Երեւան։ Մեդիամաքս։ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) կենտրոնակայանն այսօր հայտնել է, որ հարյուրավոր մարդիկ, ովքեր այրվածքներ են ստացել Լեռնային Ղարաբաղում բենզինի պահեստում պայթյունի հետեւանքով, հրատապ մասնագիտացված բժշկական օգնության կարիք ունեն:
ԿԽՄԿ Եվրասիայի տարածաշրջանային տնօրեն Արիանա Բաուերն ասել է.
«Սա բացարձակ ողբերգություն է հարյուրավոր մարդկանց համար, ովքեր տառապում են սարսափելի, ցավոտ այրվածքներից: Ճգնաժամը բարդանում է նրանով, որ հիվանդանոցներն արդեն իսկ գործում էին իրենց հնարավորությունների անդին, իսկ խիտ երթեւեկությունը դժվարացնում է շտապօգնության մեքենաների աշխատանքը եւ անհրաժեշտ դեղամիջոցների մատակարարումը»:
Զեկույցում ասվում է, որ ԿԽՄԿ-ն աշխատում է «տարածաշրջանում որոշում կայացնողների հետ՝ գտնելու ուղիներ՝ ավելացնելու տարհանվողների թիվը»:

МККК: В помощи нуждаются сотни людей, пострадавших от взрыва - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Штаб-квартира Международного комитета Красного Креста (МККК) заявила сегодня, что сотни людей, получивших ожоги вследствие взрыва у бензинохранилища в Нагорном Карабахе, срочно нуждаются в специализированной медицинской помощи.
Региональный директор МККК по Евразии Ариан Бауэр заявила:
«Это абсолютная трагедия для сотен людей, которые страдают от ужасающих, болезненных ожогов. Кризис усугубляется тем, что больницы и без этого работали сверх своих возможностей, а плотное дорожное движение затрудняет работу машин скорой помощи и доставку необходимых препаратов».
В сообщении говорится, что МККК работает с «людьми, принимающими решения в регионе, чтобы найти пути для увеличения числа эвакуаций раненых».