Փաշինյան. Համաձայն ենք ԼՂ կարգավիճակի հարցը հետաձգելու Մոսկվայի առաջարկին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ Սոչիում տեղի ունեցած եռակողմ հանդիպմանը քայլ է կատարվել խաղաղության օրակարգի իրականացման ուղղությամբ:
«Դա շատ օգտակար ու կարեւոր հանդիպում էր: Շատ կարեւոր հարցեր են հնչել:  Հայաստանում այդ հանդիպումից առաջ որոշակի քննարկումներ էին ծավալվել, թե արդյ՞ոք մենք գնում ենք Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների ու ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման այն հնարավոր ամենաօպտիմալ տարբերակով, որն առկա է դաշտում: Կարծում եմ՝ Սոչիի հանդիպման կարեւորագույն նրբություններից մեկ այս հարցի պատասխանն էր:
Ռուսաստանցի գործընկերները հայտարարել են, որ ճիշտ մոտեցում կլինի այն, որ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը հետաձգվի անորոշ ժամանակով: Սա հիմնավորվում է նրանով, որ այս պահին օբյեկտիվորեն հնարավորություն չկա գտնել կարգավիճակ, որը փոխընդունելի կլինի: Հայաստանի կառավարության վարած քաղաքականությունը 100 տոկոսով համապատասխանում է այս տեսլականին»,- մանրամասնել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա տեղեկացրել է նաեւ, որ Հայաստանը եռակողմ հանդիպմանն առաջարկել է Լեռնային Ղարաբաղում ռուսաստանցի խաղաղապահների մանդատը երկարացնել.
«Տարբերակներ են՝ անորոշ ժամանակով, 20 տարով, 15 տարով, 5 տարով: Առաջարկն այս փուլում չընդունվեց, բայց պետք է արձանագրեմ որ, իմ ընկալմամբ, հարցը դարձավ օրակարգային:
Ակնհայտ է՝ ԼՂ հայության իրավունքների եւ անվտանգության երաշխավորման կարեւորագույն գործոնը խաղաղապահների ներկայությունն է, քանի դեռ չեն ստեղծվել հուսալի մեխանիզմներ եւ երաշխիքներ անվտանգության ու իրավունքների ապահովման համար»,- ասել է նա:

Pashinyan: We agree with Moscow’s proposal to postpone NK status issue - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said today that at the trilateral meeting in Sochi, a step towards the implementation of the peace agenda was taken.
“It was a very useful and important meeting. Very important issues were raised. Ahead of the meeting, some discussions were held in Armenia whether we are following the most optimal version of the settlement of Armenia-Azerbaijan relations and the Nagorno-Karabakh conflict that exists in the field. I think one of the most important nuances of the Sochi meeting was the answer to this question.
The Russian partners stated that the correct approach would be to postpone the issue of the status of Nagorno-Karabakh indefinitely. This is based on the fact that at the moment there is objectively no possibility to find a mutually acceptable status. The policy pursued by the Armenian government is 100 percent consistent with this vision,” Nikol Pashinyan said.
He also informed that during the meeting the Armenian side proposed to extend the mandate of Russian peacekeepers in Nagorno-Karabakh.
“The options are – for an indefinite period, for 20 years, for 15 years, for 5 years. The proposal was not accepted at this stage, but I must record that, in my opinion, the issue became an agenda item.
Obviously, the presence of peacekeepers is the most important factor in guaranteeing the rights and security of the Armenians of Nagorno-Karabakh, until reliable mechanisms and guarantees for security and rights are created,” he said.