսքով։
Նոր հրապարակայնություն
Մենք ստացանք նոր հրապարակայնություն: Նախկինում մենք որոշում էինք՝ հնարավո՞ր է հրապարակվել, ինչպե՞ս հրապարակվել, ինչպիսի՞ չափանիշների համապատասխանել: Իսկ այսօր մենք ապրում ենք ապակյա եւ լավ լուսավորված տան մեջ:
Հանա Արենդտն ասում էր, որ անձնական գաղտնիությունն ուրիշների առջեւ չբացահայտվածությունն է։ Մենք, ըստ էության, այդ չբացահայտվածությունն այլեւս չունենք։ Ինչ-որ մեկը տեսնում է, երբ եք վերջին անգամ եղել Վոթսափում, մեկ ուրիշը ստանում է հաղորդագրություն այն մասին, որ դուք արդեն կարդացել եք իր նամակը: Դուք դառնում եք հանրային մարդ միայն այն պատճառով, որ ունեք աքաունթ: Միակ «արժանիքը», որն անհրաժեշտ է այսօր, աքաունթն է սոցիալական ցանցում: Հանրային տիրույթը փլուզվել է, իսկ աքաունթ ունեցող մարդը դարձել է «ամեն ինչ»:

New publicity in the “glass house”
As we reported previously, Ph.D. in Political Science Viktor Soghomonyan teaches the special course “Transformation of political meanings in modern mass media” for postgraduate students of the School of International Journalism at Moscow State Institute of International Relations (MGIMO).
Mediamax presents noteworthy parts from two lectures of Victor Soghomonyan.
Today and before
Imagine we are back in 2006. No social networks, no phones with good cameras, and we obtain information mainly from television and newspapers.
Back then, we used to objectify the world through key events that happened in it. The time of broadcasting and the period of “collecting” news especially was heavily limited. A huge team collected information worldwide, working on phones and teletypes, which required a lot of effort and time. There were just a few channels for transfer of information, and on top of that, the moment of receiving it had to coincide with the space of reception.
In other words, you had to be in the right place in the right time - in front of the television set, in the range of radio - or you had to get a newspaper before the batch was sold out.
The criteria of selection
Why were we shown those exact stories? Why were they important and the rest did not make the TV screen or the front pages?
I recommend Gilles Deleuze’s “Cinema”, which is a fantastic book. Michel Foucault once said that the 20th century would be called one day “the century of Deleuze”. What does Deleuze say in “Cinema”? Before the cinema was invented, we only got to see “privileged moments”, photographs, as artwork. Deleuze brings up the example of horses: we only saw gallop in the privileged moments before and we finished the image of a galloping horse in our minds.
Cinema brought us “gallop” that we can see at any time, from any angle.
An example of modern news item
On December 31, 2017 Angela Merkel’s Instagram account posted a new photograph with a caption saying that the Chancellor was about to record the New Year’s address to the public. It could not be a news item just a few years ago. The photo did not even depict the Chancellor, do you see? This is one of the most illustrative examples of modern information space: the is no event, no change, nothing is happening at all, but we are shown it and we consume it as information.
Victor Soghomonyan Victor Soghomonyan
Another example: this dog’s name is Blitz and he plays a certain role in briefing the public about the life of the British Prime Minister. Theresa May posted that she met the dog while walking on Downing Street one morning. It is another typical case of modern distribution of information.
Finite provinces of meaning
Finite provinces of meaning is an idea proposed by sociologist Schutz in the 20th century and later developed by his followers Berger and Luckmann.
Theater is the best example of a finite province of meaning. Imagine that you went to see a theater performance and you had an initial understanding of what was going to happen on the stage. You understand it is all conditional; you are watching characters, not people that these actors are off the stage. That entire set of conventions exists in your mind before the performance begins. The same concerns cinema.
Nevertheless, you enter into a certain mode of sympathy, which is typical for finite provinces of meaning. Why are they called so? Because in the given “province”, meaning cannot step beyond specific context.
Snap to your heart’s content
Smartphone has a camera, so you can snap as many pictures as you like. You don’ need a film anymore and the smartphone memory is vast. Snap whatever you like.
Facebook has no criteria for what is important and who is important, who is average and who is outstanding, who has three hands, for the sake of argument, and who is a regular person.
The revolutionary nature of that phenomenon was not obvious at first. Why? Firstly, because social networks were not initially an alternative public space. Secondly, the photos taken by phone were considered amateur and nobody paid them much attention.
Photo: Gustavo Pereira
However, that period was followed by convergence of unofficial and recognized public spaces (social networks and the television, social networks and the papers), and that process ended in a merger. At one point, everyone agreed that something recorded on the phone deserves attention and anyone with a Facebook account has a right to do it. If the user adds a text post, they might get on television.
Thus, everyone obtained a theater of their own with the stage and the audience. Do what you like, show your performance, read you text and get the applause in the form of likes.
The new publicity
We have been given a new publicity. We used to decide if we should publish something, how to do it, which criteria to comply with… Today we live in a well-lit house of glass.
Hannah Arendt once said that privacy means not appearing before others. We have lost that, essentially. People can see when you were last in WhastApp, people get notified when you have read their messages. You become a public person just by creating an account. The only “merit” you need today is an account on social media. The public space has collapsed: the person with account has become “everything”.