Արարատ Միրզոյանը քննարկել է Արցախի խնդիրը ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Բրյուսելում հանդիպում է ունեցել ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Միրչա Ջոանայի հետ։
Ըստ ԱԳՆ հաղորդագրության, մարտի 17-ին կայացած հանդիպմանը Արարատ Միրզոյանը գոհունակություն է հայտնել ՆԱՏՕ-հետ գոյություն ունեցող քաղաքական երկխոսության կապակցությամբ:
Անդրադարձ է կատարվել հայկական խաղաղապահ ստորաբաժանումների` միջազգային խաղաղապահ առաքելություններին ունեցած մասնակցությանը եւ միջազգային անվտանգության ու կայունության ամրապնդման գործում Հայաստանի ներդրմանը:
Քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգությանը վերաբերող հարցեր: Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստան-Ադրբեջան սահմանագոտում եւ Լեռնային Ղարաբաղում առկա իրավիճակը, Ադրբեջանի կողմից հրադադարի խախտման դեպքերը եւ Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամ ստեղծելուն ուղղված գործողությունները, քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ հոգեբանական ճնշումների գործադրման փաստերը։
Արարատ Միրզոյանը եւ Միրչա Ջոանան նաեւ մտքեր են փոխանակել Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի շուրջ։
Արարատ Միրզոյանը Հյուսիսատլանտյան խորհրդում հանդես է եկել ելույթով, որտեղ անդրադարձել է անցած 30 տարիների ընթացքում Հայաստան-ՆԱՏՕ համագործակցությանը, 2020թ․ Արցախի դեմ Ադրբեջանի իրականացրած ագրեսիայի հետեւանքներին, հրատապ լուծում պահանջող հումանիտար խնդիրներին, մասնավորապես՝ Ադրբեջանում ապօրինի պահվող հայ ռազմագերիների եւ Լեռնային Ղարաբաղ միջազգային կազմակերպությունների մուտքի հարցերին, ինչպես նաեւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հեռանակարներին ու հնարավորություններին եւ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության պայմանագրի շուրջ առանց նախապայմանների բանակցություններին:

Арарат Мирзоян обсудил арцахскую проблему в штаб-квартире НАТО - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился в Брюсселе с заместителем генерального секретаря НАТО Мирчей Джоанэ.
По сообщению МИД, на встрече, состоявшейся 17 марта, Арарат Мирзоян выразил удовлетворение в связи с существующим политическим диалогом с НАТО.
Были затронуты вопросы участия армянских миротворческих подразделений в международных миротворческих миссиях и вклада Армении в укрепление международной безопасности и стабильности.
Обсуждались вопросы, касающиеся региональной безопасности. Арарат Мирзоян представил ситуацию на армяно-азербайджанской границе, текущую ситуацию в Нагорном Карабахе, нарушения Азербайджаном режима прекращения огня и действия, направленные на создание гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе, факты оказания психологического давления на гражданское население.
Арарат Мирзоян и Мирча Джоанэ обменялись мнениями о процессе нормализации отношений между Арменией и Турцией.
Арарат Мирзоян выступил с речью в Североатлантическом Совете, в котором коснулся сотрудничества Армения-НАТО за последние 30 лет, последствий агрессии Азербайджана против Арцаха, гуманитарных вопросов требующих безотлагательного решения, в частности, вопросов незаконно удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных и доступа международных организаций в Нагорный Карабах, перспектив и возможностей мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта, а также переговоров о мирном соглашении между Арменией и Азербайджаном без предварительных условий.