Արդեն տեղեկացրել էինք, որ քաղաքական գիտությունների դոկտոր Վիկտոր Սողոմոնյանը «Ժամանակակից լրատվամիջոցների համակարգում քաղաքական իմաստների ձեւափոխումը» հատուկ դասընթաց է կարդում Մոսկվայի միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտի (МГИМО) Միջազգային լրագրության ֆակուլտետի մագիստրոսների համար:
Ներկայացնում ենք հատվածներ Վիկտոր Սողոմոնյանի երկու դասախոսություններից եւ ելույթների տեսագրությունները:
Առաջ եւ հիմա
Պատկերացրեք, որ այժմ ոչ թե 2019, այլ 2006 թվականն է: Սոցիալական ցանցեր դեռ չկան, դեռեւս չեն ստեղծել հեռախոսներ, որոնց վրա կան լավ տեսախցիկներ, եւ տեղեկատվություն ստանալու համար մենք հիմնականում օգտագործում ենք հեռուստացույցը կամ թերթերը:
Մենք օբյեկտիվացնում էինք աշխարհը խոշոր իրադարձությունների միջոցով: Հեռարձակման ժամանակը եւ, առավել եւս, լուրերի հավաքման ժամանակը խիստ սահմանափակ էին: Հսկայական թիմը հեռախոսների եւ տելետայպի միջոցով ողջ աշխարհից հավաքում էր տեղեկատվություն, ինչը պահանջում էր մեծ ջանքեր եւ ժամանակ: Ոչ միայն տեղեկատվության փոխանցման ուղիներն էին քիչ, այլեւ տեղեկատվություն ստանալու պահը պարտադիր պետք է համընկներ ստացման տարածություն հետ։
Անհրաժեշտ էր ճիշտ ժամանակին ճիշտ տեղում լինել՝ հեռուստացույցի մոտ, ռադիոյի առջև, կամ էլ հասցնել թերթ գնել։
Ընտրության չափանիշները
Ինչո՞ւ էին հենց դա մեզ ցույց տալիս: Ինչո՞ւ էր այդ ամենը կարեւոր, իսկ մնացածը չէր հայտնվում հեռուստացույցի էկրանին կամ թերթերի առաջին էջերում:
Խորհուրդ եմ տալիս կարդալ Ժիլ Դելյոզի «Կինո» հրաշալի գիրքը: Միշել Ֆուկոն ասում էր, որ մի օր ХХ դարը կանվանեն «Դելյոզի դար»։ Ի՞նչ է ասում Դելյոզը այդ գրքում։ Նախքան կինոյի ստեղծումը, մենք որպես գեղարվեստական պատկեր տեսնում էինք միայն «արտոնյալ պահերը»՝ լուսանկարները։ Դելյոզը ձիերի օրինակն է բերում՝ նախկինում մենք տեսնում էինք քառատրոփը միայն արտոնյալ պահերին։ Այն, թե ինչպես են ձիերը սլանում, մենք պատկերում էինք մեր մտքում:
Կինոյի հետ մենք ունեցանք «քառատրոփ», որը կարելի է տեսնել ցանկացած ժամանակ։
Ժամանակակից տեղեկատվության օրինակ
2017 թ. դեկտեմբերի 31-ին Անգելա Մերկելի Instagram-ում հայտնվեց մի նկար, որի կից գրությունը հայտնում էր, որ կանցլերը շուտով հանդես կգա ամանորյա ուղերձով։ Ընդամենը մի քանի տարի առաջ դա ընդհանրապես չէր կարող դիտարկվել որպես տեղեկատվական հաղորդագրություն։ Հասկանո՞ւմ եք՝ նկարում անգամ կանցլերը չկա։ Ահա ժամանակակից տեղեկատվական տարածման առավել պարզ օրինակներից մեկը՝ չկա ոչ իրադարձություն, ոչ փոփոխություն, ընդհանրապես, ոչինչ չի կատարվում: Սակայն մեզ ցույց են տալիս դա, եւ մենք դա սպառում ենք որպես տեղեկատվություն։
Այս շան անունը Բլից է, եւ այն որոշակի դեր է խաղում Մեծ Բրիտանիայի վարչապետի կյանքի մասին տեղեկատվություն ստանալու մեջ: Թերեզա Մեյն իր էջում գրում է, որ մի շան է հանդիպել, երբ առավոտյան զբոսնում է իր նստավայրի մոտ։ Ժամանակակից տեղեկատվության բնորոշ մեկ այլ օրինակ:
Նշանակությունների վերջավոր ոլորտները
Նշանակությունների վերջավոր ոլորտը մի գաղափար է, որը ХХ դարում ներկայացրել էր սոցիոլոգ Շյուլցը եւ զարգացրել էին նրա հետեւորդներ Բերգերը եւ Լուկմանը:
Թատրոնը նշանակությունների վերջավոր ոլորտի լավագույն օրինակն է: Պատկերացրեք, որ եկել եք թատրոն: Ի սկզբանե ունեք ներքին պատկերացում, թե ինչ է տեղի ունենալու բեմում: Դուք հասկանում եք, որ դա պայմանական է, որ ձեր առջեւ կերպարներ են, որոնք բեմից դուրս բոլորովին այլ մարդիկ են։ Այս պայմանականությունների շարքը գոյություն ունի մեր գիտակցության մեջ նախքան ներկայացման մեկնարկը: Նույնը վերաբերում է կինոյին:
Բայց, այնուամենայնիվ, դուք մտնում եք ապրումակցության որոշակի ռեժիմի մեջ, որը բնորոշ է նշանակությունների վերջավոր ոլորտներին։ Ինչո՞ւ են դրանք այդպես կոչվում: Քանի որ այս ոլորտում նշանակությունները չեն կարող դուրս գալ կոնկրետ համատեքստի շրջանակից:
Նկարահանեք այնքան, ինչքան ցանկանում եք
Սմարթֆոնում կա տեսախցիկ, որով դուք կարող եք լուսանկարել այնքան, որքան ցանկանում եք: Ժապավեն չկա, իսկ սմարթֆոնի հիշողությունը շուտ չի լցվի։ Նկարահանիր այն ամենն, ինչ սիրում ես։
Ֆեյսբուքը չունի սահմանափակում այն առումով, որ ինչ-որ բան կարեւոր է, իսկ ինչ-որ բան՝ ոչ, ինչ-որ մեկը կարեւոր է, իսկ ինչ-որ մեկը՝ ոչ, ինչ-որ մեկն ունի միջին կարողություններ, իսկ ինչ-որ մեկը հանճարեղ է, ինչ-որ մեկը, պայմանականորեն ասած, ունի երեք ձեռք, իսկ մյուսը հասարակ մարդ է:
Այդ ամենի հեղափոխականությունն ի սկզբանե չէր զգացվում: Ինչո՞ւ։ Նախ, սկզբում սոցիալական ցանցերն այլընտրանքային հասարակական տարածք չէին: Երկրորդը, հեռախոսով արված նկարը համարվում էր սիրողական մի բան, եւ ոչ ոք հատուկ ուշադրություն չէր դարձնում դրա վրա:
Լուսանկարը` Gustavo Pereira
Բայց հետո ոչ պաշտոնական եւ ճանաչված հանրային տիրույթների կոնվերգենցիա սկսվեց՝ սոցիալական ցանցերի եւ հեռուստատեսության, սոցիալական ցանցերի եւ թերթերի, այնուհետեւ տեղի ունեցավ միաձուլում: Եվ ինչ-որ մի պահի բոլորն ընդունեցին. այն, ինչ նկարահանված է հեռախոսով, արժանի է ուշադրության, եւ ֆեյսբուքում գրանցված ցանկացած մարդ իրավունք ունի դա անել: Իսկ եթե նա այնտեղ նաեւ ինչ-որ բան է գրում, կարող է անգամ հայտնվել հեռուստացույցում։
Այսպիսով, յուրաքանչյուր ոք այսօր ունի իր սեփական թատրոնը՝ բեմի եւ հանդիսատեսի հետ: Արեք այն, ինչ ուզում եք, խաղացեք ձեր ներկայացումներն, արտասանեք ձեր տեքստերը եւ ստացեք ծափահարություններ լայքերի տեսքով։
Նոր հրապարակայնություն
Մենք ստացանք նոր հրապարակայնություն: Նախկինում մենք որոշում էինք՝ հնարավո՞ր է հրապարակվել, ինչպե՞ս հրապարակվել, ինչպիսի՞ չափանիշների համապատասխանել: Իսկ այսօր մենք ապրում ենք ապակյա եւ լավ լուսավորված տան մեջ:
Հանա Արենդտն ասում էր, որ անձնական գաղտնիությունն ուրիշների առջեւ չբացահայտվածությունն է։ Մենք, ըստ էության, այդ չբացահայտվածությունն այլեւս չունենք։ Ինչ-որ մեկը տեսնում է, երբ եք վերջին անգամ եղել Վոթսափում, մեկ ուրիշը ստանում է հաղորդագրություն այն մասին, որ դուք արդեն կարդացել եք իր նամակը: Դուք դառնում եք հանրային մարդ միայն այն պատճառով, որ ունեք աքաունթ: Միակ «արժանիքը», որն անհրաժեշտ է այսօր, աքաունթն է սոցիալական ցանցում: Հանրային տիրույթը փլուզվել է, իսկ աքաունթ ունեցող մարդը դարձել է «ամեն ինչ»:

Новая публичность в «стеклянном доме»
Мы уже сообщали, что доктор политических наук Виктор Согомонян читает спецкурс «Трансформации политических смыслов в системе современных масс-медиа» для магистрантов факультета международной журналистики Московского государственного института международных отношений (МГИМО).
Представляем отрывки из двух лекций Виктора Согомоняна и видеозаписи выступлений.
Раньше и сейчас
Представьте, что сейчас не 2019-й, а 2006-й год. Пока еще нет социальных сетей, еще не придумали телефонов, на которых есть хорошие фотокамеры, и для получения информации мы в основном используем телевизор или газеты.
Тогда мы объективировали мир через важнейшие события, которые в нем происходили. Время трансляции и тем более - время «собирания» новостей, было сильно ограничено. Огромный коллектив собирал по всему миру информацию посредством телефонов, телетайпов, и это требовало много усилий и времени. Мало того, что каналов передачи информации было мало, так еще и момент получения информации должен был обязательно совпадать с пространством этого получения.
Нужно было находиться в нужное время в нужном месте - перед телевизором, в радиусе работы радиоприемника, или успеть купить газету.
Критерии отбора
Почему нам показывали именно это? Почему все это было важно, а остальное не попадало в экран телевизора или на первые полосы газет?
Советую вам прочитать потрясающую книгу Жиля Делеза «Кино». Мишель Фуко говорил, что однажды ХХ век назовут «веком Делеза». Что говорит Делез в этой книге? До того, как было изобретено кино, мы в качестве художественного изображения видели только «привилегированные мгновения» - фотографии. Делез приводит пример лошадей - раньше мы видели галоп только в привилегированных моментах. То, как лошади мчатся, мы дорисовывали в своем сознании.
Вместе с кино у нас появился «галоп», который можно видеть в любой момент и в любом ракурсе.
Пример современной информации
31 декабря 2017 года в инстаграме Ангелы Меркель появилась фотография, подпись к которой гласила, что канцлер вот-вот запишет новогоднее обращение. Всего лишь несколько лет назад это вообще не могло быть информационным сообщением. Здесь даже канцлера нет, понимаете? Вот один из самых показательных примеров современного информационного пространства - нет события, нет изменения, вообще ничего не происходит. Но нам это показывают, и мы это потребляем именно как информацию.
Или вот этого пса зовут Блиц, и он играет определенную роль в информировании о жизни премьер-министра Великобритании. На своей страничке Тереза Мэй пишет, что встретила собаку, когда прогуливалась утром у своей резиденции на Даунинг-стрит. Тоже типичный пример современного информирования.
Конечные области значения
Конечная область значения - это идея, выдвинутая социологом Шюцем в ХХ веке и развитая его последователями Бергером и Лукманом.
Театр – это лучший пример конечной области значения. Представьте, вы пришли в театр, и у вас изначально есть внутреннее представление о том, что будет происходить на сцене. Вы понимаете, что это условно, что перед вами не люди, которыми эти актеры являются вне сцены, а персонажи. Весь этот набор условностей существует в вашем понимании до того, как начнется спектакль. То же самое применимо к кино.
Однако вы все равно входите в некий режим сопереживания, который присущ конечным областям значения. Почему они так называются? Потому что в этой области значения не могут выходить за рамки некоего конкретного контекста.
Щелкай, сколько вздумается
На смартфоне есть фотоаппарат, которым можно щелкать столько, сколько вздумается. Пленки нет, а память смартфона заполнится не скоро. Щелкай все, что тебе нравится.
Фейсбук не имеет цензов в плане того, что что-то важно, а что-то нет, кто-то важен, а кто-то нет, кто-то среднестатистичен, а кто-то выдающийся, у кого-то, условно говоря, три руки, а кто-то обычный человек.
Революционность этого сначала не давала о себе знать. Почему? Во-первых, сначала социальные сети не были альтернативным публичным пространством. Во-вторых, снимок, сделанный с телефона, считался дилетантским, и никто не обращал на это особого внимания.
Фото: Gustavo Pereira
Но потом началась конвергенция неофициальных и признанных публичных пространств - социальных сетей и телевизора, социальных сетей и газет, а потом произошло слияние. И в какой-то момент все признали: то, что снято с телефона - достойно внимания, и любой человек, зарегистрированный в Фейсбуке, имеет право это делать. А если он там еще что-то пишет, то может попасть и в телевизор.
Таким образом, у каждого человека появился свой театр - со сценой и зрителями. Делай, что хочешь, играй свои спектакли, произноси свои тексты, и получай аплодисменты в виде лайков.
Новая публичность
Мы получили новую публичность. Раньше мы решали – можно ли публиковаться, как публиковаться, каким критериям соответствовать? А сегодня живем в стеклянном и хорошо освещенном доме.
Ханна Арендт говорила, что приватность - это неявленность перед другими. У нас фактически более нет этой неявленности. Кто-то видит, когда вы в последний раз были в Вотсап, кто-то получает уведомление о том, что вы уже прочитали его сообщение. Вы становитесь публичным человеком только потому, что у вас есть аккаунт. Единственная «заслуга», которую сегодня нужно иметь, это аккаунт в социальной сети. Публичное пространство разрушилось - человек, имеющий акаунт, стал «всем».