Լավրովը զգուշացրել է նոր միջադեպերի վտանգի մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն այսօր ասել է, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ միջադեպերը կշարունակվեն, եթե կողմերից մեկը հրաժարվի շփումներից։
Ելույթ ունենալով Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ բանակցություններից հետո կայացած մամուլի ասուլիսում՝ Լավրովն ասել է.
«Այդ միջադեպերը կշարունակվեն ավելի երկար եւ ավելի մեծ կլինեն, եթե ամեն անգամ որեւէ միջադեպից հետո կողմերից մեկը հրաժարվի համաձայնեցված բանակցային փուլից։ Դա ոչ մեկին երբեք օգուտ չի բերել»:
Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավարը նշել է, որ խոչընդոտող հանգամանքներ չի տեսնում, որ Բաքուն եւ Երեւանը աշխատեն խաղաղության պայմանագրի վրա։
«Պրահայում Ադրբեջանի եւ Հայաստանի անունից հայտարարվել է, որ խաղաղության պայմանագրի վրա աշխատանքը հիմնված է լինելու մի շարք առանցքային սկզբունքների վրա, ներառյալ ՄԱԿ-ի Կանոնադրությունը եւ 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագիրը: Նման արձանագրմամբ մեծ խնդիրներ չեմ տեսնում, որպեսզի վերջապես, արդեն կոնկրետ, պրոֆեսիոնալ կերպով պատրաստվի խաղաղության պայմանագիրը, քանի որ նման արձանագրմամբ դրա բոլոր բաղադրիչները, իմ կարծիքով, առկա են»,- ասել է Լավրովը։

Лавров предупредил об опасности новых инцидентов - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил сегодня, что инциденты между Арменией и Азербайджаном будут происходить и далее, если одна из сторон будет отказываться от контактов.
Выступая на на пресс-конференции по итогам переговоров с главой МИД Азербайджана Джейхуном Байрамовым, Лавров заявил:
«Эти инциденты будут продолжаться еще дольше, еще больше, если каждый раз после любого инцидента одна из сторон будет отказываться от согласованных раундов переговоров. Это никому никогда пользы не приносило».
Глава МИД России отметил, что не видит проблем для того, чтобы Баку и Ереван работали над мирным договором.
«В Праге от имени Азербайджана и Армении было заявлено, что работа над мирным договором будет опираться на ряд ключевых принципов, в том числе Устава ООН и Алма-Атинской декларации 1991 года. С такой констатацией я не вижу больших проблем с тем, чтобы заняться, наконец, уже конкретно, профессионально, подготовкой мирного договора, потому что с такой констатацией все его компоненты, по-моему, наличествуют», - заявил Лавров.