ՌԴ ԱԳՆ. «ՄԽ համանախագահների ձեւաչափը պետք է առաջատար դեր ունենա» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Մոսկվան վստահ է, որ «ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ձեւաչափը պետք է շարունակի առաջատար դեր ունենալ ճգնաժամի հետեւանքները հաղթահարելու եւ քաղաքական եւ դիվանագիտական միջոցներով հակամարտության տեւական եւ երկարաժամկետ կարգավորման ուղիներ որոնելու հարցում»:
«Հենց համանախագահների եռյակի մշակած կարգավորման հիմնական սկզբունքներն են հիմք հանդիսացել Ռուսաստանի, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ղեկավարների 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարության համար», - ասել է ՌԴ փոխարտգործնախարար Անդրեյ Ռուդենկոն «Մոսկվա-Բաքու» գործակալությունը տված հարցազրույցում, որի տեքստը հրապարակվել է Ռուսաստանի ԱԳՆ կայքում:
Դիվանագետը նշել է, որ «Ադրբեջանը և Հայաստանը գտնվում են փոխզիջման անհրաժեշտ մակարդակի հաստատման եւ երկկողմ հարաբերությունների կարգավորման դժվարին ճանապարհի սկզբում»:
«Տնտեսական կապերի եւ տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը ձեռնտու է բոլոր կողմերին: Հարավային Կովկասը տառապել էլ երկար ժամանակ եւ շարունակում է տառապել փոխադարձ շրջափակումներից եւ նորմալ համագործակցություն հաստատելու անհանրինությունից: Այսօր կան նշաններ, որ մենք գնում ենք ճիշտ ուղղությամբ: Տրանսպորտային միջանցքները եւ տնտեսական հաղորդակցությունները պետք է բացվեն եւ զարգանան բոլոր ազիմուտներով ՝ տարածաշրջանի երկրները «կապելով» մեկ տարածաշրջանային ցանցի մեջ:
Այս առումով մենք դրական ենք գնահատում Ռուսաստանի, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի փոխվարչապետների համանախագահությամբ Եռակողմ աշխատանքային խմբի գործունեության առաջին արդյունքները: Այս մեխանիզմի շրջանակներում դիտարկվում եւ վերլուծվում են բոլոր հնարավոր փոխադրման ուղիները: Սա շատ բարդ եւ ամբողջական գործընթաց է, որում ներգրավված են երեք երկրների մի շարք գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ: Կարեւոր է այդպիսի որոշումներ կայացնել, որոնք թույլ կտան պահպանելով շահերի հավասարակշռությունը եւ աստիճանաբար ամրապնդելով փոխվստահությունը՝ վերացնել ապրանքների եւ մարդկանց ազատ տեղաշարժը խոչընդոտող ճանապարհները Ադրբեջանի եւ Հայաստանի տարածքների միջով», - ասել է Անդրեյ Ռուդենկոն:

Москва: «Формат сопредседателей МГ ОБСЕ должен играть ведущую роль» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. В Москве уверены, что «формат сопредседателей Минской группы ОБСЕ должен и дальше играть ведущую роль в преодолении последствий кризиса, поиске путей прочного и долгосрочного урегулирования конфликта политико-дипломатическим путем».
«Именно выработанные «тройкой» сопредседателей базовые принципы урегулирования легли в основу Заявления лидеров России, Азербайджана и Армении от 9 ноября 2020 года», - сказал замминистра иностранных дел России Андрей Руденко в интервью агентству «Москва-Баку», текст которого опубликован на сайте МИД России.
Дипломат отметил, что «Азербайджан и Армения находятся лишь в начале непростого пути к установлению необходимого уровня взаимного доверия, нормализации двусторонних отношений».
«Разблокирование экономических связей и транспортных коммуникаций выгодно всем сторонам. Южный Кавказ долгое время страдал – да и сейчас страдает – от взаимных блокад, невозможности наладить нормальное сотрудничество. Сегодня есть признаки того, что мы движемся в правильном направлении. Транспортные коридоры и экономические коммуникации должны открываться и развиваться по всем азимутам, «завязывая» страны региона в единую региональную сеть.
В этой связи положительно оцениваем первые результаты деятельности Трехсторонней рабочей группы под сопредседательством вице-премьеров России, Азербайджана, Армении. В рамках данного механизма рассматриваются и анализируются все возможные маршруты перевозок. Это очень непростой и комплексный процесс, в котором участвуют представители ряда ведомств из трех стран. Важно выйти на такие решения, которые позволят при соблюдении баланса интересов и постепенном укреплении взаимного доверия устранить препятствия для свободного движения грузов и людей по территориям Азербайджана и Армении», - сказал Андрей Руденко.