Երեւան: Մեդիամաքս: Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը ստորագրել է հրամանագիր երկրում հայտարարված ռազմական դրության պայմաններում իրականացվող մի շարք միջոցառումների մասին:
Արցախի նախագահի աշխատակազմը ներկայացրել է հրամանագիրը, որում մասնավորապես, ասված է.
- Պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների, պաշտպանական, պետության ու տնտեսության կենսագործունեության համար հատուկ նշանակություն ունեցող օբյեկտները փոխադրել ռազմական դրության աշխատանքային ռեժիմի:
- Ըստ անհրաժեշտության սահմանափակել Արցախում ազատ տեղաշարժվելու իրավունքը, ինչպես նաեւ սահմանել նշված տարածքից դուրս գալու հատուկ ռեժիմ:
- Սահմանափակել հավաքների ազատության իրավունքը, արգելել գործադուլների եւ կազմակերպությունների գործունեությունը դադարեցնող կամ կասեցնող այլ միջոցառումները, անհրաժեշտության դեպքում օրենքով սահմանված կարգով կասեցնել ռազմական դրության պայմաններում Արցախի պաշտպանունակության ու անվտանգության դեմ ուղղված քարոզչություն եւ այլ գործունեություն ծավալած կազմակերպությունների գործունեությունը:
- Ստեղծել օպերատիվ շտաբ, որի պետ նշանակել Արցախի պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանին: Շտաբի պետի` սույն հրամանագրից բխող ցուցումները պարտադիր են պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների, ինչպես նաեւ ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց համար:

В Арцахе вводятся ограничения, предусмотренные военным положением - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Арцаха Араик Арутюнян подписал указ о ряде мер, реализуемых в условиях объявленного в стране военного положения.
Аппарат президента Арцаха представил указ, в котором, в частности, говорится:
- Перевести на рабочий режим военного положения объекты особого назначения для органов государственной власти и местного самоуправления, обороны, жизнедеятельности государства и экономики.
- По необходимости ограничить право свободного передвижения на территории Республики Арцах, а также установить особый режим выезда с указанной территории.
- Ограничить право на свободу собраний, запретить забастовки и другие мероприятия, приостанавливающие или прекращающие деятельность организаций, в случае необходимости в порядке, предусмотренном законом, приостановить в условиях военного положения деятельность организаций, осуществляющих пропагандистскую и иную деятельность, направленную против обороноспособности и безопасности Республики Арцах.
- Создать Оперативный штаб, начальником которого назначить государственного министра Республики Арцах Рубена Варданяна. Указания начальника Штаба, вытекающие из настоящего указа, обязательны для исполнения государственными органами и органами местного самоуправления, а также физическими и юридическими лицами.