Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում պարենի դեֆիցիտ է նկատվում, հումանիտար իրադրությունը մնում է ծայրահեղ լարված:
«Դե ֆակտո ստացվում է, որ եռակողմ հայտարարությամբ արձանագրված պարտավորությունը՝ վերահսկողության տակ պահել Լաչինի միջանցքը, չի կատարում նաեւ Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախումբը, ինչը տեղի է ունենում Ադրբեջանի ապօրինի գործողությունների հետեւանքով: Բայց սրանից իրավիճակը չի փոխվում, որովհետեւ ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի ներկայության առանցքային իմաստը հենց դա է՝ թույլ չտալ, որ նման ապօրինություն տեղի ունենա եւ վերահսկողության տակ պահել Լաչինի միջանցքը»,- կառավարության նիստում ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա նշել է, որ ԼՂ շուրջ ստեղծված իրադրությունը բավականին մեծ միջազգային արձագանք է ստացել եւ ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործում միջազգային հանրության ակտիվությունը պետք է էականորեն մեծանա:
«Պետք է աշխատել ԼՂ եւ Լաչինի միջանցք կամ ՄԱԿ-ի, կամ ԵԱՀԿ-ի, կամ էլ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի փաստահավաք առաքելություն ուղարկելու ուղղությամբ»,- ասել է նա:
Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանն Ադրբեջանին է փոխանցել խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ իր առաջարկները, «մենք պատրաստ ենք ստորագրել այդ բովանդակությամբ պայմանագիրը, հույս ունեմ, որ Ադրբեջանի պատասխանը եւս դրական կլինի»:
«Հայկական կողմը դեռ ամիսներ առաջ Ադրբեջանին է փոխանցել նաեւ Սահմանազատման եւ սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի հետագա աշխատանքների հետ կապված առաջարկները, սակայն մինչ օրս պատասխան չենք ստացել:
Ադրբեջանին են փոխանցվել նաեւ տարածաշրջանային կոմունիկացիաների վերաբացման առաջարկները, պատրաստ ենք այդ ճանապարհով գնալ հարցի անհապաղ լուծման:
ՀՀ-ն Ադրբեջանին է փոխանցել նաեւ սահմանային անվտանգության երաշխավորման մասին իր առաջարկները, սակայն կրկին պատասխան չկա: Այդ առաջարկները ներառում են ՀՀ օկուպացված տարածքների խնդրի լուծումը: Մեր դիրքորոշումն է, որ Ադրբեջանը պետք է դադարեցնի ՀՀ տարածքների օկուպացիան եւ զորքերը հետ քաշի ՀՀ ինքնիշխան տարածքից»,-ասել է նա:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ, չնայած բոլոր բարդություններին, իշխանությունները շարունակում են ջանքերը համապարփակ լուծումների գնալու եւ խաղաղություն ու կայունություն ապահովելու ուղղությամբ:

Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что в Нагорном Карабахе не хватает продовольствия, а гуманитарная ситуация остается крайне напряженной.
«Де-факто получается, что зафиксированное в трехсторонней декларации обязательство держать под контролем Лачинский коридор не выполняется также со стороны российских миротворческих сил, что происходит в результате незаконных действий Азербайджана. Однако ситуация от этого не меняется, поскольку основной смысл присутствия российских миротворческих сил в том, чтобы не допустить подобного беззакония и держать под контролем Лачинский коридор», - сказал Никол Пашинян на заседании правительства.
Он отметил, что создавшаяся вокруг Нагорного Карабаха ситуация получила достаточно широкий международный резонанс и активность международного сообщества в урегулировании нагорно-карабахской проблемы должна значительно возрасти.
«Необходимо работать над направлением в Нагорный Карабах и Лачинский коридор миссии по установлению фактов либо ООН, либо ОБСЕ, либо Минской группы ОБСЕ», - сказал он.
Пашинян отметил, что Армения направила Азербайджану свои предложения по мирному договору, «мы готовы подписать договор с таким содержанием, надеюсь, что ответ Азербайджана также будет положительным».
«Еще несколько месяцев назад армянская сторона также направила Азербайджану предложения, касающиеся дальнейшей работы Комитета по делимитации и безопасности границ, однако до сих пор не получили ответ.
Азербайджану также направлены предложения по возобновлению региональных коммуникаций, мы готовы пойти по этому пути для немедленного решения вопроса.
Армения также передала Азербайджану свои предложения по обеспечению приграничной безопасности, однако ответа опять не последовало. Эти предложения включают решение проблемы оккупированных территорий Армении. Наша позиция заключается в том, что Азербайджан должен прекратить оккупацию территорий Армении и вывести войска с ее суверенной территории», - сказал он.
Никол Пашинян отметил, что, несмотря на все сложности, власти продолжают свои усилия по достижению комплексных решений и обеспечению мира и стабильности.