Երեւան: Մեդիամաքս: Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը ստորագրել է հրամանագիր երկրում հայտարարված ռազմական դրության պայմաններում իրականացվող մի շարք միջոցառումների մասին:
Արցախի նախագահի աշխատակազմը ներկայացրել է հրամանագիրը, որում մասնավորապես, ասված է.
- Պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների, պաշտպանական, պետության ու տնտեսության կենսագործունեության համար հատուկ նշանակություն ունեցող օբյեկտները փոխադրել ռազմական դրության աշխատանքային ռեժիմի:
- Ըստ անհրաժեշտության սահմանափակել Արցախում ազատ տեղաշարժվելու իրավունքը, ինչպես նաեւ սահմանել նշված տարածքից դուրս գալու հատուկ ռեժիմ:
- Սահմանափակել հավաքների ազատության իրավունքը, արգելել գործադուլների եւ կազմակերպությունների գործունեությունը դադարեցնող կամ կասեցնող այլ միջոցառումները, անհրաժեշտության դեպքում օրենքով սահմանված կարգով կասեցնել ռազմական դրության պայմաններում Արցախի պաշտպանունակության ու անվտանգության դեմ ուղղված քարոզչություն եւ այլ գործունեություն ծավալած կազմակերպությունների գործունեությունը:
- Ստեղծել օպերատիվ շտաբ, որի պետ նշանակել Արցախի պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանին: Շտաբի պետի` սույն հրամանագրից բխող ցուցումները պարտադիր են պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների, ինչպես նաեւ ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց համար:

Restrictions to be introduced in Artsakh agreed with martial law - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Artsakh President Arayik Harutyunyan signed a decree on a number of arrangements being carried out in the conditions of martial law announced in the territory of the Artsakh Republic.
Artsakh Republic President’s Office presented the decree which says in particular:
- To transfer special purpose objects for state and local self-government bodies, the defense system, normal functioning of the state and the economy to the regime of martial law.
- If necessary, to restrict the right of free movement in the territory of the Artsakh Republic, as well as to establish a special regime for leaving the specified territory.
- To restrict the right to freedom of assembly, to prohibit strikes and other events that suspend or terminate the activities of organizations, if necessary, to suspend the activities of organizations that carry out propaganda and other activities directed against the defense capability and security of the Artsakh Republic, in the manner prescribed by law.
- To establish an Operational Headquarter for ensuring the realization of the arrangements stipulated by this decree and application of temporary restrictions of rights and freedom.