Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն այսօր ասել է, որ Բաքուն կօգտագործի թուրքական F-16 կործանիչները Ադրբեջանի դեմ «արտաքին ագրեսիայի դեպքում»:
Ըստ ՌԻԱ Նովոստի-ի, Իլհամ Ալիեւը ժողովրդին ուղղված ուղերձում ասել է, որ «ամեն հարցազրույցում լրագրողները հարցնում են, թե որտեղից Ադրբեջանին թուրքական F-16-ները»:
«Արդեն հոգնել եմ պատասխանելուց: Դուք արբանյակներ ունեք, չգիտե՞ք՝ ինչ ենք անում: Բացեք եւ տեսեք ՝ օդում թե գետնին են հիմա F-16-ները: Բոլորն էլ գիտեն, որ դրանք գետնին են, որ եկել են զորավարժությունների ժամանակ, իսկ պատերազմի մեկնարկից հետո մնացել են այստեղ», - ասել է Ալիեւը:

Aliyev says he will use F-16 in case of “aggression against Azerbaijan” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Azerbaijani President Ilham Aliyev today has stated that Baku will use Turkish F-16 fighters in case of foreign aggression against Azerbaijan.
According to RIA Novosti, Ilham Aliyev has said in an address to the nation that “in every interview, journalists ask me how Azerbaijan obtained Turkish F-16 fighters.”
“I’m tired of answering the same question. You have satellites, don’t you know what we are doing? Open the satellite data and see if these fighters are in the air or on the ground. Everyone knows that they are on the ground, they came here for exercises and stayed here when the war began,”Aliyev said.