Բայդենը հայտարարել է Ղարաբաղում նշմարվող հումանիտար աղետի մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ նախագահի թեկնածու Ջո Բայդենը հանդես է եկել Լեռնային Ղարաբաղում ընթացող պատերազմի վերաբերյալ հայտարարությամբ, որում, մասնավորապես ասված է.
«Հոկտեմբերի 25-ին պետքարտուղար Պոմպեոյի հայտարարած հրադադարի տապալումից հետո լայնամասշտաբ հումանիտար աղետ է նշմարվող Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին, որ արդեն իսկ չափազանց մեծ զրկանքներ է կրել եւ որի անվտանգությունը պետք է  պաշտպանված լինի: Մեկամսյա մարտերից հետո վաղուց ժամանակ է, որպեսզի  նախագահ Թրամփը անմիջականորեն ներգրավի Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի առաջնորդներին՝ անհապաղ թուլացնելու լարվածությունը եւ դադարեցնելու ադրբեջանական զորքերի առաջխաղացումը դեպի Լեռնային Ղարաբաղ»:
Բայդենն ընդգծել է, որ թեեւ Թրամփը քարոզարշավների հանրահավաքների ընթացքում պարծենում է իր՝ գործարքներ կնքելու հմտություններով, նա պետք է անձամբ ներգրավվեր այս պատերազմը դադարեցնելու գործում:
«Վարչակազմը պետք է ամբողջությամբ իրականացնի եւ չհրաժարվի Ազատության աջակցության մասին օրենքի 907-րդ բանաձեւի պահանջներից՝ դադարեցնել ռազմական տեխնիկայի մատակարարումը Ադրբեջանին, եւ կոչ անել Թուրքիային եւ Ռուսաստանին դադարեցնել հակամարտության սրումը զենքի, իսկ Թուրքիայի դեպքում՝ նաեւ վարձկանների տրամադրմամբ: Միացյալ Նահանգները, մեր եվրոպացի գործընկերների հետ միասին, պետք է առաջնորդեն դիվանագիտական ջանքերը՝ դադարեցնելու մարտերը, եւ առաջ մղեն միջազգային մարդասիրական օգնությունը՝ վերջ դնելու տառապանքներին. իմ վարչակազմի դեպքում դա հենց այն է, ինչ մենք կանենք», - նշված է Ջո Բայդենի հայտարարության մեջ:

Ереван /Медиамакс/. Кандидат в президенты США Джо Байден выступил с заявлением о войне в Нагорном Карабахе, в котором, в частности, говорится:
«После крушения режима прекращения огня, объявленного госсекретарем Помпео 25 октября, народу Нагорного Карабаха, который уже сильно пострадал и безопасность которого необходимо защитить, угрожает крупномасштабная гуманитарная катастрофа.
После месяца боевых действий президенту Трампу давно пора напрямую привлечь лидеров Армении, Азербайджана и Турции, чтобы немедленно прекратить эскалацию и остановить продвижение азербайджанских войск в Нагорном Карабахе».
Байден подчеркнул, что, хотя Трамп и хвалился своим умением проворачивать сделки во время предвыборных митингов, он должен был лично принять участие в прекращении этой войны.
«Администрация должна не отказываться и выполнять полностью требования 907-й статьи «Закона о поддержке свободы» - прекратить поставки военной техники в Азербайджан и призвать Турцию и Россию прекратить эскалацию конфликта путем предоставления оружия, а в случае Турции - наемников.
Соединенные Штаты вместе с нашими европейскими партнерами должны возглавить дипломатические усилия по прекращению боевых действий и продвижению международной гуманитарной помощи, чтобы положить конец страданиям. Что касается меня и моей администрации - это именно то, что мы собираемся сделать», - сказал Байден в заявлении.