Հրապարակվել են ԼՂ կարգավորման «բանակցային գործընթացի փաստաթղթերը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր Հայաստանի կառավարության կայքում հրապարակվել են «Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացի փաստաթղթեր»:
Կից գրության մեջ ասված է.
«Ստորև հրապարակվում են Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացին առնչվող պետական գերատեսչություններում առկա մի շարք փաստաթղթեր, որոնք պատկերացում են տալիս մինչև 2020 թվականը տեղի ունեցած բանակցային գործընթացի բովանդակության մասին։
Տեղադրված են նաև հրապարակայնորեն հասանելի մի շարք փաստաթղթեր, որոնք ուղիղ առնչություն ունեն առաջին խումբ փաստաթղթերի հետ»։
Առաջին փաստաթուղթը վերնագրված է «ԵԱՀԿ ՄԽ առաջարկներ (2016 թ.) 2019 թ.» եւ բաղկացած է երեք մասից: Առաջին մասը թվագրված է 2019 թվականի հունիսով եւ ներառում է.
-    Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների Հռչակագիրը ԼՂ կարգավորման առաջին փուլի եւ հետագա քայլերի մասին;
-    ՌԴ, ԱՄՆ եւ Ֆրանսիայի Հայտարարությունը՝ ի աջակցություն ԼՂ կարգավորման առաջին փուլի եւ հետագա քայլերի մասին Հռչակագրի;
Երկրորդ մասը թվագրված է 2016 թվականի սեպտեմբերի 7-ով եւ հանդիսանում է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձեւի նախագիծ:
Հռչակագրում, մասնավորապես, նշվում է, կարգավորման առաջին փուլում միջազգային խաղաղապահ ուժերի տեղակայումից հետո Ադրբեջանին են վերադարձվում Աղդամիՙ, Ֆիզուլիի, Ջաբրայիլի, Զանգելանի եւ Կուբաթլուի շրջանները:
Կառավարության կայքում հրապարակված է նաեւ Հայաստանի նախագահի Սերժ Սարգսյանի նամակը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին, որը գրվել 2016 թվականի օգոստոսին: Դրանում, մասնավորապես, այսպիսի տողեր կան.
«Համոզված եմ, որ ստանալով 5 շրջանները, Ադրբեջանն ավելի ապակառուցողական կդառնա: Պարզ է, որ ստանալով այդ շրջանները՝ Բաքուն ծրագրում է հետագայում ավելացնել ռազմական եւ դիվանագիտական ճնշումը Հայաստանի վրա՝ այլ տարածքներ եւս վերադարձնելու նպատակով, եւ հղում անելով իր ներքին օրենսդրությանը, հրաժարվել Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական իրավական կարգավիճակի լուծումից»:

Опубликованы «Документы переговорного процесса по урегулированию нагорно-карабахского конфликта» - Mediamax.am
1846 просмотров
Опубликованы «Документы переговорного процесса по урегулированию нагорно-карабахского конфликта»
Ереван /Медиамакс/. Сегодня на сайте правительства Армении были опубликованы «Документы переговорного процесса по урегулированию карабахского конфликта».
В сопроводительной записке говорится:
«Ниже публикуется ряд имеющихся в государственных ведомствах документов, которые касаются переговорного процесса по урегулированию карабахского конфликта и дают представление о его содержании до 2020 года.
Также публикуется ряд имеющихся в публичном доступе документов, непосредственно связанных с первой группой документов».
Первый документ называется «Рекомендации МГ ОБСЕ (2016г.) 2019г.» и состоит из трёх частей. Первая часть датирована июнем 2019 года и включает в себя:
- Декларацию лидеров Армении и Азербайджана о первом этапе урегулирования нагорно-карабахского конфликта и дальнейших шагах;
- Заявление Российской Федерации, Соединенных Штатов Америки и Францызской Республики в поддержку Декларации о первом этапе урегулирования нагорно-карабахского конфликта и дальнейших шагах;
Вторая часть датирована 7 сентября 2016 года и представляет собой проект резолюции Совета Безопасности ООН.
В Декларации, в частности, говорится, что на первом этапе урегулирования Агдамский, Физулинский, Джебраильский, Зангеланский и Кубатлинский районы будут возвращены Азербайджану после размещения международных миротворческих сил.
На сайте правительства также опубликовано письмо президента Армении Сержа Саргсяна президенту России Владимиру Путину, написанное в августе 2016 года. В нём, в частности, есть следующие строки:
«Убеждён, что с получением пяти районов Азербайджан стал бы ещё более деструктивным. Очевидно, что Баку рассчитывает, получив эти районы, в последующем ещё больше усилить военное и дипломатическое давление на Армению с целью возврата и других территорий, при этом, со ссылкой на своё внутреннее законодательство, отказаться от решения об окончательном правовом статусе Нагорного Карабаха».