Բայդենը հայտարարել է Ղարաբաղում նշմարվող հումանիտար աղետի մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ նախագահի թեկնածու Ջո Բայդենը հանդես է եկել Լեռնային Ղարաբաղում ընթացող պատերազմի վերաբերյալ հայտարարությամբ, որում, մասնավորապես ասված է.
«Հոկտեմբերի 25-ին պետքարտուղար Պոմպեոյի հայտարարած հրադադարի տապալումից հետո լայնամասշտաբ հումանիտար աղետ է նշմարվող Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին, որ արդեն իսկ չափազանց մեծ զրկանքներ է կրել եւ որի անվտանգությունը պետք է  պաշտպանված լինի: Մեկամսյա մարտերից հետո վաղուց ժամանակ է, որպեսզի  նախագահ Թրամփը անմիջականորեն ներգրավի Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի առաջնորդներին՝ անհապաղ թուլացնելու լարվածությունը եւ դադարեցնելու ադրբեջանական զորքերի առաջխաղացումը դեպի Լեռնային Ղարաբաղ»:
Բայդենն ընդգծել է, որ թեեւ Թրամփը քարոզարշավների հանրահավաքների ընթացքում պարծենում է իր՝ գործարքներ կնքելու հմտություններով, նա պետք է անձամբ ներգրավվեր այս պատերազմը դադարեցնելու գործում:
«Վարչակազմը պետք է ամբողջությամբ իրականացնի եւ չհրաժարվի Ազատության աջակցության մասին օրենքի 907-րդ բանաձեւի պահանջներից՝ դադարեցնել ռազմական տեխնիկայի մատակարարումը Ադրբեջանին, եւ կոչ անել Թուրքիային եւ Ռուսաստանին դադարեցնել հակամարտության սրումը զենքի, իսկ Թուրքիայի դեպքում՝ նաեւ վարձկանների տրամադրմամբ: Միացյալ Նահանգները, մեր եվրոպացի գործընկերների հետ միասին, պետք է առաջնորդեն դիվանագիտական ջանքերը՝ դադարեցնելու մարտերը, եւ առաջ մղեն միջազգային մարդասիրական օգնությունը՝ վերջ դնելու տառապանքներին. իմ վարչակազմի դեպքում դա հենց այն է, ինչ մենք կանենք», - նշված է Ջո Բայդենի հայտարարության մեջ:

Joe Biden urges to stop the flow of military equipment to Azerbaijan - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Joe Biden, Democratic presidential nominee for the U.S. 2020 election, made a statement on Nahorno Karabakh.
“Following the collapse of the ceasefire announced by Secretary of State Pompeo on October 25, a large-scale humanitarian disaster is looming for the people of Nagorno-Karabakh, who have already suffered too much and need to have their security protected. After a month of fighting, it is long past time for President Trump to directly engage the leaders of Armenia, Azerbaijan, and Turkey to push for immediate de-escalation and stop the advance of Azerbaijani troops into Nagorno-Karabakh.
While he brags about his deal-making skills at campaign rallies, Trump has yet to get involved personally to stop this war. The administration must fully implement and not waive requirements under section 907 of the Freedom Support Act to stop the flow of military equipment to Azerbaijan, and call on Turkey and Russia to stop fueling the conflict with the supply of weapons and, in the case of Turkey, mercenaries. The United States should be leading a diplomatic effort to end the fighting, together with our European partners, and push for international humanitarian assistance to end the suffering; under my administration that is exactly what we will do”.