Փաշինյան. Համաձայն ենք ԼՂ կարգավիճակի հարցը հետաձգելու Մոսկվայի առաջարկին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ Սոչիում տեղի ունեցած եռակողմ հանդիպմանը քայլ է կատարվել խաղաղության օրակարգի իրականացման ուղղությամբ:
«Դա շատ օգտակար ու կարեւոր հանդիպում էր: Շատ կարեւոր հարցեր են հնչել:  Հայաստանում այդ հանդիպումից առաջ որոշակի քննարկումներ էին ծավալվել, թե արդյ՞ոք մենք գնում ենք Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների ու ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման այն հնարավոր ամենաօպտիմալ տարբերակով, որն առկա է դաշտում: Կարծում եմ՝ Սոչիի հանդիպման կարեւորագույն նրբություններից մեկ այս հարցի պատասխանն էր:
Ռուսաստանցի գործընկերները հայտարարել են, որ ճիշտ մոտեցում կլինի այն, որ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը հետաձգվի անորոշ ժամանակով: Սա հիմնավորվում է նրանով, որ այս պահին օբյեկտիվորեն հնարավորություն չկա գտնել կարգավիճակ, որը փոխընդունելի կլինի: Հայաստանի կառավարության վարած քաղաքականությունը 100 տոկոսով համապատասխանում է այս տեսլականին»,- մանրամասնել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա տեղեկացրել է նաեւ, որ Հայաստանը եռակողմ հանդիպմանն առաջարկել է Լեռնային Ղարաբաղում ռուսաստանցի խաղաղապահների մանդատը երկարացնել.
«Տարբերակներ են՝ անորոշ ժամանակով, 20 տարով, 15 տարով, 5 տարով: Առաջարկն այս փուլում չընդունվեց, բայց պետք է արձանագրեմ որ, իմ ընկալմամբ, հարցը դարձավ օրակարգային:
Ակնհայտ է՝ ԼՂ հայության իրավունքների եւ անվտանգության երաշխավորման կարեւորագույն գործոնը խաղաղապահների ներկայությունն է, քանի դեռ չեն ստեղծվել հուսալի մեխանիզմներ եւ երաշխիքներ անվտանգության ու իրավունքների ապահովման համար»,- ասել է նա:

Пашинян: Мы согласны с предложением Москвы отложить вопрос статуса Карабаха - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что на трехсторонней встрече в Сочи был сделан шаг в направлении реализации мирной повестки.
«Это была очень полезная и важная встреча. Поднимались очень важные вопросы. Перед этой встречей в Армении развернулись дискуссии о том, идем ли мы к урегулированию армяно-азербайджанских отношений и нагорно-карабахской проблемы наиболее оптимальным путем. Думаю, одной из важнейших особенностей сочинской встречи стал ответ на этот вопрос.
Российские партнеры заявили, что правильным подходом было бы отложить вопрос статуса Нагорного Карабаха на неопределенный срок. Это аргументируется тем, что на данный момент объективно нет возможности найти статус, который будет приемлем для всех сторон. Политика правительствоам Армении соответствует этому видению на 100 процентов», - уточнил Никол Пашинян.
Он также сообщил, что на трехсторонней встрече Армения предложила продлить мандат российских миротворцев в Нагорном Карабахе.
«Есть варианты продлить мандат на неопределенный срок, на 20 лет, на 15 лет, на 5 лет. Предложение не было принято на данном этапе, но, на мой взгляд, этот вопрос стал пунктом повестки.
Очевидно, что пока не будут созданы надежные механизмы и гарантии безопасности и прав, важнейшим фактором обеспечения прав и безопасности армян Нагорного Карабаха является присутствие миротворцев»,- сказал он.