ԱԳ նախարարներն ու միջնորդները կհանդիպեն Ժնեւում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարները եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հոկտեմբերի 29-ին կհանդիպեն Ժնեւում:
Այդ մասին ասվում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարության մեջ: Նրանք նշել են, որ հոկտեմբերի 24-ին Վաշինգտոնում առանձին հանդիպումներ են ունեցել Զոհրաբ Մնացականյանի եւ Ջեյհուն Բայրամովի հետ, ինչպես նաեւ մասնակցել են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպմանը ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Ստիվեն Բիգընի հետ:
«Ինտենսիվ քննարկումների ընթացքում համանախագահներն ու արտաքին գործերի նախարարները քննարկել են անհապաղ մարդասիրական հրադադարի իրագործումը, հրադադարի պահպանման մոնիտորինգի հնարավոր մեխանիզմները եւ համապարփակ կարգավորման առանցքային բովանդակային տարրերի քննարկման մեկնարկը՝ հոկտեմբերի 10-ի համատեղ հայտարարության համաձայն:
Արտաքին գործերի նախարարները եւ համանախագահները համաձայնել են հոկտեմբերի 29-ին հանդիպել Ժնեւում, որպեսզի քննարկեն, համաձայնության գան եւ սկսեն իրագործել բոլոր քայլերը, որոնք անհրաժեշտ են ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման համար՝ Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ղեկավարների ընդունած հիմնարար սկզբունքներին համաձայն», - ասված է միջնորդների հայտարարության մեջ:

Министры иностранных дел и посредники встретятся в Женеве - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. 29 октября в Женеве состоится встреча министров иностраных дел Армении и Азербайджана и сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Об этом говорится в заявлении сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Они отметили, что провели 24 октября в Вашингтоне встречи с Зограбом Мнацаканяном и Джейхуном Байрамовым, а также приняли участие во встрече министров иностранных дел Армении и Азербайджана с заместителем госсекретаря США Стивеном Бигоном.
«В ходе интенсивных дискуссий сопредседатели и министры иностранных дел обсудили вопрос немедленного осуществления прекращения огня в гуманитарных целях, возможные механизмы наблюдения за прекращением огня и начало обсуждений ключевых содержательных элементов всеобъемлющего урегулирования согласно совместному заявлению, принятому 10 октября.
Министры иностранных дел и сопредседатели договорились встретиться в Женеве 29 октября, чтобы обсудить, прийти к соглашению и начать предпринимать необходимые шаги для мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта в соответствии с базовыми принципами, принятыми лидерами Азербайджана и Армении», - говорится в заявлении посредников.