Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում պարենի դեֆիցիտ է նկատվում, հումանիտար իրադրությունը մնում է ծայրահեղ լարված:
«Դե ֆակտո ստացվում է, որ եռակողմ հայտարարությամբ արձանագրված պարտավորությունը՝ վերահսկողության տակ պահել Լաչինի միջանցքը, չի կատարում նաեւ Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախումբը, ինչը տեղի է ունենում Ադրբեջանի ապօրինի գործողությունների հետեւանքով: Բայց սրանից իրավիճակը չի փոխվում, որովհետեւ ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի ներկայության առանցքային իմաստը հենց դա է՝ թույլ չտալ, որ նման ապօրինություն տեղի ունենա եւ վերահսկողության տակ պահել Լաչինի միջանցքը»,- կառավարության նիստում ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա նշել է, որ ԼՂ շուրջ ստեղծված իրադրությունը բավականին մեծ միջազգային արձագանք է ստացել եւ ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործում միջազգային հանրության ակտիվությունը պետք է էականորեն մեծանա:
«Պետք է աշխատել ԼՂ եւ Լաչինի միջանցք կամ ՄԱԿ-ի, կամ ԵԱՀԿ-ի, կամ էլ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի փաստահավաք առաքելություն ուղարկելու ուղղությամբ»,- ասել է նա:
Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանն Ադրբեջանին է փոխանցել խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ իր առաջարկները, «մենք պատրաստ ենք ստորագրել այդ բովանդակությամբ պայմանագիրը, հույս ունեմ, որ Ադրբեջանի պատասխանը եւս դրական կլինի»:
«Հայկական կողմը դեռ ամիսներ առաջ Ադրբեջանին է փոխանցել նաեւ Սահմանազատման եւ սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի հետագա աշխատանքների հետ կապված առաջարկները, սակայն մինչ օրս պատասխան չենք ստացել:
Ադրբեջանին են փոխանցվել նաեւ տարածաշրջանային կոմունիկացիաների վերաբացման առաջարկները, պատրաստ ենք այդ ճանապարհով գնալ հարցի անհապաղ լուծման:
ՀՀ-ն Ադրբեջանին է փոխանցել նաեւ սահմանային անվտանգության երաշխավորման մասին իր առաջարկները, սակայն կրկին պատասխան չկա: Այդ առաջարկները ներառում են ՀՀ օկուպացված տարածքների խնդրի լուծումը: Մեր դիրքորոշումն է, որ Ադրբեջանը պետք է դադարեցնի ՀՀ տարածքների օկուպացիան եւ զորքերը հետ քաշի ՀՀ ինքնիշխան տարածքից»,-ասել է նա:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ, չնայած բոլոր բարդություններին, իշխանությունները շարունակում են ջանքերը համապարփակ լուծումների գնալու եւ խաղաղություն ու կայունություն ապահովելու ուղղությամբ:

Pashinyan: Russian peacekeepers de facto do not fulfill their commitments - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said today that there is a food shortage in Nagorno-Karabakh with the humanitarian situation remaining extremely tense.
“De facto, it turns out that the commitment recorded in the trilateral statement to keep Lachin corridor under control is not fulfilled by the Russian peacekeeping troops, which is taking place as a result of illegal actions of Azerbaijan. But the situation does not change from this, because the main sense of the presence of the Russian peacekeeping troops is not to allow such illegality take place and to keep Lachin corridor under control,” Nikol Pashinyan said at the cabinet meeting.
He noted that the situation created around Nagorno-Karabakh received quite a large international response and the activity of the international community in the settlement of the Nagorno-Karabakh problem should increase significantly.
“It is necessary to work on sending a fact-finding mission of either the UN, or the OSCE, or the OSCE Minsk Group to Nagorno-Karabakh and Lachin corridor,” he said.
Pashinyan noted that Armenia has conveyed its proposals regarding the peace treaty to Azerbaijan, “we are ready to sign the treaty with that content, I hope that Azerbaijan’s response will also be positive.”
“Months ago, the Armenian side also handed over to Azerbaijan the proposals related to the further work of the Border Delimitation and Border Security Commission, but we have not received a response to date.
Proposals on re-opening of regional communications have also been conveyed to Azerbaijan, we are ready to go that way for an immediate solution to the issue.
Armenia also handed over to Azerbaijan its proposals on guaranteeing border security, but again there is no response. Those proposals include solving the problem of the occupied territories of Armenia. Our position is that Azerbaijan should stop the occupation of the territories of the Republic of Armenia and withdraw the troops from the sovereign territory of Armenia,” he said.
Nikol Pashinyan noted that, despite all the difficulties, the authorities continue their efforts towards finding comprehensive solutions and ensuring peace and stability.