Հայաստանի նախագահը պատրաստ է մեկնել Փարիզ, Լոնդոն եւ Բեռլին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանն ասել է, որ պատրաստ է մեկնել Փարիզ, Լոնդոն եւ Բեռլին՝ Հայաստանի դիրքորոշումը Եվրոպայի ղեկավարներին ներկայացնելու համար։
«Պատրաստ եմ Անգելա Մերկելին ասել, որ ես հասկանում եմ՝ Եվրոպան զբաղված է COVID-19-ով, բայց այն, ինչ դուք, հավանաբար, պարզ չեք տեսնում, Կովկասից դեպի ձեզ եկող մեկ այլ աղետ է, որը ոչ թե կենսաբանական, այլ անկայունության եւ պատերազմի վիրուս է»,- POLITICO-ի հետ հարցազրույցում ասել է Արմեն Սարգսյանը՝ խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության եւ ստեղծված իրավիճակի մասին։
Միեւնույն ժամանակ, ասել է նախագահը, ինքը անհրաժեշտություն չի տեսնում Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին հիշեցնել հակամարտության հնարավոր աշխարհաքաղաքական հետեւանքների մասին.
«Կարծում եմ՝ Մակրոնը հասկանում է, որ Կովկասում անկայունությունը հարվածելու է տարածաշրջանի ավելի հեռու հատվածներին, իսկ հետո ազդեցություն կունենա Արեւմտյան Եվրոպայի վրա: Նա հասկանում է, որ Թուրքիայի ներկայությունն Ադրբեջանում նշանակում է, որ Հարավային Եվրոպան եւ Կենտրոնական Ասիան կախվածություն մեջ կլինեն Թուրքիայից, եւ Թուրքիան կդառնա տարածաշրջանային գերտերություն: Դա հենց այն է, ինչին ցանկանում է հասնել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանը»:
Հայաստանի նախագահը նաեւ նշել է, որ «ցանկանում է այցելել Բրյուսելում գտնվող ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայան՝ «բացատրություններ ստանալու», թե ինչու են «հսկայական քանակությամբ թուրքական զենքեր, դրոններ եւ F-16-ներ ներառված հայ խաղաղ բնակչությանը ռմբակոծելու գործընթացում»:
«Դրանք ՆԱՏՕ-ի արտադրության զենքեր են. շարժիչներն Ավստրիայից են, ավիացիոն ռադիոտեխնիկան՝ Կանադայից, հրթիռային մասերը՝ Բրիտանիայից եւ այլն», - նկատել է Արմեն Սարգսյանը:

Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Армен Саргсян заявил, что готов совершить поездку в Париж, Лондон и Берлин, чтобы представить позицию Армении европейским лидерам.
«Я готов поговорить с Ангелой Меркель и сказать ей, что, конечно, Европа сейчас занята COVID-19, но есть вещи, которых вы, вероятно, не видите ясно - это еще одна катастрофа, идущая к вам с Кавказа, которая является не биологическом вирусом, а вирусом нестабильности и войны», - сказал Армен Саргсян в интервью POLITICO.
В то же время президент сказал, что не видит необходимости напоминать президенту Франции Эманюэлю Макрону о возможных геополитических последствиях конфликта:
«Думаю, Макрон понимает, что нестабильность на Кавказе ударит по всему региону, а затем дойдет и до Западной Европы. Он понимает, что присутствие Турции в Азербайджане означает, что Южная Европа и Центральная Азия станут зависимы от Турции, и Турция станет региональной сверхдержавой. Именно этого и хочет добиться Эрдоган».
Президент Армении также сказал, что хотел бы посетить и штаб-квартиру НАТО в Брюсселе, чтобы «получить разъяснения» относительно того, почему в процессе бомбардировок мирного населения Армении задействовано «огромное количество турецкого оружия, беспилотников и истребителей F-16».
«Все это оружие - производства НАТО. Двигатели из Австрии, авиационное радиооборудование из Канады, детали ракет из Великобритании и т.д.», - заметил Армен Саргсян.