Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանցի սակրավորները Ստեփանակերտում «հայտնաբերել են հսկայական քանակությամբ М-85 «Колокольчик» տեսակի չպայթած կասետային զինամթերք»:
Այս մասին «Ռոսիյսկայա գազետա»-ին տված հարցազրույցում պատմել է ՌԴ Զինված ուժերի ինժեներական զորքերի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Յուրի Ստավիցկին:
Միջազգային օրենսդրությունն արգելում է խիտ բնակեցված տարածքներում կասետային զինամթերքի օգտագործումը:
«Մեր սակրավորները հայտնաբերում են հսկայական քանակությամբ լքված եւ չպայթած զինամթերք շփման գծում: Ականազերծվել են դեպի հայկական և ադրբեջանական զորքերի մարտական դիրքեր տանող ճանապարհները: Լաչինի միջանցքի երկայնքով, մի շարք կամուրջների վրա եւս հայտնաբերվել էր պայթեցման պատրաստ զինամթերք, որը հաջողությամբ չեզոքացվել է մեր սակրավորների կողմից»,- ասել է գեներալ Ստավիցկին:
Նա հայտնել է նաեւ, որ «մենք հանդիպում ենք անօդաչու թռչող սարքերի մնացորդների, որոնց վրա կա սպառազինություն»:

Российские саперы нашли в Степанакерте много запрещенных боеприпасов - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Российскими саперами в Степанакерте «найдено особенно много неразорвавшихся кассетных боеприпасов М-85 «Колокольчик»».
Об этом в интервью «Российской газете» рассказал начальник инженерных войск Вооруженных сил России, генерал-лейтенант Юрий Ставицкий.
Международное право запрещает использовать кассетные боеприпасы в густонаселенных районах.
«Наши саперы обнаруживают огромное количество брошенных боеприпасов, неразорвавшихся снарядов на линии соприкосновения. Были заминированы многие подходы к боевым позициям армянских и азербайджанских войск. На протяжении Лачинского коридора на ряде автомобильных мостов были обнаружены готовые к подрыву заряды, которые нашими саперами успешно обезврежены», - сказал генерал Ставицкий.
Он также сообщил, что «попадаются остатки ударных беспилотных летательных аппаратов с размещенными на них боеприпасами».