Երեւան: Մեդիամաքս: Արտաքին հարաբերությունների եվրոպական խորհրդի «Մեծ Եվրոպա» ծրագրի տնօրեն Նիկու Պոպեսկուն կարծում է, որ «Լեռնային Ղարաբաղն այժմ ավելի նման կլինի Աբխազիային եւ Հարավային Օսիային՝ մինչեւ 2008 թվականը»:
Այս մասին 2019թ. հունիսից նոյեմբեր Մոլդովայի արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնը զբաղեցրած Պոպեսկուն գրում է Politico հանդեսում հրապարակված «Ռուսաստանի հաղթանակը Լեռնային Ղարաբաղում ԵՄ-ի պարտությունն է» հոդվածում:
«Վրաստանից բաժանված այս երկու հանրապետությունները երկար ժամանակ աշխարհաքաղաքականորեն հարմար հակամարտային գոտիներ էին, որոնց շնորհիվ Ռուսաստանը կարող էր բարձրացնել կամ նվազեցնել լարման աստիճանը` Վրաստանի ներքին քաղաքականության եւ անվտանգային իրավիճակի վրա ազդելու համար», - նշում է հեղինակը:
«Կարող է թվալ, որ Ադրբեջանը հաղթեց, իսկ Հայաստանը՝ պարտություն կրեց, բայց իրավիճակն այդքան էլ պարզունակ չէ: Բաքվի համար սա ոչ այնքան հաղթանակ է, որքան սատանայի հետ գործարք: Ադրբեջանը իր վերահսկողության տակ է ստացել Լեռնային Ղարաբաղին հարակից 7 շրջանները եւ կկարողանա պահպանել նվաճած տարածքներն անկլավում: Բայց նա ստիպված կլինի համակերպվել իր ապագա արտաքին քաղաքականության եւ անվտանգության համակարգի հարցերում սահմանափակումների հետ:
Հաշվի առնելով տարածաշրջանում ռուսական ռազմական ներկայությունը եւ ՌԴ հատուկ ծառայությունների անձնակազմի առկայությունը, որը Ադրբեջանին ապահովելու է կապը Նախիջեւանի հետ, Մոսկվան հանկարծ շատ ավելի մեծ լծակներ է ստանում երկրի անվտանգության ապահովման գործում:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանին, ապա այն փաստացի վերահսկողություն է պահպանում Լեռնային Ղարաբաղի տարածքի մի մասի վրա, եւ այս տարածաշրջանում ռուս խաղաղապահների տեղակայման շնորհիվ ապագա հակամարտությունների դեպքում երկիրը դառնում է պակաս խոցելի:
Սակայն Հայաստանը հայտնվել է շատ ավելի բարդ իրավիճակում, քանի որ նրա առանց այն էլ մեծ կախվածությունը Մոսկվայից կտրուկ աճել է, իսկ Լեռնային Ղարաբաղի այն շրջանները, որոնք մնում են Հայաստանի վերահսկողության տակ, այժմ անհնար կլինի պաշտպանել առանց Ռուսաստանի օգնության: Չի բացառվում, որ Ռուսաստանն էլ ավելի համառորեն դրդի Հայաստանին ցավոտ զիջումների ներքին կամ արտաքին քաղաքականության հարցերում», - գրում է Նիկու Պոպեսկուն:

Opinion: NK “will look more like Abkhazia and South Ossetia before 2008”
Yerevan /Mediamax. Director of the Wider Europe program at the European Council of Foreign Relations Nicu Popescu believes that "Nagorno-Karabakh will now look more like Georgia’s secessionist regions of Abkhazia and South Ossetia before 2008.”
Popescu, who served as Moldova’s Foreign Minister in June-November 2019, writes so in the article “Russia’s win in Nagorno-Karabakh is EU’s loss” in Politico.
“Georgia’s two separatist regions have long been geopolitically convenient conflict zones that allowed Russia to raise or lower the security temperature to influence domestic politics and the security situation in Georgia,” he writes.
“But if Azerbaijan might seem the victor and Armenia the loser, the situation is more complicated for both. For Baku, this is more of a Faustian bargain than a victory. Azerbaijan acquired seven territories around Nagorno-Karabakh, previously occupied by Armenia, and will get to keep the territorial gains it made in the enclave, but will have to accept constraints on its future foreign policy and security.
With Russian military presence on what is internationally recognized as Azerbaijan’s territory, and Russian security personnel ensuring Azerbaijani access to its exclave in Nakhchivan, Moscow suddenly acquires much more security leverage in the country.
Armenia, meanwhile, retains de facto control of part of Nagorno-Karabakh, and the deployment of Russian peacekeepers on the ground makes the country less vulnerable to future conflagrations.
As a result, however, Armenia finds itself in the much more difficult situation of having dramatically increased its already high dependence on Moscow, with what remains of Armenian-controlled Nagorno-Karabakh now indefensible without Russia. Yerevan now faces the possibility that Russia will push it even harder into making painful concessions in domestic or foreign policy,” writes Popescu.