Երեւան: Մեդիամաքս: Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը Բելգիայի Ներկայացուցիչների պալատի պատգամավոր Ժորժ Դալմանի հետ հանդիպմանն ասել է, որ Արցախում տեղի ունեցող իրադարձությունների նկատմամբ միջազգային հանրության անգործությունը որեւէ կերպ արդարացված չէ:
«Ցավոք, մենք տեսնում ենք, որ Հարավային Կովկասում թուրք-ադրբեջանական տանդեմի կողմից նախաձեռնված այս պատերազմը, որտեղ ներգրավվել են նաեւ ահաբեկչական տարբեր խմբավորումներ, ծավալվում է արդեն դեպի Եվրոպա, եւ ֆրանսիական քաղաքներում օրերս տեղի ունեցած իրադարձությունները դրա վառ վկայությունն են»,- ասել է Արայիկ Հարությունյանը։
«Հաստատումներն այն մասին, որ Ադրբեջանի կողմից ներգրավված են նաեւ վարձկան-ահաբեկիչներ, վկայում են, որ պաշտոնական Բաքուն ահաբեկչության նոր օջախ է փորձում ստեղծել: Եվ դա արվում է Թուրքիայի բարձր հովանավորությամբ: Սա անթույլատրելի երեւույթ է, եւ եթե այսօր անհապաղ միջոցներ չձեռնարկվեն այդ գործողությունները զսպելու համար, մեծ մտավախություն ունեմ, որ, նրանց հաջողության դեպքում աշխարհը շատ ավելի թանկ է վճարելու»,- ասել է Ժորժ Դալմանը:

Ереван /Медиамакс/. Президент Арцаха Араик Арутюнян заявил сегодня на встрече с членом Палаты представителей Бельгии Жоржем Далманом, что бездействие международного сообщества в связи с событиями в Арцахе ничем не оправдано.
«К сожалению, мы видим, что война, инициированная турецко-азербайджанским тандемом на Южном Кавказе, в которой также участвуют различные террористические группировки, уже распространяется на Европу, и недавние события во французских городах - яркое тому свидетельство», - сказал Араик Арутюнян.
«Подтверждения того, что в Азербайджане замешаны и наемные террористы, свидетельствуют о том, что официальный Баку пытается создать новый очаг терроризма. И делается это при покровительстве Турции. Это совершенно неприемлемо, и если сегодня не будут приняты немедленные меры, боюсь, мир заплатит гораздо большую цену», - сказал Жорж Далман.