Բունդեսթագը քննարկել է ռազմական հանցագործներին պատժելու հարցը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Գերմանիայի Բունդեսթագում SPD խմբակցության պատգամավոր Ֆրանկ Շվաբեն առաջարկել է քննարկել արցախյան պատերազմում ռազմական հանցագործներին պատասխանատվության ենթարկելու հարցը
Առաջարկը մեծ արձագանք է գտել խմբակցություններում:
«Այս պատերազմում մարդկության դեմ եւ ռազմական հանցագործությունների հեղինակներին պետք է հստակ բացատրենք, որ իրենք պատասխանատվությունից չեն խուսափելու: Մենք հետեւելու ենք ուշի ուշով, փաստագրելու ենք եւ հնարավոր բոլոր միջոցներով պատասխանատվության ենք ենթարկելու նրանց:
Որ դեպքերում հնարավոր լինի՝ դա կանենք միջազգային դատարանի միջոցով, իսկ եթե դա բավարար չլինի՝ պետք է քննարկենք հատուկ տրիբունալ ստեղծելու հարցը: Մենք պետք է այս ուղերձը հստակ հղենք եւ զբաղվենք դրա իրագործմամբ», - ասել է Ֆրանկ Շվաբեն:

В Бундестаге обсудили вопрос наказания военных преступников - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Франк Швабе, член фракции SPD в Бундестаге, предложил обсудить вопрос привлечения к ответственности лиц, совершивших военные преступления в Арцахе.
Об этом он сказал 29 октября во время обсуждения Арцаха в Бундестаге.
Предложение получило большой отклик во фракциях.
«Мы должны ясно дать понять лицам, виновным в военных преступлениях и преступлениях против человечества, что им не удастся уйти от ответственности. Мы будем пристально следить за ними, все будет задокументировано, и они будут привлечены к ответственности всеми возможными способами.
В тех случаях, когда это будет возможно, мы сделаем это через международный суд, а если этого будет недостаточно, мы должны обсудить создание специального трибунала», - сказал Франк Швабе.