Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ Իլհամ Ալիեւի հայտարարությունները եւս մեկ անգամ ապացուցում են, որ Ադրբեջանի իշխանությունների աշխարհաքաղաքական հավակնությունները շարունակում են սպառնալիք լինել Հարավային Կովկասի եւ տարածաշրջանի անվտանգության ու կայունության համար:
«Միջազգային հանրությանն ուղղված անհասցե եւ Հայաստանին ուղղված հասցեական հոխորտանքներով լեցուն ելույթով Իլհամ Ալիեւը փորձում է պայմանավորվածությունները չկատարելու համար մեղադրել Հայաստանին եւ մեր կառավարությանը:
Ադրբեջանի ղեկավարը բարձրաձայնում է ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ունեցած նկրտումների մասին՝ հայաստանյան մի շարք տեղանունների եւ այլ անունների սպառնալից օգտագործմամբ՝ խաղաղ բնակչությանն ահաբեկելու ակնհայտ մղումով:
Ադրբեջանը մինչ օրս քայլեր չի ձեռնարկել նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի հայության ներկայացուցիչների հետ միջազգային հանրության համար տեսանելի երկխոսություն սկսելու ուղղությամբ, ինչի վերաբերյալ պարտավորություն է ստացել միջազգային մի շարք հարթակներում»,-կառավարության նիստում ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նշել է, որ Ադրբեջանի կողմից փորձ է արվում կառուցողական երեւալ եւ հայտարարվում է, թե ԼՂ հայերն «իրենց քաղաքացիներն» են, նրանց իրավունքներն ու անվտանգությունն ապահովված է:
«Նման հայտարարություններն ակնհայտ են դարձնում, որ Ալիեւը ոչ միայն սպառնում է, այլեւ նախապատրաստում է ԼՂ հայության ցեղասպանություն: Այս մտադրությունն արտահայտված է նաեւ Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի տեղակայման ժամկետների մասին Ադրբեջանի նախագահի մեկնաբանություններում, որոնք խախտում են եռակողմ ֆորմատով ընդունված հայտարարություններից առնվազն 3-ը: 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության մեջ նշվում է, որ ԼՂ-ում խաղաղապահները տեղակայվում են 5-ամյա ժամկետով՝ հերթական 5-ամյա ժամկետների ինքնաբերաբար երկարացումով: Սա, ըստ էության, նշանակում է, որ խաղաղապահները ԼՂ-ում տեղակայված են անժամկետ, քանի դեռ հասցեագրված չեն ԼՂ հայության իրավունքների եւ անվտանգության հետ կապված բոլոր հարցերը, փարատված չեն ԼՂ հայության անվտանգային բոլոր մտահոգությունները»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանի նախագահը փորձում է մտացածին հիմքեր ստեղծել՝ իբր Հայաստանի կողմից պարտավորությունների չկատարման պատրվակով Լաչինի միջանցքը փակելու, ԼՂ հայության շրջափակելու եւ նրան ցեղասպանելու ու հայրենազրկելու համար:
«Ադրբեջանի նախագահն ինքն է հրաժարվում նոր կոմունիկացիաների կառուցման առաջարկից, որը Հայաստանը ներկայացրել է գրավոր դեռ 2021 թվականին: Ադրբեջանի նախագահն ինքն է դրժում ԼՂ կարգավիճակի հարցը անժամկետ հետաձգելու տարբերակը:
Ինչո՞ւ է Ադրբեջանն ամեն անգամ գործընթացը մտցնում փակուղի. մի պարզ պատճառով՝ շարունակելու ցեղասպանի իր ագրեսիվ քաղաքականությունը: ԼՂ-ի հայության ցեղասպանության նախապատրաստման շրջանակում է Ադրբեջանի նախագահը Հայաստանին մեղադրում Լեռնային Ղարաբաղում բանակ ունենալու մեջ, սակայն Հայաստանն այնտեղ բանակ չունի: Կա Լեռնային Ղարաբաղի Պաշտպանության բանակ, որը լուրջ խոչընդոտ է Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականությունը կյանքի կոչելու համար: Սոչիի հանդիպման ժամանակ ես ներկայացրել եմ ԼՂ իշխանությունների առաջարկը, այն է՝ ԼՂ շուրջ ստեղծել ապառազմականացված գոտի՝ միջազգային երաշխիքներով, որի արդյունքում նման մասշտաբի ՊԲ ունենալու կարիք ԼՂ-ն կարող է չունենալ: Այս առաջարկը ուժի մեջ է»,- ասել է նա:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ապառազմականացման առաջարկ արվել է նաեւ Հայաստան-Ադրբեջան սահմանային գոտու մասով՝ առաջարկելով զորքերը հետ քաշել 1991 թվականին վերահաստատված սահմանից՝ սահմանի երկու կողմից ստեղծելով 3 կիլոմետրանոց ապառազմականացված գոտի, այդ առաջարկը շարունակում է մնալ ուժի մեջ եւ նախօրեին հայկական կողմն Ադրբեջանին է փոխանցել դրա նորացված տարբերակը:
Ամփոփելով խոսքը՝ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ ՀՀ-ն հավատարիմ է իր բոլոր պարտավորություններին, ձեռք բերված պայմանավորվածություններին:
«Մենք մեզնից կախված ամեն ջանք կգործադրենք Հայաստան-Ադրբեջան սահմանների դելիմիտացիան հնարավորինս արագ ավարտելու, տարածաշրջանային բոլոր տրանսպորտային եւ տնտեսական կապերի ապաշրջափակման, օր առաջ Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր կնքելու համար: Մենք իրապես նվիրված ենք խաղաղության օրակարգին: Բայց այդ օրակարգը Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի հայության խաղաղ ոչնչացումը չէ: Խաղաղության օրակարգը ՀՀ եւ տարածաշրջանի խաղաղ զարգացումն է, համակեցությունը, եւ մենք հասնելու ենք մեր նպատակին»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что заявления Ильхама Алиева еще раз доказывают, что геополитические амбиции властей Азербайджана продолжают представлять угрозу безопасности и стабильности Южного Кавказа и региона.
«Надменной речью, адресованной международному сообществу, но фактически предназначенной для Армении, Ильхам Алиев пытается обвинить Армению и наше правительство в невыполнении договоренностей.
Лидер Азербайджана высказывает свои амбиции по поводу суверенной территории Армении, угрожающе используя ряд названий армянских местностей с очевидным мотивом терроризировать мирное население.
До сегодняшнего дня Азербайджан не предпринял шагов для начала видимого международному сообществу диалога с представителями армян Нагорного Карабаха, по поводу чего получил обязательство на ряде международных площадок», - заявил Никол Пашинян на заседании правительства.
Он отметил, что Азербайджан пытается выглядеть конструктивным, заявляя, что нагорно-карабахские армяне являются «их гражданами», и их права и безопасность обеспечены.
«Подобные заявления делают очевидным, что Алиев не просто угрожает, а готовит геноцид армян Нагорного Карабаха. Это намерение выражено и в комментариях президента Азербайджана по поводу сроков размещения российских миротворческих сил в Нагорном Карабахе, которые нарушают как минимум 3 заявления, сделанных в трехстороннем формате. В заявлении от 9 ноября 2020 года указано, что миротворцы дислоцируются в Нагорном Карабахе сроком на 5 лет с автоматическим продлением последующих 5-летних периодов. Это, по сути, означает, что миротворцы находятся в Нагорном Карабахе бессрочно, пока не будут решены все вопросы, связанные с правами и безопасностью армян Нагорного Карабаха, и беспокойство по поводу этой проблемы не будет развеяно полностью»,- сказал Никол Пашинян.
По его словам, президент Азербайджана пытается создать фиктивные основания и, под предлогом невыполнения Арменией своих обязательств, закрыть Лачинский коридор, окружить армян Нагорного Карабаха, совершить геноцид и депортировать их.
«Президент Азербайджана сам отказывается от предложения построить новые коммуникации, которое Армения представила письменно еще в 2021 году. Он сам отменяет вариант переноса на неопределенный срок вопроса о статусе Нагорного Карабаха.
Почему Азербайджан каждый раз заводит процесс в тупик? По той простой причине, что продолжает свою агрессивную геноцидальную политику. В рамках подготовки к геноциду армян Нагорного Карабаха президент Азербайджана обвиняет Армению в наличии армии в Нагорном Карабахе, однако у Армении там нет армии. Существует Армия обороны Нагорного Карабаха, что является серьезным препятствием для реализации азербайджанской политики геноцида. Во ходе встречи в Сочи я представил предложение властей НК о создании демилитаризованной зоны вокруг НК с международными гарантиями, в результате чего отпадет нужда для НК в военной базе такого масштаба. Это предложение в силе»,- сказал он.
Никол Пашинян отметил, что в отношении армяно-азербайджанской пограничной зоны также было внесено предложение о демилитаризации, предусматривающее вывод войск с границы 1991 года, создание 3-километровой демилитаризованной зоны по обеим сторонам границы. Это предложение остается в силе, и армянская сторона вчера передала его Азербайджану в обновленной версии.
Подводя итоги выступления, Никол Пашинян заявил, что Армения верна всем своим обязательствам и достигнутым договоренностям.
«Мы приложим все усилия, которые в наших силах, чтобы как можно быстрее завершить делимитацию армяно-азербайджанской границы, разблокировать все региональные транспортно-экономические связи и подписать мирный договор с Азербайджаном. Мы искренне привержены мирной повестке. Но эта повестка – не уничтожение армян Армении и Нагорного Карабаха. Мирная повестка – это мирное развитие Армении и региона, сосуществование, и мы добьемся своей цели»,- сказал Никол Пашинян.