Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի իշխանությունները «պետք է խուսափեն իրադրությունն ավելի փակուղային դարձնող քաղաքական հայտարարություններից»:
«Իրադարձությունների գնահատականները պետք է լինեն փաստահենք: Առաջին հերթին պետք է խուսափել իրադրությունն ավելի փակուղային դարձնող քաղաքական հայտարարություններից, որոնք որեւէ օգուտ չեն տալիս»,- կառավարության նիստում ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ Լեռնային Ղարաբաղի եւ Ադրբեջանի միջեւ պետք է սկսվի քաղաքական խոսակցություն:
«ԼՂ մեր գործընկերները պետք է հնարավորություն չտան, որ որեւէ մեկն իրենց մեղադրի կառուցողական խոսակցությունը խափանելու կամ նման խոսակցությունն անհնար դարձնելու համար: Լաչինի միջանցքի փակումը սադրանք է, որի վերջնական նպատակը նոր ռազմական էսկալացիան է եւ չպետք է անել քայլեր, որոնք ցանկալի են ռազմական էսկալացիայի սցենարը մշակողների համար»,- ասել է նա:
Նիկոլ Փաշինյանի կարծիքով՝ այս սադրանքի եւ էսկալացիայի նպատակներից մեկը Ստեփանակերտի եւ Բաքվի միջեւ քաղաքական եւ պաշտոնական խոսակցության ակնհայտ անհրաժեշտությունը քողարկելն ու օրակարգից դուրս մղելն է:
Հունվարի 11-ին Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ հրավիրված Անվտանգության խորհրդի նիստում ընդունվել էր հայտարարություն, որում, մասնավորապես, ասվում էր, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մի շարք պնդումներ եւ տեսակետներ Արցախում «առաջացրել են մտահոգություններ»:

Пашинян предлагает властям Арцаха не «загонять ситуацию в тупик» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что властям Нагорного Карабаха следует «избегать политических заявлений, еще больше загоняющих ситуацию в тупик».
«Оценки событий должны основываться на фактах. Прежде всего, мы должны избегать политических заявлений, которые еще больше загоняют ситуацию в тупик и не могут принести никакой пользы», - сказал Никол Пашинян на заседании правительства.
По его словам, между Нагорным Карабахом и Азербайджаном должен начаться «политический разговор».
«Наши партнеры в Нагорном Карабахе не должны позволять никому обвинить себя в том, что они срывают конструктивный диалог или делают его невозможным. Закрытие Лачинского коридора - это провокация, конечной целью которой является новая военная эскалация, и не следует предпринимать шагов, желаемых разработчиками данного сценария», - сказал он.
По словам Никола Пашиняна, одна из целей этой провокации и эскалации - скрыть очевидную необходимость политического и официального диалога между Степанакертом и Баку и убрать его с повестки.
11 января на заседании Совета безопасности под председательством президента Арцаха Араика Арутюняна было принято заявление, в котором, в частности, говорилось о том, что «ряд заявлений премьер-министра Армении Никола Пашиняна вызвал беспокойство в Арцахе».