Արարատ Միրզոյանը քննարկել է Արցախի խնդիրը ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Բրյուսելում հանդիպում է ունեցել ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Միրչա Ջոանայի հետ։
Ըստ ԱԳՆ հաղորդագրության, մարտի 17-ին կայացած հանդիպմանը Արարատ Միրզոյանը գոհունակություն է հայտնել ՆԱՏՕ-հետ գոյություն ունեցող քաղաքական երկխոսության կապակցությամբ:
Անդրադարձ է կատարվել հայկական խաղաղապահ ստորաբաժանումների` միջազգային խաղաղապահ առաքելություններին ունեցած մասնակցությանը եւ միջազգային անվտանգության ու կայունության ամրապնդման գործում Հայաստանի ներդրմանը:
Քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգությանը վերաբերող հարցեր: Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստան-Ադրբեջան սահմանագոտում եւ Լեռնային Ղարաբաղում առկա իրավիճակը, Ադրբեջանի կողմից հրադադարի խախտման դեպքերը եւ Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամ ստեղծելուն ուղղված գործողությունները, քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ հոգեբանական ճնշումների գործադրման փաստերը։
Արարատ Միրզոյանը եւ Միրչա Ջոանան նաեւ մտքեր են փոխանակել Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի շուրջ։
Արարատ Միրզոյանը Հյուսիսատլանտյան խորհրդում հանդես է եկել ելույթով, որտեղ անդրադարձել է անցած 30 տարիների ընթացքում Հայաստան-ՆԱՏՕ համագործակցությանը, 2020թ․ Արցախի դեմ Ադրբեջանի իրականացրած ագրեսիայի հետեւանքներին, հրատապ լուծում պահանջող հումանիտար խնդիրներին, մասնավորապես՝ Ադրբեջանում ապօրինի պահվող հայ ռազմագերիների եւ Լեռնային Ղարաբաղ միջազգային կազմակերպությունների մուտքի հարցերին, ինչպես նաեւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հեռանակարներին ու հնարավորություններին եւ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության պայմանագրի շուրջ առանց նախապայմանների բանակցություններին:

Yerevan /Mediamax/. The Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan had a meeting with the Deputy Secretary General of NATO Mircea Geoană.
Armenia’s Ministry of Foreign Affairs said that during the March 17 meeting Ararat Mirzoyan commended the existing political dialogue with NATO.
The participation of Armenian peacekeeping units in international peacekeeping missions and Armenia's contribution to strengthening international security and stability was also touched upon.
The interlocutors discussed regional security issues. Ararat Mirzoyan presented the situation on the Armenia-Azerbaijan border and in Nagorno-Karabakh, the ceasefire violations by Azerbaijan, the actions aimed at creating a humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh, the facts of exerting psychological pressure against the civilian population.
Ararat Mirzoyan and Mircea Geoană exchanged views on the process of normalization of relations between Armenia and Turkey as well.
Ararat Mirzoyan delivered remarks at the North Atlantic Council, where he touched upon the Armenia-NATO cooperation over the past 30 years, the consequences of Azerbaijan’s aggression against Artsakh in 2020, the humanitarian issues requiring urgent solution, particularly, the issue of Armenian prisoners of war illegally held in Azerbaijan, the access of international organizations to Nagorno-Karabakh, the prospects and opportunities for a peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict under the mandate of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship and the negotiations on a peace treaty without preconditions between Armenia and Azerbaijan, as well as a number of international and regional security issues.