Ադրբեջանի ԱԳՆ խոսնակն ասել է, որ «սա պատերազմի ավարտ չէ» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի ԱԳՆ խոսնակ Լեյլա Աբդուլաեւան ասել է, որ Բաքուն մտադիր չէ երկարատեւ զինադադար պահպանել:
«Ադրբեջանի նպատակը բոլոր հողերի ազատագրումն է, եւ սա նախագահի մակարդակով բազմիցս ասվել է։ Մենք մինչեւ վերջ ենք գնալու, «մի քանի գյուղ ազատագրվեց, մնացածը մնաց» խոսակցություններ չեն կարող լինել։ Այս մարդասիրական հրադադարի նպատակը գերիների  եւ դիակների փոխանակումն է, սակայն սա պատերազմի ավարտ չէ:
Հիմա ամեն կողմից մեզ հրադադարի, էսկալացիայի նվազեցման կոչեր են գալիս, բայց մենք ասում ենք, որ 30 տարի բանակցեցինք, արդյունք չեղավ։ Հրադադարը ոչ մի կերպ չպետք է մեկնաբանվի որպես հողերի ազատագրման դադարեցում», - ասել է

Azeri MFA spokesperson: “This is not the end of war” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Spokesperson for the Foreign Ministry of Azerbaijan Leyla Abdulayeva stated that Baku doesn’t intend to maintain a long-lasting ceasefire.
“Azerbaijan’s goal is to liberate the lands and this has been frequently stated at the presidential level. We will go to the end. There can be no talks like “some villages have been liberated, the rest remain.” The purpose of this humanitarian ceasefire is to exchange prisoners and fallen soldiers, but this is not the end of the war.
Now we are receiving calls for a ceasefire and reduction of escalation from everywhere, but we are saying that we have been negotiating for 30 years, and there was no result. The ceasefire should not be interpreted as a cessation of liberation of lands,” Leyla Abdullayeva said live on CNN Turk.