Փաշինյանը պատմել է Պոմպեոին իր կողմից տրված հարցերի մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ հայկական կողմն ամեն ինչ արել է, որպեսզի արցախա-ադրբեջանական շփման գծում արդեն երրորդ անգամ հայտարարված հրադադարը պահպանվի:
«ԱՄՆ նախագահն անձամբ էր շնորհավորել ձեռք բերված պայմանավորվածության կապակցությամբ: Մենք, իհարկե, դեռ չգիտենք, թե ինչպես նա կարձագանքի հրադադարի ձախողմանը»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա հայտնել է, որ երեկ կեսգիշերին հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոյի հետ:
«Իրեն ուղիղ ասել եմ՝ քանի որ սա իրենց համար առաջին հրադադարն է, իսկ մեզ համար՝ արդեն երրորդը, կարող եմ մոտավորապես կանխատեսել, թե ինչ է տեղի ունենալու վաղը: Գլխավոր հարցը, որ դրել եմ ԱՄՆ պետքարտուղարի առաջ. եթե հրադադարը չպահպանվի, ինչպե՞ս ենք պարզելու, թե ով է դրա մեղավորը, եւ ինչ հետեւանքներ է ունենալու հրադադարի խախտումը խախտող կողմի համար: Ես հիմա կոռեկտ չեմ համարում ասել, թե ինչ պատասխան է տվել Պոմպեոն, բայց հույս ունեմ, որ այս հարցերի պատասխաններն այսօր հրապարակային ամերիկյան կողմից կստանանք»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետն ընդգծել է, որ Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի եւ ԱՄՆ նախագահներն ամենայն անկեղծությամբ ուզում են այդ հրադադարը հաստատվի, իրենց անունն են դնում այդ ջանքների տակ:
«Միացյալ Նահանգների դեպքում այս հարցն ավելի է սրվում, որովհետեւ այնտեղ հիմա նախընտրական արշավ է, եւ խոսքը, ըստ էության, գնում է միջազգային իրավիճակի վրա ազդելու նախագահ Թրամփի կարողության մասին»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Կառավարության ղեկավարը նկատել է, որ այս ողջ ընթացքում Հայաստանը եղել է առավելագույն ճկուն, սակայն այլեւս ակնհայտ է, որ «Ադրբեջանը ոչ թե հարցի կարգավորում, այլ Արցախի կապիտուլյացիա է ուզում»:
«Հայ ժողովուրդը պատրաստ է անգամ ցավոտ փոխզիջումների, բայց ոչ մի պարագայում պատրաստ չէ կապիտուլյացիայի: Պետք է դիմակայելու, մեր իրավունքները պաշտպանելու ռեսուրսներ գտնենք, որպեսզի իրավիճակի վրա ազդենք այնպես, որ Ադրբեջանը եւս պատրաստ լինի փոխզիջումների»,-  նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Пашинян рассказал о заданных Помпео вопросах - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян сказал сегодня, что армянская сторона сделала все, чтобы сохранить объявленное в третий раз перемирие.
«Президент США лично поздравил нас с достигнутой договоренностью. Как он отреагирует на очередной срыв режима прекращения огня, мы пока не знаем», - сказал Никол Пашинян.
Он сообщил, что вчера в полночь провел телефонную беседу с госсекретарем США Майком Помпео.
«Я прямо сказал ему, что, поскольку для них это первое прекращение огня, а для нас - третье, то я могу примерно предсказать, что произойдет завтра. Я задал госсекретарю США вопрос: «Если перемирие будет снова нарушено, как мы узнаем, кто в этом виноват и каковы будут последствия для нарушившей стороны?». Я не считаю корректным процитировать то, что ответил Помпео, но надеюсь, что сегодня мы получим ответы на эти вопросы от американской стороны», - сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр подчеркнул, что президенты России, Франции и США искренне желают установления перемирия и прилагают для этого все усилия.
«В случае с США этот вопрос обостряется еще больше, потому что сейчас в Штатах идет предвыборная кампания, и, по сути, речь идет о способности президента Трампа влиять на международную ситуацию», - сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр отметил, что все это время Армения проявляла чрезвычайную гибкость, но теперь очевидно, что «Азербайджан хочет не урегулирования вопроса, а капитуляции Арцаха».
«Армянский народ готов даже к болезненным компромиссам, но ни в коем случае не к капитуляции. Мы должны найти ресурсы для сопротивления и защиты наших прав, чтобы и Азербайджан стал готов к компромиссу», - сказал Никол Пашинян.