Վարդանյանին զարմացնում է, որ Ալիեւին դեռ հրավիրում են Դավոս - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Արցախի պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը զարմանք է հայտնել, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը «120 հազար մարդու շրջափակման է ենթարկել, իսկ Դավոսում նրան բարեւ են տալիս»։
«Մենք շրջապատված ենք տասը միլիոնանոց Ադրբեջանով, եւս 80 միլիոն ապրում է նրա դաշնակից Թուրքիայում։ Մենք այստեղ՝ Արցախում, 120 հազար ենք։ Եվ մեր կողքին երկու հազար ռուս զինվոր կա։ Իսկ դուք ուզում եք, որ ես քարքոծեմ նրանց՝ էլ ավելի վատացնելով իրավիճակը: Լսե՛ք, դա խենթություն է ինքնապաշտպանման բնազդի տեսանկյունից»,- ասել է Ռուբեն Վարդանյանը Meduza-ին տված հարցազրույցում ։
«Կցանկանայի, որ ոչ միայն Ռուսաստանը, այլ նաեւ Անգլիան եւ Ֆրանսիան կոշտ արձագանքեն։ Ինչո՞ւ են Ալիեւին դեռ հրավիրում, օրինակ, Դավոս։ Նա շրջափակման է ենթարկել 120 հազար մարդու, իսկ Դավոսում նրան ձեռքով բարեւ են տալիս։ Այս առումով ես բազմաթիվ հարցեր ունեմ շատ երկրներին։ Պատժամիջոցներ են պետք՝ ոչ թե Ադրբեջանի պետության, այլ այն մարդկանց դեմ, ովքեր որոշումներ են կայացնում։ Այն մարդկանց դեմ, ում երեխաները սովորում են Անգլիայում կամ Ֆրանսիայում։ Նրանց դեմ, ովքեր իրենց քաղաքակիրթ ակումբի մաս են համարում»,- ասել է Արցախի պետնախարարը։
«Ես արդեն մեկ անգամ ասել եմ հարցազրույցում. «Դժվար է պատկերացնել, որ մի երկիր, որը չի կարող մարդու իրավունքներով ապահովել սեփական ժողովրդին, նման իրավունքներ տրամադրի ազգային փոքրամասնությանը»: Ավտոկրատ բռնապետական սուլթանությունը Ադրբեջանում ի՞նչ իրավունքներով է ապահովում սեփական բնակչությանը»,- նշել է Ռուբեն Վարդանյանը։

Варданян считает, что Алиева должны перестать приглашать в Давос - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Госминистр Арцаха Рубен Варданян выразил удивление тем, что президент Азербайджана Ильхам Алиев «подверг блокаде 120 тысяч человек, а в Давосе с ним здороваются за руку».
«Мы окружены десятимиллионным Азербайджаном, плюс еще 80 миллионов живут в союзнической ему Турции. Нас здесь, в Арцахе, 120 тысяч человек. А рядом с нами находятся две тысячи российских солдат. И вы хотите, чтобы я в них кинул камень? Чтобы я еще больше усугубил ситуацию? Слушайте, это же безумие с точки зрения инстинкта самосохранения!», - сказал Рубен Варданян в интервью «Медузе».
«Я бы хотел, чтобы не только Россия, но и Англия, и Франция тоже жестко выступили! Почему Алиева все еще приглашают в Давос, например? Он 120 тысяч человек подверг блокаде, а в Давосе с ним здороваются за руку. В этом смысле у меня много вопросов ко многим странам. Нужны санкции - не против государства Азербайджан, а лично против людей, принимающих там решения. Против людей, у которых дети учатся в Англии или во Франции. Против тех, кто считает себя частью цивилизованного клуба», - сказал госминистр.
«Я уже как-то говорил в интервью: «Сложно представить себе, чтобы страна, которая не может обеспечить правами человека собственный народ, обеспечит такими правами национальное меньшинство». Автократичный, деспотичный султанат в Азербайджане — какими правами он обеспечивает собственное население?», - отметил Рубен Варданян.