Հայաստանի նախագահը պատրաստ է մեկնել Փարիզ, Լոնդոն եւ Բեռլին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանն ասել է, որ պատրաստ է մեկնել Փարիզ, Լոնդոն եւ Բեռլին՝ Հայաստանի դիրքորոշումը Եվրոպայի ղեկավարներին ներկայացնելու համար։
«Պատրաստ եմ Անգելա Մերկելին ասել, որ ես հասկանում եմ՝ Եվրոպան զբաղված է COVID-19-ով, բայց այն, ինչ դուք, հավանաբար, պարզ չեք տեսնում, Կովկասից դեպի ձեզ եկող մեկ այլ աղետ է, որը ոչ թե կենսաբանական, այլ անկայունության եւ պատերազմի վիրուս է»,- POLITICO-ի հետ հարցազրույցում ասել է Արմեն Սարգսյանը՝ խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության եւ ստեղծված իրավիճակի մասին։
Միեւնույն ժամանակ, ասել է նախագահը, ինքը անհրաժեշտություն չի տեսնում Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին հիշեցնել հակամարտության հնարավոր աշխարհաքաղաքական հետեւանքների մասին.
«Կարծում եմ՝ Մակրոնը հասկանում է, որ Կովկասում անկայունությունը հարվածելու է տարածաշրջանի ավելի հեռու հատվածներին, իսկ հետո ազդեցություն կունենա Արեւմտյան Եվրոպայի վրա: Նա հասկանում է, որ Թուրքիայի ներկայությունն Ադրբեջանում նշանակում է, որ Հարավային Եվրոպան եւ Կենտրոնական Ասիան կախվածություն մեջ կլինեն Թուրքիայից, եւ Թուրքիան կդառնա տարածաշրջանային գերտերություն: Դա հենց այն է, ինչին ցանկանում է հասնել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանը»:
Հայաստանի նախագահը նաեւ նշել է, որ «ցանկանում է այցելել Բրյուսելում գտնվող ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայան՝ «բացատրություններ ստանալու», թե ինչու են «հսկայական քանակությամբ թուրքական զենքեր, դրոններ եւ F-16-ներ ներառված հայ խաղաղ բնակչությանը ռմբակոծելու գործընթացում»:
«Դրանք ՆԱՏՕ-ի արտադրության զենքեր են. շարժիչներն Ավստրիայից են, ավիացիոն ռադիոտեխնիկան՝ Կանադայից, հրթիռային մասերը՝ Բրիտանիայից եւ այլն», - նկատել է Արմեն Սարգսյանը:

Armenian President is ready to travel to Paris, London and Berlin - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian President Armen Sarkissian has stated he is ready to travel to Paris, London and Berlin to make Armenia’s case to European leaders.
“I am ready to tell Angela] Merkel that I understand that Europe is busy with other things and everyone is busy with COVID-19, but what you are probably not seeing clearly is that there is another disaster coming from the Caucasus to you that is not a biological virus but the virus of instability and war,” he said in the interview with POLITICO, touching on the war in Artsakh and current situation.
At the same, he does not feel the need to remind French President Emmanuel Macron about the conflict’s potential geopolitical ramifications.
“I think that Macron understands that instability in the Caucasus is going to hit the larger region and then it will affect Western Europe. He understands that the Turkish presence in Azerbaijan will make Southern Europe and Central Asia all dependent on Turkey and Turkey will emerge as a regional superpower and that is what Turkish President Recep Tayyip Erdoğan wants to achieve,” said the President.
Armen Sarkissian has also noted he would like visit NATO’s Brussels headquarters to “get explanations” as to why “Turkish weapons, drones and F-16 are involved in the process of bombing Armenia and Armenian civilians.”
“These are NATO-made weapons: the engines from Austria, the avionics are from Canada and the parts of the rockets are from Britain and so on,” added President Sarkissian.