Մնացականյան. Բաքուն զրոյացնում է համանախագահ երկրների ջանքերը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանն իր ֆրանսիացի պաշտոնակից Ժան-Իվ Լը Դրիանի հետ հեռախոսազրույցում ասել է, որ Ադրբեջանը փորձում է զրոյացնել կայուն հրադադարի հաստատման ուղղությամբ համանախագահ երկրների ջանքերը, ինչը անվերապահ խրախուսման է արժանանում Թուրքիայի կողմից:
ԱԳՆ-ից հայտնել են, որ հեռախոսազրույցի գլխավոր թեման հրադադարների պայմանավորվածությունների ձեռքբերմանը հաջորդած զարգացումների ամփոփումն էր:
Զոհրաբ Մնացականյանը հայտնել է, որ Ադրբեջանը, միակողմանի կերպով հրաժարվելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ղեկավարների անմիջական միջնորդությամբ ձեռքբերված կրակի դադարեցման վերաբերյալ երեք պայմանավորվածություններից, շարունակում է Արցախի քաղաքացիական բնակչության եւ ենթակառուցվածքների հրետակոծումն ու հրթիռակոծումն արգելված զինատեսակների կիրառմամբ:
«Երկուստեք ընդգծվեց կրակի անհապաղ դադարեցման մասին ձեռքբերված պայմանավորվածությունների կատարման եւ վերիֆիկացիոն մեխանիզմներով պահպանվող կայուն հրադադարի հաստատման անհրաժեշտությունը: ԱԳ նախարարները նաեւ մտքեր փոխանակեցին Ժնեւում հանդիպում անցկացնելու պայմանավորվածության շուրջ», - ասված է ՀՀ ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ:

Баку сводит на нет усилия стран-сопредседателей, заявил Мнацаканян - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян сказал в телефонном разговоре со своим французским коллегой Жан-Ивом Ле Дрианом, что Азербайджан пытается свести на нет усилия стран-сопредседателей по установлению прочного перемирия, что безоговорочно поощряется Турцией.
Как сообщили в МИД Армении, основной темой беседы было подведение итогов после заключения договоренности о прекращении огня.
Зограб Мнацаканян заявил, что Азербайджан, в одностороннем порядке отказываясь от трех соглашений о прекращении огня, достигнутых при прямом посредничестве лидеров стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, продолжает обстреливать и бомбить гражданское население и инфраструктуру Арцаха запрещенными видами оружия.
«Стороны подчеркнули необходимость выполнения достигнутых договоренностей о немедленном прекращении огня и установления стабильного перемирия,  поддерживаемого с помощью верификационных механизмов. Министры иностранных дел также обменялись мнениями о договоренности относительно проведения встречи в Женеве», - говорится в сообщении МИД Армении.