«Քննարկվում է ԼՂ կարգավորման համար ՀԱՊԿ դիտորդների տեղակայման հարցը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն այսօր ասել է, որ քննարկվում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման համար Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) դիտորդներին օգտագործելու հնարավորությունը։
Այս մասին, ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, նա հայտարարել է ԱՊՀ անդամ պետությունների անվտանգության մարմինների եւ հետախուզական ծառայությունների ղեկավարների հետախուզական գործունեության 18-րդ հանդիպման ժամանակ։
«Հայաստանի, Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների միջեւ պայմանավորվածությունների իրականացման նպաստավոր պայմաններ ստեղծելու համար այժմ քննարկվում է ՀԱՊԿ դիտորդների կիրառման հնարավորությունը, մասնավորապես՝ հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման, Երեւանի եւ Բաքվի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման համար, այդ թվում՝ համապատասխան համաձայնագրի ստորագրումը»,- ասել է ՌԴ ԱԳ նախարարը։

Deployment of CSTO observers for the Karabakh conflict settlement discussed - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Russian Foreign Minister Sergey Lavrov said today that the possibility of using the observers of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) for the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict is being discussed.
TASS reports that he stated about it during the 18th session of the Council of Heads of the CIS member countries’ security and intelligence agencies.
“In order to create favorable conditions for the implementation of agreements between the leaders of Armenia, Russia and Azerbaijan, the possibility of using CSTO observers is currently being discussed, in particular, for the demarcation of the Armenian-Azerbaijani border, for the regulation of relations between Yerevan and Baku, including the signing of the relevant agreement,” Russian foreign minister said.