Երեւան: Մեդիամաքս: Արտաքին հարաբերությունների եվրոպական խորհրդի «Մեծ Եվրոպա» ծրագրի տնօրեն Նիկու Պոպեսկուն կարծում է, որ «Լեռնային Ղարաբաղն այժմ ավելի նման կլինի Աբխազիային եւ Հարավային Օսիային՝ մինչեւ 2008 թվականը»:
Այս մասին 2019թ. հունիսից նոյեմբեր Մոլդովայի արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնը զբաղեցրած Պոպեսկուն գրում է Politico հանդեսում հրապարակված «Ռուսաստանի հաղթանակը Լեռնային Ղարաբաղում ԵՄ-ի պարտությունն է» հոդվածում:
«Վրաստանից բաժանված այս երկու հանրապետությունները երկար ժամանակ աշխարհաքաղաքականորեն հարմար հակամարտային գոտիներ էին, որոնց շնորհիվ Ռուսաստանը կարող էր բարձրացնել կամ նվազեցնել լարման աստիճանը` Վրաստանի ներքին քաղաքականության եւ անվտանգային իրավիճակի վրա ազդելու համար», - նշում է հեղինակը:
«Կարող է թվալ, որ Ադրբեջանը հաղթեց, իսկ Հայաստանը՝ պարտություն կրեց, բայց իրավիճակն այդքան էլ պարզունակ չէ: Բաքվի համար սա ոչ այնքան հաղթանակ է, որքան սատանայի հետ գործարք: Ադրբեջանը իր վերահսկողության տակ է ստացել Լեռնային Ղարաբաղին հարակից 7 շրջանները եւ կկարողանա պահպանել նվաճած տարածքներն անկլավում: Բայց նա ստիպված կլինի համակերպվել իր ապագա արտաքին քաղաքականության եւ անվտանգության համակարգի հարցերում սահմանափակումների հետ:
Հաշվի առնելով տարածաշրջանում ռուսական ռազմական ներկայությունը եւ ՌԴ հատուկ ծառայությունների անձնակազմի առկայությունը, որը Ադրբեջանին ապահովելու է կապը Նախիջեւանի հետ, Մոսկվան հանկարծ շատ ավելի մեծ լծակներ է ստանում երկրի անվտանգության ապահովման գործում:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանին, ապա այն փաստացի վերահսկողություն է պահպանում Լեռնային Ղարաբաղի տարածքի մի մասի վրա, եւ այս տարածաշրջանում ռուս խաղաղապահների տեղակայման շնորհիվ ապագա հակամարտությունների դեպքում երկիրը դառնում է պակաս խոցելի:
Սակայն Հայաստանը հայտնվել է շատ ավելի բարդ իրավիճակում, քանի որ նրա առանց այն էլ մեծ կախվածությունը Մոսկվայից կտրուկ աճել է, իսկ Լեռնային Ղարաբաղի այն շրջանները, որոնք մնում են Հայաստանի վերահսկողության տակ, այժմ անհնար կլինի պաշտպանել առանց Ռուսաստանի օգնության: Չի բացառվում, որ Ռուսաստանն էլ ավելի համառորեն դրդի Հայաստանին ցավոտ զիջումների ներքին կամ արտաքին քաղաքականության հարցերում», - գրում է Նիկու Պոպեսկուն:

«Карабах будет больше похож на Абхазию и Южную Осетию до 2008 года»
Ереван /Медиамакс/. Директор программы «Большая Европа» в Европейском совете по международным отношениям Нику Попеску считает, что «Нагорный Карабах теперь будет больше похож на Абхазию и Южную Осетию до 2008 года».
Попеску, занимавший с июня по ноябрь 2019 года пост министра иностранных дел Молдовы, пишет об этом в статье «Победа России в Нагорном Карабахе - это поражение ЕС» в Politico.
«Эти две отделившиеся от Грузии республики долгое время были геополитически удобными конфликтными зонами, благодаря которым Россия могла повышать или понижать градус напряженности, чтобы оказывать влияние на внутреннюю политику и обстановку в сфере безопасности в Грузии», - отмечает автор.
«Может показаться, что Азербайджан победил, а Армения потерпела поражение, но для обеих сторон ситуация не так проста. Для Баку это не столько победа, сколько сделка с дьяволом. Азербайджан получил под свой контроль семь районов, расположенных вокруг Нагорного Карабаха, ранее оккупированных Арменией, и получит возможность сохранить завоеванные территории в анклаве. Но должен будет смириться с ограничениями в вопросах своей будущей внешней политики и системы безопасности.
С учетом российского военного присутствия в регионе и присутствия сотрудников российских служб безопасности, обеспечивающих Азербайджану доступ в Нахичевань, Москва внезапно приобретает гораздо больше рычагов в сфере обеспечения безопасности в стране.
Что касается Армении, она сохраняет де-факто контроль над частью территории Нагорного Карабаха, а благодаря размещению в этом регионе российских миротворцев эта страна станет менее уязвимой в случае возникновения конфликтов в будущем.
Но в итоге Армения оказалась в гораздо более сложной ситуации, поскольку ее и без того большая зависимость от Москвы резко повысилась, а оставшиеся под контролем Армении районы Нагорного Карабаха теперь будет невозможно защитить без помощи России. Не исключена вероятность того, что Россия еще настойчивее будет подталкивать Армению к болезненным уступкам во внутренней или внешней политике», - пишет Нику Попеску.