Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ Իլհամ Ալիեւի հայտարարությունները եւս մեկ անգամ ապացուցում են, որ Ադրբեջանի իշխանությունների աշխարհաքաղաքական հավակնությունները շարունակում են սպառնալիք լինել Հարավային Կովկասի եւ տարածաշրջանի անվտանգության ու կայունության համար:
«Միջազգային հանրությանն ուղղված անհասցե եւ Հայաստանին ուղղված հասցեական հոխորտանքներով լեցուն ելույթով Իլհամ Ալիեւը փորձում է պայմանավորվածությունները չկատարելու համար մեղադրել Հայաստանին եւ մեր կառավարությանը:
Ադրբեջանի ղեկավարը բարձրաձայնում է ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ունեցած նկրտումների մասին՝ հայաստանյան մի շարք տեղանունների եւ այլ անունների սպառնալից օգտագործմամբ՝ խաղաղ բնակչությանն ահաբեկելու ակնհայտ մղումով:
Ադրբեջանը մինչ օրս քայլեր չի ձեռնարկել նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի հայության ներկայացուցիչների հետ միջազգային հանրության համար տեսանելի երկխոսություն սկսելու ուղղությամբ, ինչի վերաբերյալ պարտավորություն է ստացել միջազգային մի շարք հարթակներում»,-կառավարության նիստում ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նշել է, որ Ադրբեջանի կողմից փորձ է արվում կառուցողական երեւալ եւ հայտարարվում է, թե ԼՂ հայերն «իրենց քաղաքացիներն» են, նրանց իրավունքներն ու անվտանգությունն ապահովված է:
«Նման հայտարարություններն ակնհայտ են դարձնում, որ Ալիեւը ոչ միայն սպառնում է, այլեւ նախապատրաստում է ԼՂ հայության ցեղասպանություն: Այս մտադրությունն արտահայտված է նաեւ Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի տեղակայման ժամկետների մասին Ադրբեջանի նախագահի մեկնաբանություններում, որոնք խախտում են եռակողմ ֆորմատով ընդունված հայտարարություններից առնվազն 3-ը: 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության մեջ նշվում է, որ ԼՂ-ում խաղաղապահները տեղակայվում են 5-ամյա ժամկետով՝ հերթական 5-ամյա ժամկետների ինքնաբերաբար երկարացումով: Սա, ըստ էության, նշանակում է, որ խաղաղապահները ԼՂ-ում տեղակայված են անժամկետ, քանի դեռ հասցեագրված չեն ԼՂ հայության իրավունքների եւ անվտանգության հետ կապված բոլոր հարցերը, փարատված չեն ԼՂ հայության անվտանգային բոլոր մտահոգությունները»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանի նախագահը փորձում է մտացածին հիմքեր ստեղծել՝ իբր Հայաստանի կողմից պարտավորությունների չկատարման պատրվակով Լաչինի միջանցքը փակելու, ԼՂ հայության շրջափակելու եւ նրան ցեղասպանելու ու հայրենազրկելու համար:
«Ադրբեջանի նախագահն ինքն է հրաժարվում նոր կոմունիկացիաների կառուցման առաջարկից, որը Հայաստանը ներկայացրել է գրավոր դեռ 2021 թվականին: Ադրբեջանի նախագահն ինքն է դրժում ԼՂ կարգավիճակի հարցը անժամկետ հետաձգելու տարբերակը:
Ինչո՞ւ է Ադրբեջանն ամեն անգամ գործընթացը մտցնում փակուղի. մի պարզ պատճառով՝ շարունակելու ցեղասպանի իր ագրեսիվ քաղաքականությունը: ԼՂ-ի հայության ցեղասպանության նախապատրաստման շրջանակում է Ադրբեջանի նախագահը Հայաստանին մեղադրում Լեռնային Ղարաբաղում բանակ ունենալու մեջ, սակայն Հայաստանն այնտեղ բանակ չունի: Կա Լեռնային Ղարաբաղի Պաշտպանության բանակ, որը լուրջ խոչընդոտ է Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականությունը կյանքի կոչելու համար: Սոչիի հանդիպման ժամանակ ես ներկայացրել եմ ԼՂ իշխանությունների առաջարկը, այն է՝ ԼՂ շուրջ ստեղծել ապառազմականացված գոտի՝ միջազգային երաշխիքներով, որի արդյունքում նման մասշտաբի ՊԲ ունենալու կարիք ԼՂ-ն կարող է չունենալ: Այս առաջարկը ուժի մեջ է»,- ասել է նա:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ապառազմականացման առաջարկ արվել է նաեւ Հայաստան-Ադրբեջան սահմանային գոտու մասով՝ առաջարկելով զորքերը հետ քաշել 1991 թվականին վերահաստատված սահմանից՝ սահմանի երկու կողմից ստեղծելով 3 կիլոմետրանոց ապառազմականացված գոտի, այդ առաջարկը շարունակում է մնալ ուժի մեջ եւ նախօրեին հայկական կողմն Ադրբեջանին է փոխանցել դրա նորացված տարբերակը:
Ամփոփելով խոսքը՝ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ ՀՀ-ն հավատարիմ է իր բոլոր պարտավորություններին, ձեռք բերված պայմանավորվածություններին:
«Մենք մեզնից կախված ամեն ջանք կգործադրենք Հայաստան-Ադրբեջան սահմանների դելիմիտացիան հնարավորինս արագ ավարտելու, տարածաշրջանային բոլոր տրանսպորտային եւ տնտեսական կապերի ապաշրջափակման, օր առաջ Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր կնքելու համար: Մենք իրապես նվիրված ենք խաղաղության օրակարգին: Բայց այդ օրակարգը Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի հայության խաղաղ ոչնչացումը չէ: Խաղաղության օրակարգը ՀՀ եւ տարածաշրջանի խաղաղ զարգացումն է, համակեցությունը, եւ մենք հասնելու ենք մեր նպատակին»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said today that Ilham Aliyev’s statements once again prove that the geopolitical ambitions of the Azerbaijani authorities continue to be a threat to the security and stability of the South Caucasus and the region.
“With its untargeted speeches addressed to the international community and targeted speeches full of threats addressed to Armenia, Ilham Aliyev is trying to blame Armenia and our government for not fulfilling the agreements.
The leader of Azerbaijan speaks out about his ambitions for the sovereign territory of Armenia, with the threatening use of a number of Armenian place names and other names, with an obvious aim to terrorize the civilian population.
To date, Azerbaijan has not taken steps to start a dialogue with the representatives of the Armenians of Nagorno-Karabakh visible to the international community, a commitment it assumed in a number of international platforms,” Nikol Pashinyan said at the cabinet sitting.
He noted that Azerbaijan is trying to appear constructive and declares that Nagorno-Karabakh Armenians are “their citizens” and their rights and security are guaranteed.
“Such statements make it obvious that Aliyev not only threatens, but also prepares the genocide of the Armenians of Nagorno-Karabakh. This intention is also expressed in the comments of the President of Azerbaijan about the terms of deployment of the Russian peacekeeping force in Nagorno-Karabakh, which violate at least 3 of the statements adopted in trilateral format. The November 9, 2020 statement records that peacekeepers are deployed in Nagorno-Karabakh for a period of 5 years, with the automatic extension for the next 5 years. This, in fact, means that the peacekeepers are deployed in Nagorno-Karabakh indefinitely, until all issues related to the rights and security of Nagorno-Karabakh Armenians are addressed, and all security concerns of Nagorno-Karabakh Armenians are resolved,” Nikol Pashinyan said.
According to him, the Azerbaijani president is trying to create fictitious grounds to close the Lachin Corridor allegedly for the failure of Armenia to fulfill its commitments and to encircle the Armenians of Nagorno-Karabakh and to commit genocide and deprive them of their homeland.
“The Azerbaijani president refuses the proposal to build new communications, which Armenia presented in writing back in 2021. The president of Azerbaijan himself refutes the option to postpone indefinitely the issue of the status of Nagorno-Karabakh.
Why does Azerbaijan bring the process to a dead end every time? For the simple reason – to continue its aggressive genocide policy. As part of preparations for the genocide of Armenians of Nagorno-Karabakh, the Azerbaijani president accuses Armenia of having an army in Nagorno-Karabakh, while Armenia does not have an army there. There is a Nagorno-Karabakh Defense Army, which is a serious obstacle for Azerbaijan to bring to life its genocidal policy. During the meeting in Sochi, I presented the proposal of the NK authorities, that is, to create a demilitarized zone around NK with international guarantees, as a result of which NK may not need to have a Defense Army of such a scale. This offer is valid,” he said.
Nikol Pashinyan noted that a demilitarization proposal was also made for the Armenia-Azerbaijan border zone. It offered to withdraw the troops from the border reestablished in 1991, creating a 3-kilometer demilitarized zone on both sides of the border, that proposal still remains in force and the Armenian side conveyed its updated version to the Azerbaijani side a day before.
Summing up his speech, Nikol Pashinyan said that Armenia is faithful to all reached commitments and agreements.
“We will make every effort within our power to complete the delimitation of the Armenia-Azerbaijan borders as quickly as possible, to unblock all regional transport and economic links, and sign a peace treaty with Azerbaijan as soon as possible. We are truly committed to the peace agenda. But this agenda is not the annihilation of Armenians of Nagorno-Karabakh and Armenia. The peace agenda is the peaceful development of Armenia and the region, coexistence, and we will achieve our goal,” Pashinyan said.