Արցախի նախագահը խստացրել է տեղեկատվության տարածման պայմանները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հրամանագիր է ստորագրել, որով սահմանվել են ռազմական դրության իրավական ռեժիմի ընթացքում տեղեկությունների հրապարակման կամ տարածման կանոնները:
Հրամանագրում, մասնավորապես, ասվում է.
«Արցախի Հանրապետության տարածքում հայտարարված ռազմական դրության իրավական ռեժիմի ընթացքում, ելնելով պետական և հասարակական արտաքին և ներքին անվտանգության ապահովման անհրաժեշտությունից, ռազմական բնույթի տեղեկատվության, պետական անվտանգությանը վերաբերող ոչ ռազմական բնույթի տեղեկատվության, Արցախի Հանրապետության սահմանային իրավիճակին վերաբերող տեղեկատվության և հրապարակումների, մարտական տեխնիկայի, զինված ուժերի և այլ զորքերի վերաբերյալ հրապարակումների, տեղեկատվական նյութերի, հարցազրույցների, հաղորդումների և դրանց հետ անմիջականորեն առնչվող այլ տեղեկությունների (այսուհետ բոլորը միասին` հաղորդում) հրապարակային տարածումը, փոխանցումը, ներառյալ ինտերնետային կայքերում և սոցիալական ցանցերում դրանց հրապարակումների ձևով (այսուհետ՝ հրապարակում), կատարվում է բացառապես պետական մարմինների կողմից տրամադրված կամ հրապարակված պաշտոնական տեղեկատվության (այսուհետ` պաշտոնական տեղեկատվություն) հղումով՝ ամբողջությամբ արտացոլելով պաշտոնական տեղեկատվությունը (առանց խմբագրման)»:
Հրամանագրում նաեւ ասվում է, որ «պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների և պաշտոնատար անձանց` ռազմական դրության իրավական ռեժիմի և պետական անվտանգության ապահովմանն առնչվող գործողությունները (այդ թվում` ելույթները, հրապարակումները) առերևույթ կեղծված ներկայացվող և (կամ) հերքող հաղորդումների հրապարակումն արգելվում է»:
Արգելվում է նաեւ Արցախի Հանրապետության պաշտպանունակության ու անվտանգության դեմ ուղղված քարոզչությունը:
«Հաղորդումների հետ կապված պաշտոնական հայտարարություններով­ հանդես են գալիս Արցախի Հանրապետության Նախագահը, Արցախի Հանրապետության համապատասխան ոլորտի պետական լիազորված մարմինները, իսկ այլ անձինք` Արցախի Հանրապետության Նախագահի հանձնարարությամբ», - նշվում է հրամանագրում:

Yerevan /Mediamax/. President of the Artsakh Republic Arayik Harutyunyan signed a decree on establishing rules for publishing or disseminating information during the legal regime of martial law declared in the territory of the Artsakh Republic.
The decree particularly reads:
“During the legal regime of martial law declared in the territory of the Artsakh Republic, proceeding from the necessity to ensure state and public security of external and internal nature, any military information, non-military information related to state security, information and publications on the border situation of the Artsakh Republic, publication and transmission of information materials, interviews, reports, other information on military equipment, republic's Armed Forces and other troops, as well as any information directly related to them, (hereinafter all together referred to as reports), including on websites, social networks (hereinafter referred to as publications), should be done exclusively with reference to official information provided or published by state bodies (hereinafter referred to as official information), fully reflecting the official information (without editing).
The decree also says that the publication of reports deliberately misleading and (or) controverting the actions (including speeches, reports) of the state and local self-government bodies and officials, relating to ensuring the legal regime of martial law and state security, is prohibited.
Propaganda against the defense capacity and security of the Artsakh Republic is also prohibited.
“Official statements related to the reports are made by the President of the Artsakh Republic, state authorized bodies of the relevant sphere of the Artsakh Republic, and other persons at the instruction of the President of the Artsakh Republic,” the decree says.