Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանն այսօր ասել է, որ «այսօրվա իրավիճակն առավել ընդգծում է այն պարզ ճշմարտությունը, որ Արցախը ապագա չունի Ադրբեջանի կազմում»:
«Արցախն առանց հայերի չի լինելու։ Սա առավել ընդգծված է այսօր։ Չեմ կարծում, որ կա հայ, որը կարող է համակերպվել այն մտքի հետ, որ մեր 150 հազար հայրենակիցները կարող են վտանգի ենթարկվել։ Մեր ամբողջ համազգային ռեսուրսն ուղղված է այդ վտանգի դեմ», - այսօր Ազգային Ժողովում ասել է նախարարը:
Նախարարը նշել է, որ Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը մնացել է կայուն եւ հետեւողական:
«Մենք աշխարհում բարեկամների պակաս չունենք, համագործակցում ենք տարբեր հարթակներում, տարբեր ուղղություններով: Շատ հստակ է մեր արտաքին քաղաքականության գերակայությունների ձեւավորման տրամաբանությունը»,- հավելել է Զոհրաբ Մնացականյանը:
«ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ մեր գործընկերների հետ միասին շարունակելու ենք աշխատել, որպեսզի կարողանանք անհրաժեշտ արդյունքների հասնել՝ տարածաշրջանում կայունությունը եւ խաղաղությունը վերականգնելու համար», - նշել է ԱԳՆ ղեկավարը:

Мнацаканян: В составе Азербайджана у Арцаха нет будущего - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян сказал сегодня, что «нынешняя ситуация подчеркивает ту простую истину, что в составе Азербайджана у Арцаха нет будущего».
«Арцах не будет существовать без армян. Не думаю, что есть хоть один армянин, который может смириться с мыслью, что 150 тысяч наших соотечественников могут оказаться под угрозой. Весь наш национальный ресурс направлен сегодня  против этой угрозы», - сказал сегодня министр, выступая в Национальном собрании.
Он отметил, что внешняя политика Армении остается стабильной и последовательной.
«У нас нет недостатка в друзьях в мире, мы сотрудничаем на разных плоскостях, в разных направлениях. Логика формирования наших внешнеполитических приоритетов  совершенно ясна», - добавил Зограб Мнацаканян.
«Мы продолжим работать с нашими партнерами - сопредседателями Минской группы ОБСЕ, чтобы добиться восстановления стабильности и мира в регионе», - сказал он.