Փաշինյան. «Ռուսական խաղաղապահ զորախմբի գործելակերպն անընդունելի է» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար իրավիճակն օր օրի սրվում է:
«Լաչինի միջանցքը փակվել է Ադրբեջանի կողմից եւ սա նրա միջազգային պարտավորության կոպտագույն խախտում է: Իրավիճակի հստակ պարզաբանմամբ պետք է հանդես գա Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախումբը եւ ՌԴ-ն, որն անվտանգային պարտավորություններ է ստանձնել ԼՂ ժողովրդի առաջ:
Ո՞րն է ՌԴ գնահատականը, ո՞րն է Լաչինի միջանցքը վերականգնելու նրա ճանապարհային քարտեզը. սրանք հարցեր են, որոնց պատասխաններն ակնկալում է ստանալ Հայաստանի եւ ԼՂ հանրությունը ՌԴ-ից», - կառավարության նիստին ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա նշել է, որ «եթե ՌԴ-ն ԼՂ-ում անվտանգություն եւ կայունություն չի կարողանում ապահովել, ապա պետք է ՄԱԿ-ի ԱԽ-ում քննարկում նախաձեռնի եւ ԼՂ-ում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբին ՄԱԿ ԱԽ մանդատով օժտելու կամ ԼՂ բազմազգ զորախումբ ուղարկելու հարց բարձրացնի»:
«Բոլոր նախանշանները կան պնդելու, որ Ադրբեջանը հերթական ռազմական սադրանքն է պատրաստում, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղում: Հայաստանը ԼՂ-ում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի ներկայության համոզված կողմնակիցն է եւ ջատագովը, սակայն մեզ համար անընդունելի է ԼՂ հայաթափման լուռ վկա դառնալու ԼՂ-ում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի ավելի ու ավելի տեսանելի դարձող գործելակերպը»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Пашинян: «Поведение российских миротворцев неприемлемо» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что гуманитарная ситуация в Нагорном Карабахе ухудшается с каждым днем.
«Лачинский коридор был закрыт Азербайджаном, и это является грубейшим нарушением международных обязательств. Российские миротворческие силы в Нагорном Карабахе и Российская Федерация, взявшая на себя обязательства по обеспечению безопасности народа Нагорного Карабаха, должны дать четкое объяснение ситуации.
Какова оценка России, какова ее дорожная карта по восстановлению Лачинского коридора? Это вопросы, на которые армянская и нагорно-карабахская общественность ожидает получить ответы от России»,- сказал Никол Пашинян на заседании правительства.
Он отметил, что «если Россия не в состоянии обеспечить безопасность и стабильность в Нагорном Карабахе, то должна инициировать обсуждение в Совбезе ООН и поставить вопрос о предоставлении российским миротворческим силам мандата СБ ООН или о направлении в Карабах многонациональных сил».
«Есть все признаки того, что Азербайджан готовит очередную военную провокацию, в том числе, в Нагорном Карабахе. Армения является твердым сторонником присутствия российских миротворческих сил в Нагорном Карабахе, однако для нас неприемлемо становящееся все более отчетливым поведение российских миротворцев, являющихся безмолвными свидетелеми изгнания армян из Нагорного Карабаха»,- заявил Никол Пашинян.