Հրապարակվել են ԼՂ կարգավորման «բանակցային գործընթացի փաստաթղթերը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր Հայաստանի կառավարության կայքում հրապարակվել են «Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացի փաստաթղթեր»:
Կից գրության մեջ ասված է.
«Ստորև հրապարակվում են Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացին առնչվող պետական գերատեսչություններում առկա մի շարք փաստաթղթեր, որոնք պատկերացում են տալիս մինչև 2020 թվականը տեղի ունեցած բանակցային գործընթացի բովանդակության մասին։
Տեղադրված են նաև հրապարակայնորեն հասանելի մի շարք փաստաթղթեր, որոնք ուղիղ առնչություն ունեն առաջին խումբ փաստաթղթերի հետ»։
Առաջին փաստաթուղթը վերնագրված է «ԵԱՀԿ ՄԽ առաջարկներ (2016 թ.) 2019 թ.» եւ բաղկացած է երեք մասից: Առաջին մասը թվագրված է 2019 թվականի հունիսով եւ ներառում է.
-    Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների Հռչակագիրը ԼՂ կարգավորման առաջին փուլի եւ հետագա քայլերի մասին;
-    ՌԴ, ԱՄՆ եւ Ֆրանսիայի Հայտարարությունը՝ ի աջակցություն ԼՂ կարգավորման առաջին փուլի եւ հետագա քայլերի մասին Հռչակագրի;
Երկրորդ մասը թվագրված է 2016 թվականի սեպտեմբերի 7-ով եւ հանդիսանում է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձեւի նախագիծ:
Հռչակագրում, մասնավորապես, նշվում է, կարգավորման առաջին փուլում միջազգային խաղաղապահ ուժերի տեղակայումից հետո Ադրբեջանին են վերադարձվում Աղդամիՙ, Ֆիզուլիի, Ջաբրայիլի, Զանգելանի եւ Կուբաթլուի շրջանները:
Կառավարության կայքում հրապարակված է նաեւ Հայաստանի նախագահի Սերժ Սարգսյանի նամակը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին, որը գրվել 2016 թվականի օգոստոսին: Դրանում, մասնավորապես, այսպիսի տողեր կան.
«Համոզված եմ, որ ստանալով 5 շրջանները, Ադրբեջանն ավելի ապակառուցողական կդառնա: Պարզ է, որ ստանալով այդ շրջանները՝ Բաքուն ծրագրում է հետագայում ավելացնել ռազմական եւ դիվանագիտական ճնշումը Հայաստանի վրա՝ այլ տարածքներ եւս վերադարձնելու նպատակով, եւ հղում անելով իր ներքին օրենսդրությանը, հրաժարվել Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական իրավական կարգավիճակի լուծումից»:

Yerevan /Mediamax/. Today, the “Documents related to the Karabakh conflict settlement process” were published on the Armenian government website.
The attached note states:
“Below are published a number of documents available in state departments related to the negotiation process for the settlement of the Karabakh conflict, which provide an idea of the content of the negotiation process that took place until 2020.
A number of publicly available documents are also posted that are directly related to the first group of documents.”
The first document is titled “OSCE MG Proposals (2016) 2019” and consists of three parts. The first part is dated back to June 2019 and includes:
-    Declaration of the leaders of Armenia and Azerbaijan on the first stage of the Nagorno-Karabakh settlement and further steps;
-    Statement of the Russian Federation, the United States and France in support of the Declaration on the first stage of the Nagorno-Karabakh settlement and further steps.
The second part is dated back to September 7, 2016 and is a draft UN Security Council resolution.
The declaration, in particular, states that after the deployment of international peacekeeping forces in the first stage of the settlement, the regions of Aghdam, Fizuli, Jabrayil, Zangelan and Kubatlu will be returned to Azerbaijan.
The government website also published Armenian President Serzh Sargsyan’s letter to Russian President Vladimir Putin, written in August 2016. It contains, in particular, the following lines:
“I am convinced that by receiving the 5 regions, Azerbaijan will become more destructive. It is clear that by receiving these regions, Baku plans to further increase military and diplomatic pressure on Armenia in order to return other territories and, referring to its domestic legislation, refuse to resolve the final legal status of Nagorno-Karabakh.”