Լը Դրիանը խոսել է Արցախում Թուրքիայի «ագրեսիվ գործողությունների» մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Եթե Անկարան չփոխի իր քաղաքականությունը, Ֆրանսիան ձգտելու է Թուրքիայի դեմ Եվրամիության պատժամիջոցների սահմանմանը:
Ինչպես հաղորդում է Կոմերսանտը, ելույթ ունենալով Europe 1 ռադիոկայանի եթերում, Ֆրանսիայի արտգործնախարար Ժան-Իվ Լը Դրիանն ասել է, որ առաջիկա օրերին Փարիզը մտադիր է քննարկել կոնկրետ գործողությունները ԵՄ այլ անդամների հետ:
Նա հիշեցրել է Թուրքիայի «ագրեսիվ գործողությունների» մասին եվրոպական սահմանների հարեւանությամբ` Լիբիայում, Միջերկրական ծովի արեւելյան մասում, Լեռնային Ղարաբաղում եւ Հյուսիսային Իրաքում:
Նախարարի խոսքով ՝ Թուրքիայի ղեկավարության գործողությունները դուր չեն գալիս ամբողջ Եվրամիությանը. «Դա վերաբերում է ոչ միայն Ֆրանսիային, այդ հարցում առկա է լիակատար եվրոպական համերաշխություն»:
Նախորդ օրը, ելույթ ունենալով Ֆրանսիայի Սենատում, Ժան-Իվ Լը Դրիանն ասել էր.
«Մենք Անկարայի հետ լուրջ տարաձայնությունների երկար ցուցակ ունենք, բայց վերջին շաբաթներին մենք տեղափոխվել ենք հարաբերությունների անընդունելի մակարդակ: Վիրավորանքները, զրպարտությունները, Ֆրանսիայի եւ Եվրոպայի դեմ ատելության արշավ հրահրելու ցանկությունը բոլորովին այլ բնույթ ունեն: Դրանք սպառնալիքներ են: Ուստի մենք ակնկալում ենք, որ Թուրքիայի նախագահը անհապաղ վերջ կդնի այս պահվածքին»:

Париж заявил об «агрессивных действиях» Турции в Карабахе - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Если Анкара не изменит свою политику, Франция будет добиваться введения против Турции санкций Европейского союза.
Как сообщает Коммерсантъ, выступая в эфире радиостанции Europe 1, министр иностранных дел Франции Жан-Ив Ле Дриан заявил, что в ближайшие дни Париж намерен согласовать конкретные действия с другими членами ЕС.
Он напомнил об «агрессивных действиях» Турции вблизи европейских границ - в Ливии, Восточном Средиземноморье, Нагорном Карабахе и на севере Ирака.
По словам министра, действия турецкого руководства не нравятся всему Европейскому союзу: «Это касается не только Франции, по этому вопросу существует полная европейская солидарность».
Накануне, выступая в Сенате, Жан-Ив Ле Дриан заявил:
«У нас длинный список серьезных разногласий с Анкарой, но в последние недели мы перешли на неприемлемый уровень отношений. Оскорбления, клевета, желание разжечь кампанию ненависти против Франции и Европы носят совершенно иной характер. Это угрозы. Поэтому мы ждем, что президент Турции немедленно положит конец такому поведению».