ԱԳ նախարարներն ու միջնորդները կհանդիպեն Ժնեւում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարները եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հոկտեմբերի 29-ին կհանդիպեն Ժնեւում:
Այդ մասին ասվում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարության մեջ: Նրանք նշել են, որ հոկտեմբերի 24-ին Վաշինգտոնում առանձին հանդիպումներ են ունեցել Զոհրաբ Մնացականյանի եւ Ջեյհուն Բայրամովի հետ, ինչպես նաեւ մասնակցել են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպմանը ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Ստիվեն Բիգընի հետ:
«Ինտենսիվ քննարկումների ընթացքում համանախագահներն ու արտաքին գործերի նախարարները քննարկել են անհապաղ մարդասիրական հրադադարի իրագործումը, հրադադարի պահպանման մոնիտորինգի հնարավոր մեխանիզմները եւ համապարփակ կարգավորման առանցքային բովանդակային տարրերի քննարկման մեկնարկը՝ հոկտեմբերի 10-ի համատեղ հայտարարության համաձայն:
Արտաքին գործերի նախարարները եւ համանախագահները համաձայնել են հոկտեմբերի 29-ին հանդիպել Ժնեւում, որպեսզի քննարկեն, համաձայնության գան եւ սկսեն իրագործել բոլոր քայլերը, որոնք անհրաժեշտ են ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման համար՝ Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ղեկավարների ընդունած հիմնարար սկզբունքներին համաձայն», - ասված է միջնորդների հայտարարության մեջ:

Armenian and Azeri FMs to meet with Co-Chairs in Geneva - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Foreign Ministers of Armenia and Azerbaijan are scheduled to meet with the OSCE Minsk Group Co-Chairs in Geneva on October 29.
The OSCE Minsk Group Co-Chairs said this in a statement.
They noted that they met with Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan and Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov in Washington D.C. on October 24, and also participated in a joint meeting with the Foreign Ministers and U.S. Deputy Secretary of State Stephen Biegun.
“During their intensive discussions, the Co-Chairs and Foreign Ministers discussed implementing an immediate humanitarian ceasefire, possible parameters for monitoring the ceasefire, and initiating discussion of core substantive elements of a comprehensive solution, in accordance with the October 10 joint statement.
The Co-Chairs and Foreign Ministers agreed to meet again in Geneva on October 29 to discuss, reach agreement on, and begin implementation, in accordance with a timeline to be agreed upon, of all steps necessary to achieve a peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict in accordance with the basic principles accepted by the leaders of Azerbaijan and Armenia,” the statement reads.