Երեւան: Մեդիամաքս: Հունիսի 4-ի լուսադեմին հայ-ադրբեջանական սահմանի հյուսիսարեւելյան հատվածում տեղի ունեցած ընդհարման արդյունքում զոհվել են 3 հայ զինծառայողներ, կան վիրավորներ:
Ինչպես այսօր Մեդիամաքս-ին հայտնել է ՀՀ ՊՆ լրատվական ծառայությունը, ադրբեջանական կողմը հերթական անգամ կոպտորեն խախտել է շփման գծում հաստատված հրադադարի ռեժիմը` փորձելով ներթափանցել Տավուշի մարզի Բերդավան եւ Չինարի գյուղերի ուղղությամբ տեղակայված հայկական հենակետեր:
Ձեռնարկված միջոցառումների եւ հայ զինառայողների քաջարի գործողությունների արդյունքում դիվերսիոն առաջխաղացումը կասեցվել է, եւ տալով կորուստներ` հակառակորդը ետ է մղվել: Ադրբեջանական գործողության արդյունքում զոհվել են ՀՀ ԶՈւ զինծառայողներ Հրաչ Սամվելի Սարգսյանը, Զոհրաբ Խաժակի Բալաբեկյանը եւ Կարեն Կամոյի Դավթյանը: Կան վիրավորներ:
Միջադեպի կապակցությամբ կատարվում է հետաքննություն: Դեպքի վայր են մեկնել ՀՀ զինդատախազը եւ ՀՀ պաշտպանության նախարարության հատուկ քննչական խումբը:
Մեդիամաքս-ը նշում է, որ հունիսի 2-ին Տավուշի մարզի Այգեպար եւ Ներքին Կարմիրաղբյուր բնակավայրերի մերձակայքում ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի կողմից անցկացվել էր սահմանագծի միակողմանի արտահերթ դիտարկում: Դիտարկման ընթացքում ԵԱՀԿ պաշտոնյաներին ներկայացվել էր հունիսի 1-ին սահմանագծում արձանագրված միջադեպը, որի արդյունքում հրազենային վիրավորում էր ստացել Ներքին Կարմիրաղբյուր գյուղի բնակիչը: ԵԱՀԿ պաշտոնյաները հանդիպել էին Այգեպար, Մովսես եւ Ներքին Կարմիրաղբյուր համայնքների ղեկավարների եւ բնակիչների հետ, լուսանկարահանման եւ տեսագրման միջոցով արձանագրել են գնդակոծությունների հետքերը:

Диверсия у села Чинари: 3 погибших и раненые с армянской стороны - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. 4 июня на рассвете в результате нападения, предпринятого азербайджанской стороной на северо-восточном участке армяно-азербайджанской границы, погибли трое армянских военнослужащих, есть раненые.
Как сообщили Медиамакс в пресс-службе минобороны Армении, азербайджанская сторона в очередной раз грубейшим образом нарушила режим прекращения огня, попытавшись проникнуть на армянские позиции, находящиеся у населенных пунктов Бердаван и Чинари Тавушской области Армении.
В результате ответных действий армянских военнослужащих, азербайджанская диверсия была пресечена, противник отступил, понеся потери. В результате действий азербайджанских диверсантов погибли армяскние военнослужащие Грач Саргсян, Зограб Балабекян и Карен Давтян. Есть раненые.
В связи с инцидентом ведется следствие. На место происшествия выехали военный прокурор и специальная следственная группа минобороны Армении.
Медиамакс отмечает, что 2 июня в районе населенных пунктов Айгепар и Нижний Кармирахбюр Тавушской области представители офиса Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ провели специальный односторонний мониторинг. В ходе мониторинга представителям ОБСЕ был представлен инцидент, имевший место 1 июня, когда получил пулевое ранение житель села Нижний Кармирахбюр.