Երեւան: Մեդիամաքս: Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը Բելգիայի Ներկայացուցիչների պալատի պատգամավոր Ժորժ Դալմանի հետ հանդիպմանն ասել է, որ Արցախում տեղի ունեցող իրադարձությունների նկատմամբ միջազգային հանրության անգործությունը որեւէ կերպ արդարացված չէ:
«Ցավոք, մենք տեսնում ենք, որ Հարավային Կովկասում թուրք-ադրբեջանական տանդեմի կողմից նախաձեռնված այս պատերազմը, որտեղ ներգրավվել են նաեւ ահաբեկչական տարբեր խմբավորումներ, ծավալվում է արդեն դեպի Եվրոպա, եւ ֆրանսիական քաղաքներում օրերս տեղի ունեցած իրադարձությունները դրա վառ վկայությունն են»,- ասել է Արայիկ Հարությունյանը։
«Հաստատումներն այն մասին, որ Ադրբեջանի կողմից ներգրավված են նաեւ վարձկան-ահաբեկիչներ, վկայում են, որ պաշտոնական Բաքուն ահաբեկչության նոր օջախ է փորձում ստեղծել: Եվ դա արվում է Թուրքիայի բարձր հովանավորությամբ: Սա անթույլատրելի երեւույթ է, եւ եթե այսօր անհապաղ միջոցներ չձեռնարկվեն այդ գործողությունները զսպելու համար, մեծ մտավախություն ունեմ, որ, նրանց հաջողության դեպքում աշխարհը շատ ավելի թանկ է վճարելու»,- ասել է Ժորժ Դալմանը:

Artsakh President: International community’s inaction is not justified - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. During a meeting with George Dalman, a member of the Belgian House of Representatives, Artsakh President Arayik Harutyunyan has stated that the inaction of the international community over the events in Artsakh is not justified in any way.
“Unfortunately, we see that this war initiated by the Turkish-Azerbaijani tandem in the South Caucasus, which also involved various terrorist groups, is already spreading to Europe, and the recent events in French cities are the evidence of that,” said Arayik Harutyunyan.
“Confirmations that mercenary terrorists are also involved in Azerbaijan show that official Baku is trying to create a new hotbed of terrorism. And this is done with the high patronage of Turkey. This is unacceptable, and if immediate action is not taken today to curb it and if they succeed, I’m very afraid that if the world will pay a much higher price,” said George Dalman.