Փաշինյանն ու Պուտինը քննարկել են ԼՂ շուրջ ստեղծված իրավիճակը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն այսօր կայացած հեռախոսազրույցի ժամանակ քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակը։
Կրեմլի մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ հայկական կողմի նախաձեռնությամբ կայացած հեռախոսազրույցի ընթացքում վերահաստատվել է Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների միջեւ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի եւ նոյեմբերի 26-ի եռակողմ պայմանավորվածությունների հետեւողական իրականացման կարեւորությունը։
Մամուլի հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ ընդգծվել է ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի դերը տարածաշրջանում կայունության ապահովման գործում։
Նիկոլ Փաշինյանն ու Վլադիմիր Պուտինն անդրադարձել են նաեւ Ռուսաստանի եւ Հայաստանի միջեւ ռազմավարական գործընկերության, դաշնակցային հարաբերությունների հետագա զարգացման որոշ արդիական հարցերի։

Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент России Владимир Путин сегодня в телефонной беседе обсудили ситуацию вокруг Нагорного Карабаха.
Пресс-служба Кремля сообщает, что в ходе телефонной беседы, инициированной армянской стороной, была подтверждена важность последовательной реализации трехсторонних договоренностей между лидерами России, Армении и Азербайджана от 9 ноября 2020 года, 11 января и 26 ноября 2021 года.
В сообщении пресс-службы говорится, что была подчеркнута роль российского миротворческого контингента в обеспечении стабильности в регионе.
Никол Пашинян и Владимир Путин коснулись также некоторых актуальных вопросов стратегического партнерства России и Армении, дальнейшего развития союзнических отношений.