Պեսկով. Խաղաղապահների գործառույթները դեռ պետք է հստակեցվեն - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովն այսօր ասել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների գործառույթները դեռ պետք է հստակեցվեն:
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, Պեսկովն ասել է.
«Գործառույթները դեռ պետք է հստակեցվեն, քանի որ դրանք չէին կոնկրետացվել համատեղ հայտարարության մեջ»:
Նա հավելել է, որ խոսք չի գնացել տարածաշրջանում ռուս խաղաղապահների կողմից մշակութային ու կրոնական վայրերի պահպանության մասին: «Եվ ես չեմ կարող ասել, արդյո՞ք դա կդառնա նրանց պարտականությունների մաս, թե ոչ», - ասել է Պեսկովը:
Պուտինի խոսնակը նաեւ ասել է, որ Թուրքիայի հայտարարությունը Ղարաբաղում դիտորդական կենտրոն տեղակայելու մասին հակասում է Կրեմլի տեսակետին:
«Դա չի համապատասխանում մեր ընկալմանը», - ասել է նա: Պեսկովը հստակեցրել է, որ կենտրոնը պետք է տեղակայվի «բուն Ադրբեջանի տարածքում»:
Նոյեմբերի 10-ին Պեսկովն ասել է, որ Ադրբեջանի տարածքում մոնիտորինգի կենտրոնի ստեղծումը նշված չէ Ադրբեջանի, Հայաստանի և Ռուսաստանի ղեկավարների համատեղ հայտարարության մեջ, եւ դա «առանձին համաձայնության առարկա է»: Պատասխանելով այն հարցին, թե ի՞նչ տարածքն է հիշատակվում կենտրոնի հնարավոր ստեղծման հետ կապված, նա շեշտել էր, որ «դա Ղարաբաղը չէ»: ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղարի խոսքով, Լեռնային Ղարաբաղում թուրք խաղաղապահների ներկայություն նախատեսված չէ: Նման հայտարարությամբ հանդես էր եկել նաև Ռուսաստանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Մարիա Զախարովան:

Песков: функции миротворцев в Карабахе предстоит уточнить - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков сказал сегодня, что функции российских миротворцев в Нагорном Карабахе еще предстоит уточнить.
Как сообщает ТАСС, Песков сказал:
«Функции предстоит еще уточнить, потому что они не были конкретизированы в совместном заявлении».
Он добавил, что каких-либо разговоров о том, чтобы миротворцы из России охраняли культурные и религиозные объекты в регионе, не было. «И я не могу сказать, это войдет в их обязанности или не войдет», - сказал Песков.
Пресс-секретарь Путина также сказал, что заявление Турции о размещении мониторингового центра в Карабахе расходится с представлением Кремля.
«Это не соответствует нашему пониманию», - сказал он. Песков уточнил, что центр должен быть размещен на «исконной территории Азербайджана».
10 ноября Песков заявил, что создание на территории Азербайджана центра мониторинга не прописано в совместном заявлении лидеров Азербайджана, Армении и России, а «является предметом отдельной договоренности». Отвечая на вопрос, какая именно территория упоминается в связи с возможным созданием центра, он подчеркнул, что «это не Карабах». По словам пресс-секретаря президента РФ, присутствие турецких миротворцев Нагорном Карабахе не предусмотрено. С аналогичным заявлением выступила пресс-секретарь МИД России Мария Захарова.