Երեւան: Մեդիամաքս: Դեմոկրատական կուսակցությունից ԱՄՆ փոխնախագահի թեկնածու, սենատոր Քամալա Հարիսը մտահոգություն է հայտնել Լեռնային Ղարաբաղում շարունակվող ագրեսիայի կապակցությամբ:
«Իմ սիրտն այն մարդկանց հետ է, ովքեր կորցրել են սիրելիներին: Այս հակամարտությունը չի կարող ունենալ ռազմական լուծում: Թրամփի վարչակազմը պետք է անի ավելին, որպեսզի օգնի հասնել հրադադարի, դադարեցնի Թուրքիայի ու Իրանի միջամտությունը, որպեսզի մշտադիտարկողներ տեղակայվեն տեղում եւ վերսկսվեն բանակցությունները տեւական, դիվանագիտական լուծման ուղղությամբ: Անհապաղ գործողություններ են անհրաժեշտ՝ կյանքեր փրկելու համար»,- ասված է Քամալա Հարիսի հայտարարության մեջ:
Դեմոկրատական կուսակցությունից ԱՄՆ նախագահի թեկնածու Ջո Բայդենը եւս հանդես է եկել հայտարարությամբ Լեռնային Ղարաբաղի իրադարձությունների վերաբերյալ:
Հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասված է.
«Ես խորապես մտահոգված եմ հոկտեմբերի 10-ի հրադադարի ռեժիմի պայմանավորվածության խախտմամբ եւ Լեռնային Ղարաբաղում եւ հարակից տարածներում մարտերի վերսկսմամբ:
Անհասկանալիորեն, այս հակամարտության վերջին սրացման ընթացքում Թրամփի վարչակազմը հիմնականում պասիվ էր եւ չներգրավված: Սեպտեմբերի 27-ին ռազմական գործողությունների բռնկումից ի վեր ոչ նախագահ Թրամփը, ոչ էլ պետքարտուղար Պոմպեոն անգամ մեկ հեռախոսազանգ չեն ունեցել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների հետ: Դիվանագիտությունը Մոսկվային պատվիրակելու փոխարեն, ԱՄՆ վարչակազմը պետք է առավելագույն ներգրավվածություն ունենա ամենաբարձր մակարդակներում ՝ աշխատելով մեր եվրոպացի գործընկերների հետ ՝ մարտերը դադարեցնելու եւ երկու կողմերին բանակցությունների վերադարձնելու համար»:
ԱՄՆ նախագահի թեկնածուն նշել է, որ Թրամփի վարչակազմը պետք է հստակ հայտնի Ադրբեջանին, որ չի հանդուրժելու այս հակամարտության ռազմական լուծում պարտադրելու Բաքվի ջանքերը:
«Այն պետք է հասկացնի Հայաստանին, որ Լեռնային Ղարաբաղը շրջապատող շրջանները չեն կարող անորոշ ժամանակ գրավված մնալ եւ որ հրադադարի կնքումից անմիջապես հետո պետք է սկսվեն արժանահավատ բանակցությունները հակամարտության տեւական լուծման շուրջ: Վերջապես, ԱՄՆ վարչակազմը պետք է վերջ տա Անկարայի համար դայակի տեր տանելը եւ ինչպես Թուրքիային, այնպես էլ Իրանին ասի, որ հեռու մնան այս հակամարտությունից: Թուրքիայի կողմից Ադրբեջանին զենքի տրամադրումը, ինչպես նաեւ ռազմական լուծումը խրախուսող ռազմաշունչ հռետորաբանությունը անպատասխանատու պահվածք է:
Դիվանագիտական լուծման հասնելը դյուրին չի լինի, բայց Թրամփի վարչակազմը դա փորձելու պարտավորություն ունի»,- ասել է Ջո Բայդենը:

Ереван /Медиамакс/. Кандидат в вице-президенты США от Демократической партии, сенатор Камала Харрис выразила озабоченность ситуацией в Нагорном Карабахе.
«Мое сердце с теми, кто потерял близких. У этого конфликта не может быть военного решения. Администрация Трампа должна приложить больше усилий, чтобы помочь достичь прекращения огня, прекратить вмешательство Турции и Ирана, чтобы разместить наблюдателей и возобновить переговоры о прочном дипломатическом решении. Для спасения жизней необходимы немедленные действия», - сказано в заявлении Камалы Харрис.
Ранее сегодня с заявлением выступил кандидат в президенты США от демократов Джо Байден.
В его заявлении, в частности, говорилось:
«Я глубоко обеспокоен нарушением соглашения о прекращении огня от 10 октября и возобновлением боевых действий в Нагорном Карабахе и прилегающих районах.
Странным образом, администрация Трампа проявила значительную пассивность и безучастность в отношении к последней эскалации конфликта. С момента начала боевых действий 27 сентября ни президент Трамп, ни госсекретарь Помпео не провели ни одной телефонной беседы с лидерами Армении и Азербайджана.
Вместо того, чтобы делегировать дипломатические полномочия Москве, администрация США должна быть проявить максимальную вовлеченность на самом высоком уровне, работая с нашими европейскими партнерами, чтобы положить конец боевым действиям и вернуть обе стороны к переговорам».
Кандидат в президенты США отметил, что администрация Трампа должна четко дать понять Азербайджану, что не потерпит попыток Баку навязать военное решение конфликта.
«Администрация США должна дать понять Армении, что районы, окружающие Нагорный Карабах, не могут оставаться оккупированными бесконечно, и что заслуживающие доверия переговоры о долгосрочном урегулировании конфликта должны начаться сразу после договоренностей о прекращении огня. Наконец, администрация США должна перестать «нянчиться» с Анкарой и наконец дать понять Турции и Ирану, чтобы они держались подальше от этого конфликта. Предоставление Турцией оружия Азербайджану, а также воинственная риторика, являются безответственным поведением. Достичь дипломатического решения будет непросто, но администрация Трампа должна предпринять все усилия», - сказал Байден. --0--