Բունդեսթագը քննարկել է ռազմական հանցագործներին պատժելու հարցը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Գերմանիայի Բունդեսթագում SPD խմբակցության պատգամավոր Ֆրանկ Շվաբեն առաջարկել է քննարկել արցախյան պատերազմում ռազմական հանցագործներին պատասխանատվության ենթարկելու հարցը
Առաջարկը մեծ արձագանք է գտել խմբակցություններում:
«Այս պատերազմում մարդկության դեմ եւ ռազմական հանցագործությունների հեղինակներին պետք է հստակ բացատրենք, որ իրենք պատասխանատվությունից չեն խուսափելու: Մենք հետեւելու ենք ուշի ուշով, փաստագրելու ենք եւ հնարավոր բոլոր միջոցներով պատասխանատվության ենք ենթարկելու նրանց:
Որ դեպքերում հնարավոր լինի՝ դա կանենք միջազգային դատարանի միջոցով, իսկ եթե դա բավարար չլինի՝ պետք է քննարկենք հատուկ տրիբունալ ստեղծելու հարցը: Մենք պետք է այս ուղերձը հստակ հղենք եւ զբաղվենք դրա իրագործմամբ», - ասել է Ֆրանկ Շվաբեն:

Photo: https://www.ruhrnachrichten.de/
Yerevan /Mediamax/. Frank Schwabe, member of SPD group in the German Bundestag, has proposed discussing the prosecution of war criminals of the Artsakh war.
He has presented the suggestion during the discussions on Artsakh in the Bundestag on October 29.
The proposal received a great response in the groups.
“We must make it clear for perpetrators of war crimes and the crimes against humanity in this war that they will not escape responsibility. We will follow them closely, document them and hold them accountable by all possible means.
We will do it through an international court, and if that is not enough, we should discuss the creation of a special tribunal. We have to send this message clearly and implement it,” said Frank Schwabe.