Պուտինն ու Մերկելը մանրամասն քննարկել են Ղարաբաղի թեման - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը եւ Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը այսօր հեռախոսազրույցում մանրամասն քննարկել են իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ:
«Վլադիմիր Պուտինը տեղեկացրել է ռազմական գործողությունները դադարեցնելու ուղղությամբ ձեռնարկված միջնորդական ջանքերի, ինչպես նաեւ շփման գծի եւ Լաչինի միջանցքի երկայնքով Բաքվի եւ Երեւանի խնդրանքով տեղակայված ռուս խաղաղապահների գործունեության մասին: Ընդգծվել է, որ Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի նախագահների եւ Հայաստանի վարչապետի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության մեջ ամրագրված պայմանավորվածությունների հետեւողական իրականացումը նպաստում է տարածաշրջանում իրավիճակի ընդհանուր կայունացմանը:
Շեշտվել է բախումներից տուժած բնակչության հրատապ խնդիրների լուծման կարեւորությունը:
Այս կապակցությամբ նշվել է Ռուսաստանի կողմից ստեղծված Մարդասիրական արձագանքման կենտրոնի աշխատանքներում միջազգային մասնագիտացված կառույցների ներգրավման անհրաժեշտությունը: Կողմերը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում հետագա համագործակցության պատրաստակամություն են հայտնել», - ասված է Կրեմլի մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ:

Путин и Меркель подробно обсудили тему Карабаха - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент России Владимир Путин и канцлер Германии Ангела Меркель сегодня в телефонном разговоре подробно обсудили ситуацию вокруг Нагорного Карабаха.
«Владимир Путин информировал о предпринятых посреднических усилиях с целью прекращения военных действий, а также о деятельности российских миротворцев, развернутых по просьбе Баку и Еревана вдоль линии соприкосновения и Лачинского коридора. Подчеркнуто, что последовательная реализация договорённостей, зафиксированных в заявлении президентов Азербайджана и России и премьер-министра Армении от 9 ноября, способствует общей стабилизации обстановки в регионе.
Акцентирована важность решения насущных проблем населения, пострадавшего от боестолкновений.
В этой связи отмечена необходимость подключения специализированных международных структур к работе, которой занимается созданный Россией Центр гуманитарного реагирования. Выражена обоюдная готовность к дальнейшему сотрудничеству в рамках Минской группы ОБСЕ», - говорится в сообщении пресс-службы Кремля.