«Ժառանգություն». Արգելվել է Րաֆֆի Հովհաննիսյանի մուտքը Արցախ - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ «Ժառանգություն» կուսակցությունն այսօր հայտարարություն է տարածել այն մասին, որ արգելվել է Րաֆֆի Հովհաննիսյանի մուտքը Արցախ:
«Երեկ երեկոյան Ստեփանակերտ՝ թոռան մկրտությանը մասնակցելու ճանապարհին, ռուսական խաղաղապահ զորախմբի զինծառայողների կողմից պաշտոնապես խոչընդոտվել է Հայաստանի առաջին արտգործնախարար եւ «Ժառանգություն» կուսակցության հիմնադիր Րաֆֆի Կ. Հովհաննիսյանի մուտքը Արցախի Հանրապետության տարածք։
Ցույց տալով նրան իրենց հրամանատարի հրամանը՝ ուղեկցող լուսանկարի հետ միասին, անցակետում գտնվող զինվորները մերժման որեւէ հոդաբաշխ պատճառ կամ հիմնավորում չբերեցին, բայց հաստատեցին, որ արգելանքը կարող է լինել պաշտոնական Երեւանի «ամենավերեւից»:
Արցախի Հանրապետության կառավարությունը՝ անտեղյակ եւ խիստ զարմացած նման որոշումից, երկար ժամանակ փորձում էր պարզաբանել, ապաեւ հարթել ապօրինությունը, սակայն՝ ապարդյուն։ Նրա ներկայացուցիչները չբացառեցին Բաքվի բռնապետության հնարավոր առնչությունն այս ամենաթողությանը։
«Ակնհայտորեն անիրավ հրահանգի հետեւում կանգնածի վախկոտությունը մեզ ցույց է տալիս այս ինքնակոչ իշխանազանցության համար պատասխանատուի ամենահավանական ուղղությունը. դա կարող է լինել միայն մեկ մարդ՝ ձախողված առաջնորդը, որը, հանուն իրական տարածաշրջանային խաղաղության եւ անվտանգության, պետք է հեռանա իր այլատյաց հարեւանի հետ մեկտեղ»,- ասաց Հովհաննիսյանը»։

«Наследие»: Раффи Ованнисяну запретили въезд в Арцах - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Партия «Наследие» заявила о том, что ее лидеру Раффи Ованнисяну запретили въезд в Арцах.
Приводим заявление партии:
«Вчера вечером российские миротворческие силы официально воспрепятствовали въезду  на территорию Республики Арцах первого министра иностранных дел Армении и основателя партии «Наследие» Раффи Ованнисяна, направляющегося на крещение внука в Степанакерт.
Показав ему приказ командира вместе с сопроводительной фотографией, военнослужащие, находяшиеся на пропускном пункте, не назвали внятной причины или обоснования отказа, но подтвердили, что запрет мог исходить с «самых верхов» в Ереване.
Правительство Республики Арцах, будучи сильно удивленым таким решением, долго пыталось прояснить ситуацию, а потом и урегулировать незаконные действия, но тщетно. Его представители не исключали возможной причастности к этой вседозволенности бакинской диктатуры.
«Трусость человека, стоящего за явно неправомерной директивой, указывает нам на наиболее вероятное лицо. Это может быть лишь один человек - несостоявшийся лидер, который ради реального регионального мира и безопасности должен уйти вместе со своим соседом-армяноненавистником»,- сказал Ованнисян.